dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Praha dá dotaci pět milionů na festival, s jehož organizací je spojen poslanec Okamura
Poslanec Tomio Okamura. Foto: archiv

Praha dá dotaci pět milionů na festival, s jehož organizací je spojen poslanec Okamura

Praha přidělí pětimilionovou dotaci společnosti Miki Travel Prague. Peníze mají jít na akci Japan Week. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Přidělení dotace vyvolalo v zastupitelstvu ostrou diskusi. O dotaci žádala zmíněná společnost, avšak jednou z takzvaných oprávněných osob je poslanec Tomio Okamura (SPD). Proti se postavily opoziční TOP 09 a Piráti, a to právě kvůli osobě Tomia Okamury. Japan Week je mezinárodní kulturní festival.

„Je to akce, která je podporována japonskou vládou. Akce má sloužit k propagaci japonské kultury v Praze. Všechny finanční prostředky budou směřovány do objektů hlavního města," řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Podle Wolfa navštíví Prahu až 2500 Japonců a Praze tím akce pomůže v oblasti turistického ruchu.

Proti dotaci se postavili někteří opoziční zastupitelé. „Jestli těch pět milionů má směřovat k tomu, aby byly pronajaty prostory v městem vlastněných budovách, tak je přece můžeme dát těm organizacím a budovám přímo. Není důvod to procedit přes pana Okamuru,“ řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Zastupitel Albert Kubišta (TOP 09) upozornil, že zastupitelé návrh přidělit peníze již jednou odmítli. „Koalice, když něco neprojde, tak to zkouší znovu a znovu. Pokud se zastupitelstvo jednou rozhodne, že s usnesením nesouhlasí, je nemravné to sem předkládat znovu," řekl.

Podle Novotného prý Okamura navíc poškodil průvodcovskou činnost v Praze. „Zasadil se o to, aby byla živností volnou a nebyly žádné kvalifikační požadavky. Po průvodcích se tak nechce, aby měli historické nebo jazykové znalosti. Jeho přičiněním tato činnost v Praze zplaněla,“ řekl.

Wolf s kritikou nesouhlasil. „Můžeme mít na pana Okamuru různé názory, já taky mám názor, ale v tomhle je nevinně, japonská strana si jej vybrala. Má názory, s kterými nesouhlasím, ale tady se nebavíme v politické rovině," řekl. Rovněž uvedl, že město nemá jinou legislativní možnost, jak na akci přispět.

S tím nesouhlasil zastupitel Tomáš Jílek (TOP 09), který uvedl, že být primátorem, japonské straně by napsal, kdo je Tomio Okamura. „My nejsme povinni mu to přiřknout. Pošleme peníze vrchnímu xenofobovi, který se tím chlubí v televizi, to není v pořádku," řekl Jílek.

Japan Week je mezinárodní kulturní festival, který se koná každý rok v některé ze světových metropolí. Organizátorem je japonská vládní organizace IFF (The International Friendship Foundation). Účastníci akce seznámí Pražany s japonskou kulturou, a to jak hudbou či tancem, tak i ručními pracemi, módou, čajovým obřade a bojovými uměními.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Další články
Nahoru