Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce uzákonit zákaz chovu psů na řetězech
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha chce uzákonit zákaz chovu psů na řetězech

Pražský magistrát v připomínkách k novele veterinárního zákona navrhuje rozšířit ji o zákaz chovu psů na řetězech. Uvedl, že stávají úprava zákazu nevhodných úvazů zvířat je nedostatečná. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje uložit obcím s přemnoženou populací holubů povinnost vybudovat a spravovat obecní holubníky. Vyplývá to z připomínek k novele na vládním webu.

Novela veterinárního zákona má mimo jiné upravit části zákona na ochranu zvířat proti týrání, do kterého doplňuje povinnost používat na jatkách kamery. Hlavní město Praha navrhuje upravit paragraf, který se týká týrání, o text „u psa se za týrání považuje chov nebo držení psa v prostorách k tomu určených, včetně domácnosti, uvázaného jakýmkoliv prostředkem na uvázání". Návrh počítá s výjimkami pro krátkodobý úvaz psa kvůli například čištění chovného prostoru nebo u policejních psů.

Magistrát v připomínkách uvedl, že zákon nyní definuje velmi široce případy, kdy jde o týrání zvířat právě při nevhodném uvázání. Chov psů na řetězech by se měl podle magistrátu obecně zakázat. Nemohly by tak vznikat situace, kdy chovatelé tvrdí, že jde pouze o přechodné opatření.

„V rámci provádění kontroly ze strany veterinární správy je aktuálně složité posoudit, zda se jedná o nevhodný úvaz, když pro to nikde nejsou stanoveny závazné podmínky. Zaměstnanci veterinární správy nemohou ani posoudit, jak dlouho je pes uvázán. Z tohoto důvodu jsou pak postihovány převážně extrémní případy, kdy jsou spíše sankciovány doprovodné efekty spojené s úvazem," uvedl magistrát. Navrhované znění zákona je podle něj inspirováno právní úpravou platnou na Slovensku.

Ministerstvo pro místní rozvoj v připomínkách navrhuje přidat do zákona povinnost zřídit a obhospodařovat obecní holubníky v obcích, kde je zvýšený výskyt holubů. Holubníky by měly sloužit k efektivnějšímu a etičtějšímu způsobu redukce přemnožených ptáků.

„Povinné zavedení holubníků umožňuje přechod od radikálních metod kontroly populace holubů, jako je zabíjení dospělých jedinců, k etickým a humánním postupům," zdůvodnilo svůj návrh. Podle ministerstva jsou obecní holubníky i příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o ekologii a chování holubů.

Holubník kvůli snížení počtu holubů zvažuje například Jihlava. Podle vedoucí odboru životního prostředí Kataríny Ruschkové je to asi nejhumánnější způsob, jak snížit stav holubů, jejichž trus škodí památkám. Zatím radnice v centru Jihlavy holuby odchytává do klecí umístěných na střeše obchodního domu Prior.

Pražský magistrát předloni uvedl, že chce vybudovat holubník v jednom z domů na Mariánském náměstí, a to pro asi 150 ptáků. Odborníci by tam ptákům měli měnit část vajec za umělá, čímž bude město jejich populaci regulovat.

V metropoli je podle odhadů kolem 100 000 holubů. Městská část Praha 14 loni v říjnu uvedla, že vypustila do přírody dva sokoly stěhovavé, kteří jí mají s regulací přemnožených holubů pomoci.


Autor: ČTK

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“

1. ledna 2024 v 07:33

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům...

Odškodnění za nehody a pracovní úrazy bude příští rok vyšší

14. prosince 2023 ve 13:08

Český statistický úřad ohlásil růst průměrné mzdy, nová celostátní hodnota je 42 658 korun, což představuje 7,1% navýšení oproti roku 2022. Výše mzdy ve třetím čtvrtletí má přitom zásadní vliv na odškodňování dopravních nehod a pracovních úrazů pro následující rok. Podle společnosti Vindicia poté,...

Praha 11: Omezení provozní doby právní poradny

9. prosince 2023 v 07:00

Radnice Prahy 11 informuje, že ve středu 13. prosince bude uzavřena právní poradna pro občany městské části v Ocelíkově ulici.

Reforma rozvodů: Ministerstvo počítá s možností nesporných rozvodů u notářů v rámci budoucích úprav

29. října 2023 v 08:39

Ministerstvo spravedlnosti představilo novelu zjednodušující rozvodové řízení, která částečně uleví rozvádějícím se rodičům nezletilých dětí. Ostatní páry, tedy bezdětné manžele, či manžele, kteří již vůči svým dětem nemají vyživovací povinnost, ale žádné zjednodušení nečeká. Ačkoli i jejich...

Co přinese motoristům nový zákon o povinném ručení?

11. října 2023 v 10:07

Česká republika mění podmínky kvůli sjednocení pravidel s ostatními státy EU podle takzvané motorové směrnice. „Změny v zákoně o povinném ručení vnímáme jako krok k větší bezpečnosti na silnicích a k ochraně poškozených v případě dopravních nehod“, představuje pohled pojišťoven Aleš Zethner,...

Právní poradna v Praze 4

2. října 2023 ve 14:48

Nejbližší následující bezplatná právní poradna bude obyvatelům městské části Praha 4 k dispozici 11. října. určena je výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části každou druhou a čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500,...

Bezplatná právní poradna Prahy 1

27. září 2023 ve 14:02

Bezplatná právní poradna Prahy 1 je opět v provozu. Sídlí na radnici ve Vodičkově ulici na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví ve 3. patře, kancelář č. 313 a otevřena je každé pondělí od 15 do 18 hodin.

Další články
Nahoru