dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
23°C
Praha chce udělat z průvodcovství vázanou živnost, navrhne změnu zákona
Turisté na Karlově mostě. Ilustrační foto: archiv

Praha chce udělat z průvodcovství vázanou živnost, navrhne změnu zákona

Pražský magistrát se chystá předat do Sněmovny novelu živnostenského zákona, aby se průvodcovská služba stala vázanou živností. Důvodem je to, že v Praze působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům mylné informace, vybírají peníze, ale neplatí daně. ČTK to dnes řekla předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS). Změna by se týkala průvodců s deštníky nad hlavou, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma v rámci takzvaných Free Tours. Zákon byl před lety změněn a z průvodcovství se stala živnost volná.

Praha má možnost zákonodárné iniciativy a může do Sněmovny předkládat návrhy zákonů. „Jsme přesvědčeni, že průvodci by měli mít potřebnou kvalifikaci. Není možné, aby průvodcovské služby nabízel španělský pěstitel rajčat, který si přijel do Prahy přivydělat, což se už opravdu stalo. Návrh novely je připraven, stačí jej poslat do Sněmovny. Dívali jsme se, jak to funguje v zahraničí. A všude včetně například Rakouska je tato činnost živnost vázaná," řekla Janderová.

Kromě poskytování mylných informací průvodci navíc neplatí daně. Nabízejí služby zdarma, na konci vycházky si ale od účastníků vyberou peníze, a neplatí tak daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají. „Praha musí zintenzivnit kontroly, zároveň ale má v současné době jen malou pravomoc," řekla Janderová.

Pokud by se městu podařilo novelu prosadit, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

V případě, že by neprošla novela zákona, existuje podle Janderové možnost prostřednictvím organizace UNESCO změnit pražské památkové rezervaci status na muzeum. Pak by museli mít všichni průvodci licenci. „Je to ale krkolomná cesta. Nyní chceme novelu, takže tuto možnost zatím nechystáme," řekla.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou.

V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Dnes v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Dnes v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Praha rozhodla o budoucnosti své policie. Schválila její koncepci

18. května 2018 v 16:10

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo 17. května Návrh stabilizace, fungování a rozvoje Městské policie hlavního města Prahy do roku 2023. Strategicky významný dokument, jehož obsah přesahuje jednotlivá volební období, podpořila i část pražské opozice.  

Další články
Nahoru