Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

Praha chce ulehčit podnikatelům nájemní politikou nebo prostřednictvím vlastního realitního portálu

Zavřené restaurace a obchody, nefungující služby i výdělky na hranici udržitelnosti donutili řadu podnikatelů, sáhnout si hluboko do vlastních kapes. Přestože je to již více než rok od vypuknutí pandemie covid-19, vyhlídky na lepší zítřky jsou stále v nedohlednu. Magistrát hlavního města Prahy se proto snaží vycházet živnostníkům a firmám vstříc velkorysou nájemní politikou. Kromě úlev na poplatky za předzahrádky nabízí také služby vlastního Realitního portálu, který mapuje bytové i nebytové prostory ke koupi nebo k pronájmu.

Zastupitelé magistrátu jsou připraveni i v nadcházejícím období pomoct podnikatelům překonat další vlnu pandemie cobvid-19. Vedení Prahy se rozhodlo podobně jako v loňském roce podpořit Pražany zejména svou vstřícnou politikou u nájmů nebytových prostor, které vlastní.

Magistrát proto nebude zvyšovat nájmy v komerčních prostorech, a to ani při inflaci. „Víme, že drtivá většina, více než 90 procent našich nájemců, jsou postiženi pandemickou krizí. Z hlediska objektivity a jednoduchosti jsme to schválili plošně všem,“ řekl radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09).

Podnikatelé mají navíc možnost obrátit se na některé radnice městských částí, jež se jim snaží část poplatků odpustit. Například městská část Praha 2 se rozhodla, poskytnout padesátiprocentní slevu z nájmu za první dva měsíce letošního roku tamním podnikatelům a živnostníkům provozujícím svou činnost v nebytových prostorách. Podobné opatření zavádí ale i další městské části metropole.

„Praha také odpouští poplatky za restaurační předzahrádky a jiný zábor veřejného prostranství, aby podnikatelé neměli zvýšené náklady na provoz jejich obchodů či restaurací, a to minimálně do konce března,“ doplnil radní Jan Chabr. V loňském roce tak hlavní město ušetřilo na základě tohoto rozhodnutí pražským podnikatelům více než sto milionů korun.

Magistrát dále spravuje vlastní Realitní portál hlavního města Prahy, kde kromě bytů, pozemků či budoucích plánovaných projektů nabízí širokou škálu cenově dostupných nebytových prostor, které mohou využít stávající i budoucí podnikatelé.

Na adrese https://realitniportalpraha.cz/cs. si mohou dle přehledných filtrů vybrat, jaký prostor, v jaké městské lokalitě i do jaké cenové hladiny preferují. Nejnovější nabídky město zároveň umisťuje na své facebookové stránky https://www.facebook.com/realitniportalpraha.

Praha tak ve svém vlastním realitním portálu nyní vidí skrytý potenciál, jak podnikatelům ulehčit překlenout současnou pandemii koronaviru.


Autor: TZ, red

Řetězec BILLA otevřel novou prodejnu v Kunraticích

7. srpna 2022 v 07:21

Expanze obchodního řetězce BILLA pokračuje. 4. srpna se otevřela nová prodejna v Kunraticích v Ekonomické ulici. Otevření 49. prodejny v Praze patří do letošního plánu expanze a digitalizace prodejen BILLA, na který společnost vynakládá investici ve výši až 1,32 miliard korun. V letošním roce je...

innogy kupuje slovenského výrobce kogenerací TTS Martin

28. července 2022 v 07:38

Energetická skupina innogy dokončila akvizici slovenského výrobce kogeneračních jednotek a záložních zdrojů elektřiny TTS Martin. Firmu ovládá prostřednictvím společnosti Energo TTS, ve které má 80% podíl. Zbylých 20 % drží syn původního vlastníka Ondrej Korec prostřednictvím své firmy. Transakci,...

Tesco slaví 5 let úspěšného úsilí v oblasti snižování potravinového odpadu

21. července 2022 v 10:18

Odhaduje se, že na celém světě se ročně vyhodí 2,5 miliardy tun potravin. Až 40 procent vypěstovaných potravin končí jako odpad – v zemědělství, potravinářském průmyslu, maloobchodě i domácnostech. Společnost Tesco se zavázala k řešení problému v rámci svých provozoven i celého dodavatelského...

Za pololetí přibylo 474 nespolehlivých plátců DPH

20. července 2022 ve 22:48

V prvním pololetí v ČR přibylo 474 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH nebo závažným způsobem porušují povinnosti vztahující se ke správě daně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku ale nespolehlivých firmem přibylo téměř o čtvrtinu méně. Aktuálně Dun & Bradstreet na černé listině...

Nezveřejňování finančních výkazů ve sbírce listin může mít pro firmy fatální následky

29. června 2022 ve 14:57

Daňové přiznání za rok 2021 bylo letos možné podávat do konce března v papírové formě, elektronicky do konce dubna a do konce června, pokud společnost využije služeb daňového poradce. Přesto, že se nejzazší termín pro zveřejnění výsledků hospodaření se blíží, finanční výkazy za loňský rok ve...

Další články
Nahoru