Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chystá další úpravy Smetanova nábřeží, přinesly by omezení aut
Smetanovo nábřeží, současný stav. Zdroj: MHMP

Praha chystá další úpravy Smetanova nábřeží, přinesly by omezení aut

Praha začne připravovat projekt rozšíření chodníku a vytvoření pásu pro cyklisty na západní straně Smetanova nábřeží, které by znamenalo nutnost omezit průjezd automobilů. Novinářům to včera řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Město nedávno dokončilo úpravy východní strany, které se zatím obešly bez omezení aut. O omezení tranzitu na nábřeží se debatuje roky, i přes řadu deklarací se je zatím prosadit nepodařilo.

Magistrát na Smetanově nábřeží koncem června dokončil úpravy, při kterých nechal výrazně rozšířit chodník na jeho východní straně, vybudovat pás pro cyklisty, vysadit stromořadí a upravit tramvajové zastávky.

Zastávka Karlovy lázně je nově obousměrná a zastávka Národní divadlo u Hollaru se přesunula na úroveň Žofína, kde tak nyní tramvaje staví v obou směrech.

Rozšíření chodníků, vytvoření pásu pro cyklisty a doplnění stromů by v budoucnu mohlo čekat i druhou stranu nábřeží, které by podle Scheinherra mělo sloužit v první řadě chodcům, cyklistům a tramvajím. Znamenalo by to však zrušení vozovky a nutné omezení či úplný zákaz průjezdu aut po nábřeží, uvedl náměstek.

Budoucnost záměru bude záviset mimo jiné na výsledku podzimních voleb a složení nového vedení města. „Začneme připravovat projekt a já věřím, že se v následujících letech najde politická shoda, aby ten projekt byl realizován," řekl Scheinherr.

Dodal, že nyní se dokončují úpravy ulice Karolíny Světlé, na nové zastávky přibudou odjezdové panely a na podzim chce město rozšířit tramvajový ostrůvek na Staroměstské.

Z již uskutečněných úprav na východní straně nábřeží náměstek zmínil například 17 nových stromů druhu jerlín japonský, které jsou podle něj pro pražské podmínky vhodné a schválili je i památkáři.

Chodník kolem nich je nakloněn, takže ke kmenům svádí dešťovou vodu. „Stromy mají velký prostor pro kořeny a v podzemí jsou propojeny mezi sebou," dodal Scheinherr.

Zatím v Praze unikátní je podle něj i pás pro cyklisty, který není vyasfaltovaný, ale vytvořen z těsně skládané dlažby, která je beze spár a neklouže. Ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč upozornil i na první pražský takzvaný sražený obrubník, který má zkosenou hranu. „Doufám, že není poslední, protože významně přispívá k bezpečnosti cyklistů," řekl.

Scheinherr doplnil, že obdobné úpravy ke zlepšení situace pro chodce, cyklisty a cestující MHD letos město uskutečnilo i na Rašínově a Masarykově nábřeží.


Autor: ČTK

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

Dnes v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

Zastávka Otakarova bude rozšířena

Dnes v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

Další články
Nahoru