Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce zjednodušit financování radnic, má se zlepšit plánování hospodaření
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha chce zjednodušit financování radnic, má se zlepšit plánování hospodaření

Hlavní město chce změnit způsob financování městských částí. Cílem je s nimi zjednodušit finanční vztah a zlepšit možnost radnic plánovat hospodaření a rozvoj. Snížit se má zejména množství takzvaných jednorázových nenárokových účelových dotací. Pokud bude změna schválena, radnice dostanou v roce 2024 oproti letošku zhruba o 795,1 milionu korun víc. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Materiál ještě magistrát projedná s radnicemi a zhruba za měsíc se k němu vrátí opět vedení města. Na chod radnic dává magistrát z rozpočtu každoročně přes pět miliard korun a další peníze jim posílá právě například na dotacích.

„Dospěli jsme (v radě města) ke shodě, jak koncepčně změnit finanční vztahy k městským částem tak, abychom nemuseli každý rok pracně přepočítávat ´x´ koeficientů, protože počet jednotlivých parametrů tam postupně narostl. Tudíž jsme jako základ vzali finanční prostředky roku 2023 a k tomu jsme stanovili mít i do budoucna pro městské části k dispozici 12 procent ze sdílených daní, které dostáváme jako obec," řekl radní Zdeněk Kovářík (ODS).

V letošním roce vyčlenilo město v rozpočtu pro radnice zhruba 5,87 miliardy korun, ke kterým poté přibyly další peníze z dotací. Podle nového systému by město pro radnice vyčlenilo rovnou asi 8,33 miliardy korun, což by proti letošnímu roku bylo v celkové sumě navýšení o více než 795 milionů korun.

Částka pro radnice se pak bude skládat z asi 6,66 milionu korun z rozpočtu města, dalších 500 milionů bude z účelové investiční rezervy a 200 milionů z rezervy na spolufinancování projektů, na které mají dostat peníze z evropských fondů. Zbylých více než 965 milionů korun má tvořit účelová rezerva pro městské části na mimořádné jednorázové dotace.

Kromě snazšího plánování hospodaření by se tím měl rovněž zjednodušit finanční vztah mezi městem a radnicemi týkající se přidělených a nevyužitých dotací. Radnice každoročně nestihnou utratit na investicích v součtu několik miliard korun.

Pokud si je chtějí ponechat, musí to schvalovat magistrát, a to každou dotaci zvlášť. V novém systému by byly součástí každoročního vypořádání mezi městem a radnicí.

Záměr dostanou ještě k posouzení městské části, které se k nim budou moci vyjádřit. Kovářík rovněž plánuje setkání se všemi starosty a starostkami. „Očekávám spoustu zajímavých připomínek, a následně bychom se k tomu jako rada měli na konci měsíce finálně vrátit," řekl.

Pokud by se magistrát s radnicemi nedomluvil, musel by pokračovat dosavadní systém, což by podle Kovaříka znamenalo pro všechny části to, že by dostaly oproti novému systému výrazně méně peněz.

Radnice letos v prvním pololetí v součtu hospodařily se ztrátou asi 605,64 milionu korun. Sedmapadesát jich mělo dohromady příjmy zhruba sedm miliard a výdaje kolem 7,6 miliardy korun. Na investice šlo 1,77 miliardy korun. Záporné hospodaření v polovině roku vykázalo z celkového počtu 27 radnic


Autor: ČTK

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Další články
Nahoru