dnes
Středa - zatazeno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích
Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu budou týkat i Obecního domu. Foto: archiv

Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích

Pražský magistrát chce v šesti svých budovách snížit energetickou náročnost. O záměru včera rozhodli pražští radní. Město využije takzvanou metodu energetických úspor s garancí, kdy dodavatelská firma dostává zaplaceno z ušetřených peněz, a tedy jen v případě, že se podaří dosáhnout úspor.

Magistrát prostřednictvím své firmy Operátor ICT vypíše zakázku na firmu, která pro něj energetické úspory zajistí. Předpokládaná hodnota tendru je 49,8 milionu korun bez DPH, očekávaná úspora za energie je tři až pět milionů korun ročně. S ohledem na postupné hrazení počáteční investice z uskutečněných úspor město proti současnému stavu nebude muset platit nic navíc. Smlouvu s dodavatelem chce Operátor ICT uzavřít začátkem příštího roku.

Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu mají týkat Olivovy léčebny v Říčanech, sídla Technické správy komunikací v Řásnovce, areálu holešovického Výstaviště, Obecního domu, Aquacentra Šutka v Praze 8 a Daňkova paláce na rohu Opletalovy a Růžové, kde působí městská policie.

„Schválně jsme vybrali objekty s různou funkcí," uvedl Miloslav Mikulčík z Operátora ICT, který má projekt na starosti. Cílem je podle něj vyzkoušet metodu v rozmanitých podmínkách. Kromě úspor energií plánuje Operátor ICT zavést takzvaná smart řešení, například instalaci senzorů, které budou zaznamenávat spotřebu energií.

Projekt je součástí smart programu, který pro město zajišťuje Operátor ICT. Má za úkol využívat moderní technologie pro zlepšení života obyvatel a pro úsporu nákladů. Operátor ICT má kromě nich na starosti provoz karty do MHD Lítačka, která nahradila kartu Opencard.

Firmu v minulosti kritizovaly pražská opozice a nezisková organizace Transparency International, podle nichž v ní mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly. Podle Operátora ICT i vedení magistrátu všechny projekty procházejí zvláštní komisí rady města s rovnoměrným zastoupením politických stran, samotnou radou a případně zastupitelstvem.


Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru