dnes
Neděle - oblacno
20°C
zítra
Pondělí - oblacno
24°C
pozítří
Úterý - oblacno
25°C
Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích
Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu budou týkat i Obecního domu. Foto: archiv

Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích

Pražský magistrát chce v šesti svých budovách snížit energetickou náročnost. O záměru včera rozhodli pražští radní. Město využije takzvanou metodu energetických úspor s garancí, kdy dodavatelská firma dostává zaplaceno z ušetřených peněz, a tedy jen v případě, že se podaří dosáhnout úspor.

Magistrát prostřednictvím své firmy Operátor ICT vypíše zakázku na firmu, která pro něj energetické úspory zajistí. Předpokládaná hodnota tendru je 49,8 milionu korun bez DPH, očekávaná úspora za energie je tři až pět milionů korun ročně. S ohledem na postupné hrazení počáteční investice z uskutečněných úspor město proti současnému stavu nebude muset platit nic navíc. Smlouvu s dodavatelem chce Operátor ICT uzavřít začátkem příštího roku.

Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu mají týkat Olivovy léčebny v Říčanech, sídla Technické správy komunikací v Řásnovce, areálu holešovického Výstaviště, Obecního domu, Aquacentra Šutka v Praze 8 a Daňkova paláce na rohu Opletalovy a Růžové, kde působí městská policie.

„Schválně jsme vybrali objekty s různou funkcí," uvedl Miloslav Mikulčík z Operátora ICT, který má projekt na starosti. Cílem je podle něj vyzkoušet metodu v rozmanitých podmínkách. Kromě úspor energií plánuje Operátor ICT zavést takzvaná smart řešení, například instalaci senzorů, které budou zaznamenávat spotřebu energií.

Projekt je součástí smart programu, který pro město zajišťuje Operátor ICT. Má za úkol využívat moderní technologie pro zlepšení života obyvatel a pro úsporu nákladů. Operátor ICT má kromě nich na starosti provoz karty do MHD Lítačka, která nahradila kartu Opencard.

Firmu v minulosti kritizovaly pražská opozice a nezisková organizace Transparency International, podle nichž v ní mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly. Podle Operátora ICT i vedení magistrátu všechny projekty procházejí zvláštní komisí rady města s rovnoměrným zastoupením politických stran, samotnou radou a případně zastupitelstvem.


Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Dnes v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

Včera ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru