Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci
Lidé by se mohli nočními vlaky dostat z Prahy i do Benátek. Foto: Carol Kramberger / Freeimages.com

Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci

Vedení metropole začne vyjednávat s dopravci o vzniku nočních železničních spojení z Prahy do významných evropských měst do vzdálenosti 800 až 1500 kilometrů. Noční spoje jezdí například na Slovensko či do Maďarska, naopak vlaky na západ byly v minulosti rušeny. Potenciálním dopravcům Praha nabídne marketingovou a finanční podporu pro zavedení nových nočních spojů. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé.

V posledních letech znovu roste ve státech Evropy obliba k nočním vlakům. Především Rakouské spolkové dráhy plánují obnovit celou řadu napojení Vídně s dalšími evropskými městy. Praha chce jít obdobnou cestou.

„Praha má skvělou polohu pro noční vlaky. Začneme jednat o spojeních do Frankfurtu, Amsterdamu, Bruselu, Paříže, Milána, Říma, Benátek nebo i do Hamburku a Kodaně. Vývoj posledních let ukazuje, že lidé o cestování vlakem přes noc mají zájem a v České republice jsme se o tom mohli přesvědčit i letošní léto s vlaky do Chorvatska,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Noční železniční linky byly v posledním desetiletí významně omezovány. Jedinou výjimkou bylo tradiční spojení Prahy s východem Slovenska a spoj do Curychu a Budapešti. Noční železniční spojení přestala jezdit do Amsterdamu, Kodaně, Splitu a Benátek.

Francouzské SnCF, německé DB a rakouské OEBB v těchto dnech oznámily nové propojení 26 měst v Evropě. Prahu i přes její centrální polohu opomíjí.

„Chceme dopravce motivovat, aby začali jezdit do Prahy. Cesta nočním vlakem nabídne bezpečnost a komfort při cestování po celé Evropě včetně soukromých kupé s postelí a sprchou. A navíc má své specifické kouzlo,“ dodal Scheinherr.

Nevýhodou byl do teď tržní stav. Jednak noční železniční spoje nemají podporu krajů a státu. Železniční doprava je také oproti letecké dopravě zatížená spotřební daní z pohonných hmot a oproti autobusové dopravě je plně zpoplatněno využití dopravní cesty.

Praha také začne jednat s Letištěm Václava Havla, Ministerstvem dopravy a Evropskou komisí o možné podpoře nočních spojů.


Rada rozhodla o výběru zhotovitele P+R Nové Butovice

Včera v 07:50

Rada hl. m. Prahy rozhodla o výběru dodavatele stavby P+R záchytného parkoviště Nové Butovice. Jedná se výstavbu vícepodlažního parkovacího objektu z poloviny určeného rezidentům a z poloviny určeného jako P+R záchytné parkoviště o celkové kapacitě...

Rekonstrukce Žalovské ulice

10. září 2021 v 11:51

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. září rekonstrukci Žalovské ulice v úseku ulic Drahanská – Čimická. Stavební práce by měly skončit 30. listopadu.

Ve čtvrtek bude uzavřen Bubenečský tunel

7. září 2021 ve 21:07

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude Bubenečský tunel od 9. září od 23 hodin do 10. září do 5 hodin uzavřen.

Úprava dopravy kvůli opravě v Národní

6. září 2021 ve 21:03

Z důvodu usnadnění průjezdu vozidel centrem Prahy a ve snaze vyhnout se případným problémům v dopravě byla ve spolupráci s městskou částí Praha 1 od pondělí 6. září upravena organizace dopravy v okolí ulice Národní v souvislosti s opravou mostu. Opatření potrvá podle předpokladů do 14. listopadu...

Uzavření tunelu Mrázovka od 7. září

6. září 2021 ve 20:57

Od 7. do 8. září od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřen západní tunelový tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný s původním směrem provozu.

Nové záchytné parkoviště Hostivař 3 – sever

6. září 2021 v 05:40

Technická správa komunikací (TSK) začne 6. září se stavbou nového záchytného parkoviště „P+R Hostivař 3 – sever“ u komunikace Dolnoměcholupská, 300 metrů podél nádraží Hostivař.

Rozšíření části komunikace Bulovka

1. září 2021 ve 20:05

Technická správa komunikací (TSK) bude od 6. září rekonstruovat a rozšiřovat část ulice Bulovka, v úseku 120 metrů od křižovatky s komunikací Povltavská. Stavební práce by měly skončit k 31. října.

Další články
Nahoru