dnes
Pondělí - skorojasno
27°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - jasno
35°C
Praha chystá přeměnu historické čistírny odpadních vod v Bubenči
Bubenečská čistírna. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha chystá přeměnu historické čistírny odpadních vod v Bubenči

Památkově chráněnou budovu staré čistírny odpadních vod v Bubenči čeká přeměna. Pražský magistrát, který ji vlastní, tam plánuje vytvořit společenské a kulturní centrum. Investice za stovky milionů Kč by mohla začít příští rok. ČTK to řekl šéf odboru hospodaření s majetkem magistrátu Jan Rak. Stavba vznikla v roce 1906 a po více než 60 let sloužila jako hlavní čistírna odpadních vod pro celé hlavní město. Nyní v ní nezisková společnost pořádá prohlídky a kulturní akce.

Současný provozovatel, obecně prospěšná společnost Továrna, se od roku 2011 stará o celý areál a také parní stroje, které se v historické budově nachází. Na provoz a nutné investice shání peníze tím, že zajímavé prostory dále pronajímá pro firemní večírky nebo filmařům. Točil se zde například jeden z filmů hollywoodské série Mission Impossible.

Podle Raka si současný provozovatel dokáže ročně vydělat zhruba tři miliony korun. „Nezpochybňuji, že peníze vrací zpět do chodu objektu, ale tomu objektu to nestačí. Je to významná kulturní památka, troufám si tvrdit i světového formátu," uvedl.

Magistrát proto připravuje vlastní projekt velké revitalizace památky za stamiliony korun. „Našim cílem je, aby se z toho stalo kulturně-společenské centrum, postavené na cyklostezce a trase ven z města," uvedl Rak.

Dodal, že současná nabídka atrakcí a prohlídek areálu by se měnit neměla, stejně jako zachovalé stroje a technologie. Areál by se nicméně měl rozšířit tak, aby zaujal širokou veřejnost, nejen fandy industriálních památek.

„V pololetí, kdy budeme plánovat hospodaření na příští rok, určitě budeme s touto akcí počítat," doplnil Rak. Současný provozovatel podle něj nemusí nutně v areálu skončit a město je ochotné s ním diskutovat o případném dalším pokračování spolupráce.

V současnosti si návštěvníci čistírny mohou prohlédnout staré parní stroje a podzemní prostory, kde se v minulosti čistily odpadní vody. Čistírna pořádá také akce pro veřejnost, nabízí průjezd starými nádržemi na raftech či možnost slézt komínem do budovy. Jedna z mála dochovaných industriálních staveb tohoto typu v Evropě byla v roce 1991 prohlášena kulturní a v roce 2010 národní kulturní památkou.


Další články
Nahoru