dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Praha chce zavést pro průvodce turistů zkoušky z jazyka a historie, požaduje změnu zákona
Mezi nejoblíbenější místa turistů patří Karlův most. Díky tomu zde můžete vidět mnohu průvodců při práci. Foto: archiv

Praha chce zavést pro průvodce turistů zkoušky z jazyka a historie, požaduje změnu zákona

Praha chce oslovit ministerstvo pro místní rozvoj, aby změnilo zákon a umožnilo Praze nastavit pravidla pro průvodce turistů. V hlavním městě nyní tato služba není nijak regulována a turisty může provázet i člověk bez vzdělání.

„Průvodcovství je vedeno jako živnost volná. V 90. letech převládl názor, že trh si to přebere. Jenže trh si nevybral to nejkvalitnější, ale to nejlevnější," řekl náměstek primátora Václav Novotný.

Podle Novotného je hlavním problémem právě velmi špatná kvalita některých průvodců – práci může vykonávat kdokoliv, kdo si pořídí živnostenský list. Proto se magistrát chystá obrátit na ministerstvo pro místní rozvoj.

„Chceme změnu zákona, která by umožnila regulaci a město mohlo stanovit minimální podmínky nutné pro práci průvodce," uvedl s tím, že například v Rakousku či Itálii to tak běžně funguje. Pokud by město zavedlo nyní vyhlášku týkající se průvodcovství, porušilo by prý zákon.

Praha by chtěla zavést zkoušky z jazyka a historie a rovněž možnost přezkoušení držitelů licence. Tak to funguje například u Pražské informační služby (PIS), kde školení trvá od podzimu do jara.

Mezi požadavky jsou zkouška z cizího jazyka, znalostí metodiky průvodcovské práce, geografie cestovního ruchu nebo historie a dějiny umění. „U zkoušky na Prahu musí prokázat znalosti z historie a dějin umění Prahy, průvodcovského výkladu a topografie Prahy," dodala mluvčí PIS Kateřina Bártová.

V Praze aktivně působí podle odhadu magistrátu zhruba 800 průvodců, z toho jich 400 pracuje pro PIS. Ta celkem registruje 2500 držitelů odznaku průvodce, většina z nich ale práci buď nevykonává, nebo jen sezónně.


Další články
Nahoru