Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha chce vybudovat linku na zpracování škváry ze spalování komunálního odpadu
Malešická spalovna. Foto: archiv

Praha chce vybudovat linku na zpracování škváry ze spalování komunálního odpadu

Hlavní město plánuje pořídit linku umožňující očištění a následné využití škváry, která vzniká spalováním odpadu v malešické spalovně. Škváru očištěnou o kovové a nekovové materiály bude možné použít při stavbě silnic, což od začátku roku umožňuje zákon. Linka za 250 milionů korun by podle náměstka primátora pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) mohla být ve spalovně nainstalována do dvou let.

„Vzniklá škvára při spalování tvoří 20 až 25 procent hmotnosti vstupního odpadu. Spalovna v Malešicích přitom vyprodukuje 65 až 70 tisíc tun škváry ročně. Tento odpad odvážíme na skládku a platíme za skládkování kolem 40 milionů korun ročně,“ uvedl Hlubuček. 

„Přitom díky výzkumu a vývoji moderních technologií je možné ze škváry dnes dále separovat kovy a přeměnit škváru na stavební surovinu, která může nahradit těžené přírodní suroviny,“ pokračoval. 

V případě malešické spalovny se v tuto chvíli dokončuje studie proveditelnosti. Odhadovaná investice na celou linku pro separaci kovů ze škváry je předběžně asi čtvrt miliardy korun s odhadovanou návratností 4 až 9 let. 

Očištěná škvára má podle Hlubučka zároveň prokazatelně dobré vlastnosti pro stavebnictví například jako podkladová vrstva u pozemních komunikací. 

Nejde o jedinou investici, kterou město v areálu kolem malešické spalovny připravuje. V plánu je stavba bioplynové stanice, která by zpracovávala organický odpad na stlačený plyn pro pohon vozidel a také elektrickou energii.

Kromě toho podle Hlubučka magistrát uvažuje i o stavbě nebo koupi další obdobné stanice za Prahou, která by byla zaměřená čistě na gastroodpad z restaurací a jídelen.

Pražské služby, které spalovnu provozují, se chystají také nainstalovat třídičku plastového odpadu, která usnadní prodej plastu specializovaným firmám.


Autor: red

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru