Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci
Lidé by se mohli nočními vlaky dostat z Prahy i do Benátek. Foto: Carol Kramberger / Freeimages.com

Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci

Vedení metropole začne vyjednávat s dopravci o vzniku nočních železničních spojení z Prahy do významných evropských měst do vzdálenosti 800 až 1500 kilometrů. Noční spoje jezdí například na Slovensko či do Maďarska, naopak vlaky na západ byly v minulosti rušeny. Potenciálním dopravcům Praha nabídne marketingovou a finanční podporu pro zavedení nových nočních spojů. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé.

V posledních letech znovu roste ve státech Evropy obliba k nočním vlakům. Především Rakouské spolkové dráhy plánují obnovit celou řadu napojení Vídně s dalšími evropskými městy. Praha chce jít obdobnou cestou.

„Praha má skvělou polohu pro noční vlaky. Začneme jednat o spojeních do Frankfurtu, Amsterdamu, Bruselu, Paříže, Milána, Říma, Benátek nebo i do Hamburku a Kodaně. Vývoj posledních let ukazuje, že lidé o cestování vlakem přes noc mají zájem a v České republice jsme se o tom mohli přesvědčit i letošní léto s vlaky do Chorvatska,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Noční železniční linky byly v posledním desetiletí významně omezovány. Jedinou výjimkou bylo tradiční spojení Prahy s východem Slovenska a spoj do Curychu a Budapešti. Noční železniční spojení přestala jezdit do Amsterdamu, Kodaně, Splitu a Benátek.

Francouzské SnCF, německé DB a rakouské OEBB v těchto dnech oznámily nové propojení 26 měst v Evropě. Prahu i přes její centrální polohu opomíjí.

„Chceme dopravce motivovat, aby začali jezdit do Prahy. Cesta nočním vlakem nabídne bezpečnost a komfort při cestování po celé Evropě včetně soukromých kupé s postelí a sprchou. A navíc má své specifické kouzlo,“ dodal Scheinherr.

Nevýhodou byl do teď tržní stav. Jednak noční železniční spoje nemají podporu krajů a státu. Železniční doprava je také oproti letecké dopravě zatížená spotřební daní z pohonných hmot a oproti autobusové dopravě je plně zpoplatněno využití dopravní cesty.

Praha také začne jednat s Letištěm Václava Havla, Ministerstvem dopravy a Evropskou komisí o možné podpoře nočních spojů.


Autor: Jan Puci

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Oprava uzavře Kosteleckou ulici

22. června 2022 v 15:20

Technická správa komunikací (TSK) provede v období od 2. do 10. července opravu Kostelecké ulice v úseku mezi ulicemi Tupolevova (kruhový objezd) a Cukrovarská (železniční přejezd).

Dnes v noci se uzavře Zlíchovský tunel

20. června 2022 v 11:27

Od 20. června od 23 hodin do 21.června do 5 hodin bude uzavřen západní tubus – směr Barrandovský most, a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Tunelový komplex Blanka bude ve čtvrtek v noci uzavřen

15. června 2022 v 10:29

Z důvodu pravidelné údržby tunelů bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 16. června od 23 hodin do pátku 17. června do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru