Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci
Lidé by se mohli nočními vlaky dostat z Prahy i do Benátek. Foto: Carol Kramberger / Freeimages.com

Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy, začne vyjednávat s dopravci

Vedení metropole začne vyjednávat s dopravci o vzniku nočních železničních spojení z Prahy do významných evropských měst do vzdálenosti 800 až 1500 kilometrů. Noční spoje jezdí například na Slovensko či do Maďarska, naopak vlaky na západ byly v minulosti rušeny. Potenciálním dopravcům Praha nabídne marketingovou a finanční podporu pro zavedení nových nočních spojů. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé.

V posledních letech znovu roste ve státech Evropy obliba k nočním vlakům. Především Rakouské spolkové dráhy plánují obnovit celou řadu napojení Vídně s dalšími evropskými městy. Praha chce jít obdobnou cestou.

„Praha má skvělou polohu pro noční vlaky. Začneme jednat o spojeních do Frankfurtu, Amsterdamu, Bruselu, Paříže, Milána, Říma, Benátek nebo i do Hamburku a Kodaně. Vývoj posledních let ukazuje, že lidé o cestování vlakem přes noc mají zájem a v České republice jsme se o tom mohli přesvědčit i letošní léto s vlaky do Chorvatska,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

Noční železniční linky byly v posledním desetiletí významně omezovány. Jedinou výjimkou bylo tradiční spojení Prahy s východem Slovenska a spoj do Curychu a Budapešti. Noční železniční spojení přestala jezdit do Amsterdamu, Kodaně, Splitu a Benátek.

Francouzské SnCF, německé DB a rakouské OEBB v těchto dnech oznámily nové propojení 26 měst v Evropě. Prahu i přes její centrální polohu opomíjí.

„Chceme dopravce motivovat, aby začali jezdit do Prahy. Cesta nočním vlakem nabídne bezpečnost a komfort při cestování po celé Evropě včetně soukromých kupé s postelí a sprchou. A navíc má své specifické kouzlo,“ dodal Scheinherr.

Nevýhodou byl do teď tržní stav. Jednak noční železniční spoje nemají podporu krajů a státu. Železniční doprava je také oproti letecké dopravě zatížená spotřební daní z pohonných hmot a oproti autobusové dopravě je plně zpoplatněno využití dopravní cesty.

Praha také začne jednat s Letištěm Václava Havla, Ministerstvem dopravy a Evropskou komisí o možné podpoře nočních spojů.


Letenský tunel bude tři noci uzavřen

Dnes v 09:39

Z důvodu pravidelné údržby technologie bude Letenský tunel od 20. dubna do 23. dubna vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

Včera ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Další články
Nahoru