dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - jasno
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih
5°C
Praha chce udělat z průvodcovství vázanou živnost, navrhne změnu zákona
Turisté na Karlově mostě. Ilustrační foto: archiv

Praha chce udělat z průvodcovství vázanou živnost, navrhne změnu zákona

Pražský magistrát se chystá předat do Sněmovny novelu živnostenského zákona, aby se průvodcovská služba stala vázanou živností. Důvodem je to, že v Praze působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům mylné informace, vybírají peníze, ale neplatí daně. ČTK to dnes řekla předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS). Změna by se týkala průvodců s deštníky nad hlavou, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma v rámci takzvaných Free Tours. Zákon byl před lety změněn a z průvodcovství se stala živnost volná.

Praha má možnost zákonodárné iniciativy a může do Sněmovny předkládat návrhy zákonů. „Jsme přesvědčeni, že průvodci by měli mít potřebnou kvalifikaci. Není možné, aby průvodcovské služby nabízel španělský pěstitel rajčat, který si přijel do Prahy přivydělat, což se už opravdu stalo. Návrh novely je připraven, stačí jej poslat do Sněmovny. Dívali jsme se, jak to funguje v zahraničí. A všude včetně například Rakouska je tato činnost živnost vázaná," řekla Janderová.

Kromě poskytování mylných informací průvodci navíc neplatí daně. Nabízejí služby zdarma, na konci vycházky si ale od účastníků vyberou peníze, a neplatí tak daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají. „Praha musí zintenzivnit kontroly, zároveň ale má v současné době jen malou pravomoc," řekla Janderová.

Pokud by se městu podařilo novelu prosadit, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

V případě, že by neprošla novela zákona, existuje podle Janderové možnost prostřednictvím organizace UNESCO změnit pražské památkové rezervaci status na muzeum. Pak by museli mít všichni průvodci licenci. „Je to ale krkolomná cesta. Nyní chceme novelu, takže tuto možnost zatím nechystáme," řekla.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou.

V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

Včera ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

14. listopadu 2018 v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Další články
Nahoru