dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
30°C
pozítří
Sobota - zatazeno
18°C
Praha chce udělat z průvodcovství vázanou živnost, navrhne změnu zákona
Turisté na Karlově mostě. Ilustrační foto: archiv

Praha chce udělat z průvodcovství vázanou živnost, navrhne změnu zákona

Pražský magistrát se chystá předat do Sněmovny novelu živnostenského zákona, aby se průvodcovská služba stala vázanou živností. Důvodem je to, že v Praze působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům mylné informace, vybírají peníze, ale neplatí daně. ČTK to dnes řekla předsedkyně magistrátního kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS). Změna by se týkala průvodců s deštníky nad hlavou, kteří nabízejí služby zdánlivě zdarma v rámci takzvaných Free Tours. Zákon byl před lety změněn a z průvodcovství se stala živnost volná.

Praha má možnost zákonodárné iniciativy a může do Sněmovny předkládat návrhy zákonů. „Jsme přesvědčeni, že průvodci by měli mít potřebnou kvalifikaci. Není možné, aby průvodcovské služby nabízel španělský pěstitel rajčat, který si přijel do Prahy přivydělat, což se už opravdu stalo. Návrh novely je připraven, stačí jej poslat do Sněmovny. Dívali jsme se, jak to funguje v zahraničí. A všude včetně například Rakouska je tato činnost živnost vázaná," řekla Janderová.

Kromě poskytování mylných informací průvodci navíc neplatí daně. Nabízejí služby zdarma, na konci vycházky si ale od účastníků vyberou peníze, a neplatí tak daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají. „Praha musí zintenzivnit kontroly, zároveň ale má v současné době jen malou pravomoc," řekla Janderová.

Pokud by se městu podařilo novelu prosadit, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

V případě, že by neprošla novela zákona, existuje podle Janderové možnost prostřednictvím organizace UNESCO změnit pražské památkové rezervaci status na muzeum. Pak by museli mít všichni průvodci licenci. „Je to ale krkolomná cesta. Nyní chceme novelu, takže tuto možnost zatím nechystáme," řekla.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Novelou živnostenského zákona byla průvodcovská činnost před lety přeřazena z živnosti vázané na živnost ohlašovací volnou.

V důsledku toho ji bez splnění povinností daných zákonem může bez omezení a rizika postihu vykonávat víceméně každý. Podle dřívějšího vyjádření Asociace průvodců by jich mohlo být až 40 procent.


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Dnes v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Dnes v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

Včera ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Radní Radek Lacko podpořil Národní laktační centrum

18. září 2018 v 18:17

Význam výživy v prvních 1000 dnech života byl název konference, která se dnes konala v prostorách Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Za hlavní město se jí účastnil radní pro oblast zdravotnictví Radek Lacko.

Další články
Nahoru