Dnes Úterý - obcasny-dest 2°C
Zítra Středa - polojasno 6°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha chce zachovat zákaz průjezdu částí Smetanova nábřeží i v roce 2021
Na Smetanově nábřeží se letos na jaře mezi tramvajovou zastávkou a chodníkem objevily židle a stolky, do té doby místem jezdila auta. Foto: JP

Praha chce zachovat zákaz průjezdu částí Smetanova nábřeží i v roce 2021

Zákaz průjezdu aut částí Smetanova nábřeží, který platí od letošního května, chce současné vedení Prahy zachovat i v roce 2021 a už o něj požádalo příslušné orgány. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) se ukázalo jako přínosné pro všechny druhy dopravy, zrychlilo MHD a pomohlo i řidičům, navíc ubylo nehod. Opatření v minulosti vyvolalo kritiku opozičních ODS a ANO nebo Prahy 1.

„Ze zrušení levého odbočení nejvíce těží lidé v tramvajích. Automobily totiž odbočováním na Smetanovo nábřeží neblokují protijedoucí tramvaje směrem z Národní. V průměru jen na této křižovatce každý spoj ušetří 30 sekund času. Plynulý průjezd křižovatkou má dopad i na celkovou stabilitu MHD nejen v centru, ale i dalších částech Prahy, kde tyto linky jezdí,“ uvedl náměstek.

Změna podle něj pomohla i řidičům, automobily křižovatkou projíždějí rychleji. „Každý řidič díky zrušení levého odbočení z mostu Legií ušetří na křižovatce v průměru 5 sekund. Křižovatka je oproti loňsku o 11 procent méně zatížená a z 10 nehod v roce 2019 jsou 3 v roce 2020. Zrušení levého odbočení má také pozitivní vliv na kapacitu křižovatky. Celkově ji zvyšuje a může tam projet více aut plynuleji,“ sdělil.

Prodloužení opatření bylo projednáno se všemi koaličními partnery. „Jsme rádi, že jsme mohli dát politiku stranou a pobavili se věcně bez emocí nad fakty a reálnými přínosy. Připomínky k vlivům na automobilovou dopravu jsme rádi zodpověděli a vyjasnili si je. Budeme pokračovat v opatření, které pomáhá všem Pražanům při pohybu městem. Děláme to pro chodce, lidi v MHD i řidiče,“ řekl předseda zastupitelského klubu hnutí Praha Sobě Jan Čižinský.

Náměstek pro dopravu Adam Scheinherr se také sešel se zástupci radnice Prahy 1 a informoval je o pokračování dopravního režimu. Právě z první městské části na jaře zaznívala kritika, že se ní nebyla změna projednána.

„O uzavírání jednoho směru nábřeží jsme se dozvěděli až z tisku. O myšlence jsme sice slyšeli, ale očekávali, že bude příslušné opatření vyvěšeno na úřední desce a bude s městskou částí projednáno. Pod heslo podpora podnikání a veřejného prostoru se tak schoval jen naschvál magistrátu,“ uvedl tehdy radní Prahy 1 pro dopravu Richard Bureš.

„Místním jsme vyšli vstříc a umožnili jim vjezd z Národní na Masarykovo nábřeží. To bylo několik let zakázané,“ uzavřel Scheinherr. Za současný dopravní režim na Smetanově nábřeží se postavila také děkanka FAMU Andrea Slováková, která 16. prosince poslala dopis s vyjádřením podpory.

Město plánuje úpravy tramvajové infrastruktury

Tramvaje jedoucí od Tančícího domu stojí na zastávce Národní divadlo na začátku Smetanova nábřeží vedle křižovatky u mostu Legií. Soupravy jedoucí v opačném směru mají zastávku s názvem Národní divadlo až před Žofínem.

Jedná se o tom, že sem by se k Žofínu přesunula zmiňovaná zastávka z nábřeží, takže by tramvaje z obou směrů stály na stejném úrovni. Pár stovek metrů odtud by ve směru od Národního divadla vznikla nová zastávka Karlovy lázně. Ta sice existuje, ale jen ve směru od Staroměstské k divadlu.

Těmito úpravami by také došlo k odstranění duplicitních stání pro tramvaje linek 18 a 2, které jedou od stanice metra Národní třída. V ulici Národní, krátce před mostem Legií stojí na zastávce Národní třída. Pak zahnou doprava na Smetanovo nábřeží a stojí na zastávce Národní divadlo. Ujedou přitom sotva sto metrů.

Jedná se také o úpravách již stojících zastávek. Rozšíření by se měly dočkat nástupní můstky na zastávkách u stanic metra Staroměstská a Malostranská. Jsou příliš úzké, takže když je špička, cestující mají problém se na ostrůvek vejít a vstupují do vozovky.

Proměny by se měla dočkat i tramvajová zastávka Újezd pro soupravy jedoucí od mostu. Cestující vystupující z tramvaje zde vstupují přímo do vozovky.

Souběžně s úpravami zastávek bude omezena tranzitní doprava v Karmelitské ulici na Malé Straně. Projíždět touto oblastí budou moci jen rezidenti a auta se souhlasem magistrátu.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

Včera v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru