Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha dá dotaci na Dům tance. Ten vznikne v bývalých lázních na Žižkově
Zakladatelka organizace Tanec Praha Yvona Kreuzmannová stojí na lávce před budovou bývalých lázní (vpravo). Zdroj foto: MČ Praha 3

Praha dá dotaci na Dům tance. Ten vznikne v bývalých lázních na Žižkově

Radnice Prahy 3 dostane od magistrátu dotaci ve výši 23,97 milionu korun na vybudování Domu tance. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Nové kulturní a kreativní centrum vznikne v nevyužívaném areálu bývalých Městských lázní na Žižkově a vybuduje jej městská část na základě projektu organizace Tanec Praha. Předpokládané celkové náklady na rekonstrukci jsou 275 milionů korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

„Kulturní centrum tohoto druhu Praze chybělo, schválený příspěvek hlavního města jde tedy na dobrou a potřebnou věc. Centrum nepochybně využije řada obyvatel metropole, navíc se zrekonstruuje chátrající budova lázní,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Třípatrová budova nabídne nejrůznější lekce klasického a moderního tance, pilates, ale i jógy. Zároveň zůstane zachován i původní účel budovy z roku 1903, její součástí totiž bude i wellness a lázně. Projekt také počítá s napojením budovy schodištěm přímo na cyklostezku, která vede po můstku podél budovy. Dům budou využívat profesionálové, školy i široká veřejnost.

„Spolu se současným starostou Prahy 3 Michalem Vronským a jeho předchůdcem Jiřím Ptáčkem, který projekt rekonstrukce v podstatě nastartoval, jsme si bývalé Městské lázně na Žižkově byli prohlédnout. Současný stav nás jedině utvrdil v tom, jak moc tato hrubě zanedbaná budova potřebuje změnu,“ řekl Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).

Dům tance podle něj klade důraz na mezisektorovou spolupráci profesionálů oboru s odborníky dalších oblastí (hudba, světelný design, architektura, audiovize), dále oblastí kulturního cestovního ruchu, vzdělávání, sociální prevence, integrace a wellbeing na principu otevřenosti široké i odborné veřejnosti. 

„Dům tance naplní sny generací tanečníků o solidních podmínkách pro tvůrčí proces, dialog žánrů, zapojování různých komunit, utvrzení role tanečního a pohybového umění pro společnost. Zachová si původní lázeňský duch a zároveň otevře čtyři taneční sály, kavárnu, co-working space a konečně propojí nehostinnou dolní Husitskou ulici s cyklostezkou,“ řekla Yvona Kreuzmannová, autorka projektu revitalizace budovy. 

Práce jsou nyní v projektové fázi, letos by Praha chtěla získat stavební povolení a vybrat dodavatele stavby, v příštím roce by mohly začít stavební práce. Rok poté by mohlo být zkolaudováno a vypukne zkušební provoz.

Celkové náklady činní 275 milionů korun, zhruba dvě třetiny nákladů, 188 milionů korun, pochází z evropských fondů a zbylou část poskytne hlavní město a Praha 3. Podle pravidel musí být evropské peníze proinvestovány do konce roku 2025. 

„Samozřejmostí projektu je rovný přístup, šetrné zacházení a recyklace materiálů, ochrana životního prostředí či integrace a inkluze prostřednictvím kulturních aktivit. Provoz Domu tance bude ekologický a bude úzce spolupracovat s neziskovým i podnikatelským sektorem,“ sdělila Kreuzmannová.


Autor: Karel Netolický

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Další články
Nahoru