Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha dá 3,6 milionu na pomoc romským uprchlíkům z Ukrajiny
Uprchlíci na hlavním nádraží. Foto: Karel Netolický

Praha dá 3,6 milionu na pomoc romským uprchlíkům z Ukrajiny

Pražští radní na pondělním jednání schválili dotaci ve výši 3,6 milionů korun organizaci RomPraha. Cílem tohoto kroku je efektivně zajišťovat pomoc uprchlíkům, kteří utíkají před válkou na Ukrajině. Informovali o tom představitelé metropole Vít Hofman.

Dotace pro projekt „Práce s romskými uprchlíky v roce 2023" bude použita na poskytování odborné poradenské a humanitární podpory romským uprchlíkům na hlavním nádraží a na dalších místech v Praze. 

Projekt reaguje na aktuální situaci a potřeby krizové asistence a zahrnuje podpůrné asistenční služby včetně tlumočení do romského či maďarského jazyka, pokud to bude potřeba. Dotace pokryje náklady spojené s koordinátorem, sociálními pracovníky, interkulturními pracovníky, asistenty, administrativou, materiály a službami.  

„Téma Ukrajiny je pro vedení Prahy stále prioritní téma. I proto jsme dnes na radě schválili 3,6 milionů korun pro romské uprchlíky z Ukrajiny. V minulosti docházelo k nepříjemným situacím v okolí hlavního nádraží jak pro ně, tak i pro obyvatele Prahy. Proto jsme se rozhodli poskytnout finanční podporu neziskové společnosti RomPraha, která umí zprostředkovat podpůrné asistenční služby včetně tlumočení do romského či maďarského jazyka,“ řekl náměstek primátora pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
Nezisková organizace RomPraha dlouhodobě zajišťuje první kontakt v Praze romským uprchlíkům z Ukrajiny. Pomáhá identifikovat jejich akutní potřeby, co je nutné vyřídit v součinnosti s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině v Praze a dalšími organizacemi. Dále pak zprostředkovává nouzové sekundární ubytování v hlavním městě.  

„Válka na Ukrajině bohužel neutichá, ruský agresor se nechce vzdát svých choutek a jako hlavní město Praha jsme odhodláni poskytnout nezbytnou finanční podporu. Samozřejmě chci, aby tato pomoc byla efektivní a opravdu ulevila potřebným. Přijít do neznámého města bez znalosti místního jazyka je samo o sobě stresující, pro příchod z válečné zóny toto platí dvojnásob," doplnil radní pro oblast financí a rozpočtu Zdeněk Kovářík (ODS).


Autor: Karel Netolický

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru