dnes
Pondělí - polojasno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - snih-dest
2°C
Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích
Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu budou týkat i Obecního domu. Foto: archiv

Praha chce v šesti budovách ušetřit na energiích

Pražský magistrát chce v šesti svých budovách snížit energetickou náročnost. O záměru včera rozhodli pražští radní. Město využije takzvanou metodu energetických úspor s garancí, kdy dodavatelská firma dostává zaplaceno z ušetřených peněz, a tedy jen v případě, že se podaří dosáhnout úspor.

Magistrát prostřednictvím své firmy Operátor ICT vypíše zakázku na firmu, která pro něj energetické úspory zajistí. Předpokládaná hodnota tendru je 49,8 milionu korun bez DPH, očekávaná úspora za energie je tři až pět milionů korun ročně. S ohledem na postupné hrazení počáteční investice z uskutečněných úspor město proti současnému stavu nebude muset platit nic navíc. Smlouvu s dodavatelem chce Operátor ICT uzavřít začátkem příštího roku.

Energetické úspory se v rámci zkušebního projektu mají týkat Olivovy léčebny v Říčanech, sídla Technické správy komunikací v Řásnovce, areálu holešovického Výstaviště, Obecního domu, Aquacentra Šutka v Praze 8 a Daňkova paláce na rohu Opletalovy a Růžové, kde působí městská policie.

„Schválně jsme vybrali objekty s různou funkcí," uvedl Miloslav Mikulčík z Operátora ICT, který má projekt na starosti. Cílem je podle něj vyzkoušet metodu v rozmanitých podmínkách. Kromě úspor energií plánuje Operátor ICT zavést takzvaná smart řešení, například instalaci senzorů, které budou zaznamenávat spotřebu energií.

Projekt je součástí smart programu, který pro město zajišťuje Operátor ICT. Má za úkol využívat moderní technologie pro zlepšení života obyvatel a pro úsporu nákladů. Operátor ICT má kromě nich na starosti provoz karty do MHD Lítačka, která nahradila kartu Opencard.

Firmu v minulosti kritizovaly pražská opozice a nezisková organizace Transparency International, podle nichž v ní mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly. Podle Operátora ICT i vedení magistrátu všechny projekty procházejí zvláštní komisí rady města s rovnoměrným zastoupením politických stran, samotnou radou a případně zastupitelstvem.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru