Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce zapojit umělou inteligenci do svozu opadu
Podzemní kontejnery ve Vokovicích. Foto: MČ Praha 6

Praha chce zapojit umělou inteligenci do svozu opadu

Hlavní město uzavře smlouvu na bezplatné využití specializovaného pracoviště ČVUT Evropského centra pro digitální inovace, kde chce otestovat možnost zapojení umělé inteligence (AI) do projektu „Chytrý svoz odpadu“. Záměrem projektu, na kterém se budou podílet odbor ochrany přírody (OCP) pražského magistrátu a městská společnost Operátor ICT (OICT) je zapojení AI do komplexního nástroje pro monitoring nádob na tříděný odpad. Informovali o tom představitelé vedení hlavního města.

„V prvním kroku jsme občanům nabídli službu, která jim především ušetří zbytečnou cestu k přeplněné nádobě. Nyní je však načase, abychom službu posunuli také k určité úspoře na straně města, kdy s využitím umělé inteligence budeme prověřovat možnost optimalizovat frekvence svozu a případně také možné nastavení samotných svozových tras,“ řekla náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

„Projekt Chytrý svoz odpadu byl od počátku slibný a osvědčil se jako prospěšný a zdařilý. Dokládá to i ocenění v loňském ročníku soutěže Komunální projekt roku 2023. Jsem rád, že na úspěšnou práci můžeme obratem navázat ve spolupráci s odborným pracovištěm ČVUT skrze záměr vybavit službu chytrého svozu tříděného odpadu umělou inteligencí,“ řekl pražský radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací Daniel Mazur.

V současné době je již v odpadových nádobách na tříděný odpad se spodním výsypem v Praze nainstalováno přes sedm tisíc senzorů pro měření zaplněnosti kontejnerů. S ohledem na tento počet je podle radního nezbytné hledat jiná možná řešení, jak zpracovávat nestandardní hlášení o naplněnosti kontejnerů.

AI by měla pomoci detekovat anomální hlášení o stavu naplněnosti sběrných nádob. V druhém kroku by pak měl vzniknout generátor servisních hlášení pro OICT. 

Projekt má podle Mazura rovněž ambice generovat finanční úsporu, právě s ohledem na nalezení optimální četnosti svozu pro dané nádoby s přihlédnutím na jejich maximální vytíženost v mnohem větším měřítku, než když se naměřená data prochází ručně, jako je tomu doposud.

Zároveň by měl upozorňovat na případy, kde je svoz neefektivní a nastavená četnost svozu neodpovídá míře využití sběrných nádob umístěných na stanovišti tříděného odpadu. Počítá se také se vznikem systému predikce naplněnosti nádob v několikadenním předstihu.

 


Autor: Jan Puci

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru