Dnes Středa - jasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 19°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha chce zjednodušit financování radnic, má se zlepšit plánování hospodaření
Radnice Prahy 5 sídlí ve Štefánikově ulici. Foto: archiv

Praha chce zjednodušit financování radnic, má se zlepšit plánování hospodaření

Hlavní město chce změnit způsob financování městských částí. Cílem je s nimi zjednodušit finanční vztah a zlepšit možnost radnic plánovat hospodaření a rozvoj. Snížit se má zejména množství takzvaných jednorázových nenárokových účelových dotací. Pokud bude změna schválena, radnice dostanou v roce 2024 oproti letošku zhruba o 795,1 milionu korun víc. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Materiál ještě magistrát projedná s radnicemi a zhruba za měsíc se k němu vrátí opět vedení města. Na chod radnic dává magistrát z rozpočtu každoročně přes pět miliard korun a další peníze jim posílá právě například na dotacích.

„Dospěli jsme (v radě města) ke shodě, jak koncepčně změnit finanční vztahy k městským částem tak, abychom nemuseli každý rok pracně přepočítávat ´x´ koeficientů, protože počet jednotlivých parametrů tam postupně narostl. Tudíž jsme jako základ vzali finanční prostředky roku 2023 a k tomu jsme stanovili mít i do budoucna pro městské části k dispozici 12 procent ze sdílených daní, které dostáváme jako obec," řekl radní Zdeněk Kovářík (ODS).

V letošním roce vyčlenilo město v rozpočtu pro radnice zhruba 5,87 miliardy korun, ke kterým poté přibyly další peníze z dotací. Podle nového systému by město pro radnice vyčlenilo rovnou asi 8,33 miliardy korun, což by proti letošnímu roku bylo v celkové sumě navýšení o více než 795 milionů korun.

Částka pro radnice se pak bude skládat z asi 6,66 milionu korun z rozpočtu města, dalších 500 milionů bude z účelové investiční rezervy a 200 milionů z rezervy na spolufinancování projektů, na které mají dostat peníze z evropských fondů. Zbylých více než 965 milionů korun má tvořit účelová rezerva pro městské části na mimořádné jednorázové dotace.

Kromě snazšího plánování hospodaření by se tím měl rovněž zjednodušit finanční vztah mezi městem a radnicemi týkající se přidělených a nevyužitých dotací. Radnice každoročně nestihnou utratit na investicích v součtu několik miliard korun.

Pokud si je chtějí ponechat, musí to schvalovat magistrát, a to každou dotaci zvlášť. V novém systému by byly součástí každoročního vypořádání mezi městem a radnicí.

Záměr dostanou ještě k posouzení městské části, které se k nim budou moci vyjádřit. Kovářík rovněž plánuje setkání se všemi starosty a starostkami. „Očekávám spoustu zajímavých připomínek, a následně bychom se k tomu jako rada měli na konci měsíce finálně vrátit," řekl.

Pokud by se magistrát s radnicemi nedomluvil, musel by pokračovat dosavadní systém, což by podle Kovaříka znamenalo pro všechny části to, že by dostaly oproti novému systému výrazně méně peněz.

Radnice letos v prvním pololetí v součtu hospodařily se ztrátou asi 605,64 milionu korun. Sedmapadesát jich mělo dohromady příjmy zhruba sedm miliard a výdaje kolem 7,6 miliardy korun. Na investice šlo 1,77 miliardy korun. Záporné hospodaření v polovině roku vykázalo z celkového počtu 27 radnic


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru