Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha chystá další úpravy Smetanova nábřeží, přinesly by omezení aut
Smetanovo nábřeží, současný stav. Zdroj: MHMP

Praha chystá další úpravy Smetanova nábřeží, přinesly by omezení aut

Praha začne připravovat projekt rozšíření chodníku a vytvoření pásu pro cyklisty na západní straně Smetanova nábřeží, které by znamenalo nutnost omezit průjezd automobilů. Novinářům to včera řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Město nedávno dokončilo úpravy východní strany, které se zatím obešly bez omezení aut. O omezení tranzitu na nábřeží se debatuje roky, i přes řadu deklarací se je zatím prosadit nepodařilo.

Magistrát na Smetanově nábřeží koncem června dokončil úpravy, při kterých nechal výrazně rozšířit chodník na jeho východní straně, vybudovat pás pro cyklisty, vysadit stromořadí a upravit tramvajové zastávky.

Zastávka Karlovy lázně je nově obousměrná a zastávka Národní divadlo u Hollaru se přesunula na úroveň Žofína, kde tak nyní tramvaje staví v obou směrech.

Rozšíření chodníků, vytvoření pásu pro cyklisty a doplnění stromů by v budoucnu mohlo čekat i druhou stranu nábřeží, které by podle Scheinherra mělo sloužit v první řadě chodcům, cyklistům a tramvajím. Znamenalo by to však zrušení vozovky a nutné omezení či úplný zákaz průjezdu aut po nábřeží, uvedl náměstek.

Budoucnost záměru bude záviset mimo jiné na výsledku podzimních voleb a složení nového vedení města. „Začneme připravovat projekt a já věřím, že se v následujících letech najde politická shoda, aby ten projekt byl realizován," řekl Scheinherr.

Dodal, že nyní se dokončují úpravy ulice Karolíny Světlé, na nové zastávky přibudou odjezdové panely a na podzim chce město rozšířit tramvajový ostrůvek na Staroměstské.

Z již uskutečněných úprav na východní straně nábřeží náměstek zmínil například 17 nových stromů druhu jerlín japonský, které jsou podle něj pro pražské podmínky vhodné a schválili je i památkáři.

Chodník kolem nich je nakloněn, takže ke kmenům svádí dešťovou vodu. „Stromy mají velký prostor pro kořeny a v podzemí jsou propojeny mezi sebou," dodal Scheinherr.

Zatím v Praze unikátní je podle něj i pás pro cyklisty, který není vyasfaltovaný, ale vytvořen z těsně skládané dlažby, která je beze spár a neklouže. Ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč upozornil i na první pražský takzvaný sražený obrubník, který má zkosenou hranu. „Doufám, že není poslední, protože významně přispívá k bezpečnosti cyklistů," řekl.

Scheinherr doplnil, že obdobné úpravy ke zlepšení situace pro chodce, cyklisty a cestující MHD letos město uskutečnilo i na Rašínově a Masarykově nábřeží.


Autor: ČTK

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

Včera v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

Včera v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru