dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Praha chystá další omezení pouličního umění, vadí hlasité produkce
Ilustrační foto: archiv

Praha chystá další omezení pouličního umění, vadí hlasité produkce

Zákaz zesilovačů a hlasitých nástrojů používaných pouličními umělci by mohl platit v pražské památkové rezervaci. Má být součástí připravované vyhlášky, jejíž znění dnes projednával výbor zastupitelstva pro kulturu. Pouliční umělci, takzvaní buskeři, proti dalším omezením své činnosti svolali před magistrát protest, sešly se jich necelé dvě desítky. Návrh vyhlášky ještě musí projednat rada hlavního města.

Podle ředitelky živnostenského a občanskoprávního odboru magistrátu Evy Novakové se Praha omezením vybraných nástrojů inspirovala ve Vídni. „Při pouliční umělecké veřejné produkci je taktéž zakázáno používat bubny, jiné hlasité hudební nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů, nebo dechové nástroje vydávající vysoké tóny, zejména dudy, pikoly nebo hoboje. Žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s tlumičem zvuku," píše se v návrhu vyhlášky.

Nejčastější připomínkou k návrhu vyhlášky byl podle Novakové požadavek, aby město pouličním umělcům vydávalo povolenky. „Tuto povinnost komukoliv stanovit nelze, jdeme proto cestou omezení míst a času," vysvětlila vedoucí odboru. Zároveň připomněla, že produkce se zvířaty už v současné době vyžadují povolení veterinární správy a zábor chodníku.

Návrh počítá také například s tím, že hudební produkce by byly povolené v lichou hodinu na levém břehu Vltavy a v sudou na pravém. Vypisuje také ulice, ve kterých je veškerá veřejná či jen hudební produkce úplně zakázaná. Zároveň zavádí hranici deset metrů od křížení a ústí těchto ulic, kde zákaz také platí. Pro jednoho buskera vymezuje 1,5 metru čtverečního, pro skupinu ne více než šest metrů čtverečních.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen. Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí, v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny. Na seznam v navrhované vyhlášce má přibýt deset dalších míst – například náměstí I.P. Pavlova nebo Tylovo náměstí v Praze 2.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru