Dnes Čtvrtek - polojasno 13°C
Zítra Pátek - bourky 13°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce vybudovat 1500 nabíječek pro elektromobily, požádá proto o dotaci
Dobíjecí stanice u stožáru veřejného osvětlení na Vinohradech. Zdroj foto: THMP

Praha chce vybudovat 1500 nabíječek pro elektromobily, požádá proto o dotaci

Praha plánuje vybudovat 1500 veřejných nabíječek pro elektromobily, část bude na lampách veřejného osvětlení a část na samostatných sloupcích. Z nákladů ve výši asi 407,3 milionu korun bez DPH chce magistrát zhruba polovinu získat z dotačního programu vypsaného ministerstvem dopravy. Podání žádosti o dotaci v pondělí schválili městští radní. Nabíječky by podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) měly vznikat od příštího roku do roku 2027.

Cílem projektu Dobíjecí stanice hlavního města Prahy je výstavba dobíjecí infrastruktury a pořízení až 1500 kusů pomalých dobíjecích stanic pro elektromobily. Účelem je zajistit dostatečný počet těchto stanic, které fungují jako náhrada domácího dobíjení pro obyvatele Prahy, kteří nemají možnost nabíjení elektromobilů v místě svého bydliště. 

Projekt Vybudování dobíjecích stanic na území hl. m. Prahy v rámci parkovacích ploch a garáží ve správě Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) má potom za cíl zajistit vybudování celkem 30 dobíjecích stanic v rámci veřejných parkovacích domů a ploch ve správě TSK.  

„Díky našim projekcím ohledně počtu elektromobilů, jež budou v Praze jezdit, musíme posilovat infrastrukturu pro tato vozidla. Jsem rád, že již rok a půl se nám celý proces daří dokonce zrychlovat. Spolu s těmito místy bych rád doplnil, že se nám daří posilovat i počty takzvaných EVR lamp, které budeme moci následně osadit nabíječkami,“ uvedl Michal Hroza (TOP 09), radní Prahy pro oblast infrastruktury.  

Do rozvoje dobíjecí infrastruktury město v posledních třech letech investovalo zhruba 220 milionů korun včetně DPH, a to zejména v rámci přípravy sítě dobíjecích stanic na lampách pouličního osvětlení. Zasmluvněny jsou investiční akce za dalších minimálně 90 milionů korun včetně DPH. 

Cílem je mít v první fázi do roku 2026 zhruba 800 nabíječek na lampách veřejného osvětlení, každou se dvěma zásuvkami. V případě zisku dotací z evropských fondů na výše zmíněné projekty bude moci Praha investovat dalších až 500 milionů korun DPH. 


Autor: red

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

Včera ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru