Dnes Sobota - polojasno 3°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci
Lidé by se mohli nočními vlaky dostat z Prahy i do Benátek. Foto: Carol Kramberger / Freeimages.com

Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci

Vedení metropole začne vyjednávat s dopravci o vzniku nočních železničních spojení z Prahy do významných evropských měst do vzdálenosti 800 až 1500 kilometrů. Noční spoje jezdí například na Slovensko či do Maďarska, naopak vlaky na západ byly v minulosti rušeny. Potenciálním dopravcům Praha nabídne marketingovou a finanční podporu pro zavedení nových nočních spojů. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé.

V posledních letech znovu roste ve státech Evropy obliba k nočním vlakům. Především Rakouské spolkové dráhy plánují obnovit celou řadu napojení Vídně s dalšími evropskými městy. Praha chce jít obdobnou cestou.

„Praha má skvělou polohu pro noční vlaky. Začneme jednat o spojeních do Frankfurtu, Amsterdamu, Bruselu, Paříže, Milána, Říma, Benátek nebo i do Hamburku a Kodaně. Vývoj posledních let ukazuje, že lidé o cestování vlakem přes noc mají zájem a v České republice jsme se o tom mohli přesvědčit i letošní léto s vlaky do Chorvatska,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Noční železniční linky byly v posledním desetiletí významně omezovány. Jedinou výjimkou bylo tradiční spojení Prahy s východem Slovenska a spoj do Curychu a Budapešti. Noční železniční spojení přestala jezdit do Amsterdamu, Kodaně, Splitu a Benátek.

Francouzské SnCF, německé DB a rakouské OEBB v těchto dnech oznámily nové propojení 26 měst v Evropě. Prahu i přes její centrální polohu opomíjí.

„Chceme dopravce motivovat, aby začali jezdit do Prahy. Cesta nočním vlakem nabídne bezpečnost a komfort při cestování po celé Evropě včetně soukromých kupé s postelí a sprchou. A navíc má své specifické kouzlo,“ dodal Scheinherr.

Nevýhodou byl do teď tržní stav. Jednak noční železniční spoje nemají podporu krajů a státu. Železniční doprava je také oproti letecké dopravě zatížená spotřební daní z pohonných hmot a oproti autobusové dopravě je plně zpoplatněno využití dopravní cesty.

Praha také začne jednat s Letištěm Václava Havla, Ministerstvem dopravy a Evropskou komisí o možné podpoře nočních spojů.


Tunelovým komplexem Blanka od čtvrtka v noci neprojedete

25. února 2021 ve 13:09

Uzavření tunelového komplexu Blanka je plánováno od čtvrtka 25. února od 23 hodin do pátku 26. února do 5 hodin.

Výluka tramvají Malostranská – Chotkovy sady prodloužena

25. února 2021 v 11:27

V Chotkově ulici se opravuje trať, kolem Jeleního příkopu nejezdí tramvaje, výluka bude prodloužena do 5. března.

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Po zimní přestávce začíná rekonstrukce mostu ve Švehlově ulici

22. února 2021 v 16:50

Technická správa komunikací začne v pondělí 1. března s pracemi na rekonstrukci mostu, který převádí ulici Švehlova přes Měcholupský potok.

Od března budou pokračovat stavební práce na Chodovské

21. února 2021 v 07:35

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. března další práce na ulici Chodovská, které byly přerušeny zimní přestávkou. Stavba potrvá do 15. června. 

V Praze 9 probíhá výdej parkovacích oprávnění pro rozšířené zóny

17. února 2021 ve 14:37

Od dubna letošního roku budou rozšířeny zóny placeného stání Praze 9. Parkovací oprávnění se v současnosti vydává v Poliklinice Prosek a na radnici ve Vysočanech.

Oprava mostu v ulici Nedokončená

17. února 2021 v 11:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý 23. února opravu mostu X670, který převádí ulici Nedokončená jako nadjezd Štěrboholské radiály v MČ Praha – Štěrboholy. Stavba bude dokončena nejpozději 9. dubna 2021.

První trafostanice pro dobíjení elektromobilů v Praze 11

16. února 2021 v 09:56

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) spolu s Martinem Duškou, radním pro dopravu a otevřenou radnici (Piráti) a zástupci Pražské energetiky se zúčastnili slavnostního uvedení do provozu první trafostanice pro dobíjení elektromobilů.

Další články
Nahoru