dnes
Sobota - oblacno
15°C
zítra
Neděle - skorojasno
13°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
14°C
Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích
Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu budou týkat i Obecního domu. Foto: archiv

Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích

Pražský magistrát chce v šesti svých budovách snížit energetickou náročnost. O záměru včera rozhodli pražští radní. Město využije takzvanou metodu energetických úspor s garancí, kdy dodavatelská firma dostává zaplaceno z ušetřených peněz, a tedy jen v případě, že se podaří dosáhnout úspor.

Magistrát prostřednictvím své firmy Operátor ICT vypíše zakázku na firmu, která pro něj energetické úspory zajistí. Předpokládaná hodnota tendru je 49,8 milionu korun bez DPH, očekávaná úspora za energie je tři až pět milionů korun ročně. S ohledem na postupné hrazení počáteční investice z uskutečněných úspor město proti současnému stavu nebude muset platit nic navíc. Smlouvu s dodavatelem chce Operátor ICT uzavřít začátkem příštího roku.

Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu mají týkat Olivovy léčebny v Říčanech, sídla Technické správy komunikací v Řásnovce, areálu holešovického Výstaviště, Obecního domu, Aquacentra Šutka v Praze 8 a Daňkova paláce na rohu Opletalovy a Růžové, kde působí městská policie.

„Schválně jsme vybrali objekty s různou funkcí," uvedl Miloslav Mikulčík z Operátora ICT, který má projekt na starosti. Cílem je podle něj vyzkoušet metodu v rozmanitých podmínkách. Kromě úspor energií plánuje Operátor ICT zavést takzvaná smart řešení, například instalaci senzorů, které budou zaznamenávat spotřebu energií.

Projekt je součástí smart programu, který pro město zajišťuje Operátor ICT. Má za úkol využívat moderní technologie pro zlepšení života obyvatel a pro úsporu nákladů. Operátor ICT má kromě nich na starosti provoz karty do MHD Lítačka, která nahradila kartu Opencard.

Firmu v minulosti kritizovaly pražská opozice a nezisková organizace Transparency International, podle nichž v ní mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly. Podle Operátora ICT i vedení magistrátu všechny projekty procházejí zvláštní komisí rady města s rovnoměrným zastoupením politických stran, samotnou radou a případně zastupitelstvem.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru