dnes
Pondělí - skorojasno
-1°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Praha chystá další omezení pouličního umění, vadí hlasité produkce
Ilustrační foto: archiv

Praha chystá další omezení pouličního umění, vadí hlasité produkce

Zákaz zesilovačů a hlasitých nástrojů používaných pouličními umělci by mohl platit v pražské památkové rezervaci. Má být součástí připravované vyhlášky, jejíž znění dnes projednával výbor zastupitelstva pro kulturu. Pouliční umělci, takzvaní buskeři, proti dalším omezením své činnosti svolali před magistrát protest, sešly se jich necelé dvě desítky. Návrh vyhlášky ještě musí projednat rada hlavního města.

Podle ředitelky živnostenského a občanskoprávního odboru magistrátu Evy Novakové se Praha omezením vybraných nástrojů inspirovala ve Vídni. „Při pouliční umělecké veřejné produkci je taktéž zakázáno používat bubny, jiné hlasité hudební nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů, nebo dechové nástroje vydávající vysoké tóny, zejména dudy, pikoly nebo hoboje. Žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s tlumičem zvuku," píše se v návrhu vyhlášky.

Nejčastější připomínkou k návrhu vyhlášky byl podle Novakové požadavek, aby město pouličním umělcům vydávalo povolenky. „Tuto povinnost komukoliv stanovit nelze, jdeme proto cestou omezení míst a času," vysvětlila vedoucí odboru. Zároveň připomněla, že produkce se zvířaty už v současné době vyžadují povolení veterinární správy a zábor chodníku.

Návrh počítá také například s tím, že hudební produkce by byly povolené v lichou hodinu na levém břehu Vltavy a v sudou na pravém. Vypisuje také ulice, ve kterých je veškerá veřejná či jen hudební produkce úplně zakázaná. Zároveň zavádí hranici deset metrů od křížení a ústí těchto ulic, kde zákaz také platí. Pro jednoho buskera vymezuje 1,5 metru čtverečního, pro skupinu ne více než šest metrů čtverečních.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen. Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny. Na seznam v navrhované vyhlášce má přibýt deset dalších míst – například náměstí I.P. Pavlova nebo Tylovo náměstí v Praze 2.


Václav Moravec: Proměna etiky v éře digitálních médií

Dnes v 10:53

Přednáška a následná diskuse se zítra v 19 hodin zaměří na jevy spojené s nástupem digitálních médií, např. na informační přehlcení, resp. na informační obezitu, na fragmentaci publik a uzavírání se do „bublin pohodlí“, jak je pojmenovává sociolog Zygmunt Bauman, na vznik post-faktické a...

Manžel a manželka. Na film zve Informační centrum Prahy 3

Dnes v 09:59

Vztah dlouholetých manželů, uznávaného neurochirurga Andrei a ambiciózní televizní moderátorky Sofie, se ocitne v krizi. Po nevydařeném experimentu se manželé probudí v těle toho druhého. Přinuceni prožívat každodenní život svého partnera mají možnost vidět svůj vztah z úplně jiné perspektivy....

Výstava: Stromovka

16. března 2018 v 08:20

Výstava je věnována Stromovce, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy. Nejslavnější éra této panovnické honitby nastala v 16. a na počátku 17. století. V století 19. se stala místem zábavy Pražanů.

Duchovní hudba v kostele sv. Kateřiny

15. března 2018 v 11:31

Koncert duchovní hudby v kostele sv. Kateřiny v Praze 2 v zahradě Neurologické a Psychiatricky kliniky VFN se koná ve středu 21. března od 16 hodin. Pořádá Společnost pro duchovní hudbu, Pravoslavná církev a VFN u příležitosti 333. výročí narození J. S. Bacha.

Literární soutěž O zlatý klíč. Praha 11 vyhlásila desátý ročník

15. března 2018 v 08:55

Městská část Praha 11 vyhlašuje již IX. ročník literární soutěže O zlatý klíč. Soutěž je určena obyvatelům a příznivcům Jižního Města. Koná pod záštitou zástupce starosty MČ Praha 11 Jakuba Lepše a vyhlašuje se ve věkových kategoriích do 15 let a nad 15 let...

Jak vypadal život v kladenské Poldovce

14. března 2018 v 08:23

Dozvíte na výstavě „Tvář průmyslové doby. Poldi – lidé a jejich továrna“, která je k vidění už jen do 25. března v Národním technickém muzeu.

Další články
Nahoru