dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - skorojasno
4°C
pozítří
Neděle - skorojasno
7°C
Praha dá dotaci pět milionů na festival, s jehož organizací je spojen poslanec Okamura
Poslanec Tomio Okamura. Foto: archiv

Praha dá dotaci pět milionů na festival, s jehož organizací je spojen poslanec Okamura

Praha přidělí pětimilionovou dotaci společnosti Miki Travel Prague. Peníze mají jít na akci Japan Week. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Přidělení dotace vyvolalo v zastupitelstvu ostrou diskusi. O dotaci žádala zmíněná společnost, avšak jednou z takzvaných oprávněných osob je poslanec Tomio Okamura (SPD). Proti se postavily opoziční TOP 09 a Piráti, a to právě kvůli osobě Tomia Okamury. Japan Week je mezinárodní kulturní festival.

„Je to akce, která je podporována japonskou vládou. Akce má sloužit k propagaci japonské kultury v Praze. Všechny finanční prostředky budou směřovány do objektů hlavního města," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle Wolfa navštíví Prahu až 2500 Japonců a Praze tím akce pomůže v oblasti turistického ruchu.

Proti dotaci se postavili někteří opoziční zastupitelé. „Jestli těch pět milionů má směřovat k tomu, aby byly pronajaty prostory v městem vlastněných budovách, tak je přece můžeme dát těm organizacím a budovám přímo. Není důvod to procedit přes pana Okamuru,“ řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Zastupitel Albert Kubišta (TOP 09) upozornil, že zastupitelé návrh přidělit peníze již jednou odmítli. „Koalice, když něco neprojde, tak to zkouší znovu a znovu. Pokud se zastupitelstvo jednou rozhodne, že s usnesením nesouhlasí, je nemravné to sem předkládat znovu," řekl.

Podle Novotného prý Okamura navíc poškodil průvodcovskou činnost v Praze. „Zasadil se o to, aby byla živností volnou a nebyly žádné kvalifikační požadavky. Po průvodcích se tak nechce, aby měli historické nebo jazykové znalosti. Jeho přičiněním tato činnost v Praze zplaněla,“ řekl.

Wolf s kritikou nesouhlasil. „Můžeme mít na pana Okamuru různé názory, já taky mám názor, ale v tomhle je nevinně, japonská strana si jej vybrala. Má názory, s kterými nesouhlasím, ale tady se nebavíme v politické rovině," řekl. Rovněž uvedl, že město nemá jinou legislativní možnost, jak na akci přispět.

S tím nesouhlasil zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09), který uvedl, že být primátorem, japonské straně by napsal, kdo je Tomio Okamura. „My nejsme povinni mu to přiřknout. Pošleme peníze vrchnímu xenofobovi, který se tím chlubí v televizi, to není v pořádku," řekl Jílek.

Japan Week je mezinárodní kulturní festival, který se koná každý rok v některé ze světových metropolí. Organizátorem je japonská vládní organizace IFF (The International Friendship Foundation). Účastníci akce seznámí Pražany s japonskou kulturou, a to jak hudbou či tancem, tak i ručními pracemi, módou, čajovým obřade a bojovými uměními.


TOP 09: Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat

Dnes v 10:32

Připomenout si smutné výročí sedmdesáti jedna let od komunistického převratu můžete společně se zástupci pražské TOP 09 v neděli 24. února v 17 hodin u Pomníku obětí komunismu na Újezdě v Praze 1.

Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

19. února 2019 v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru