Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku
Hotel Harfa s 200 lůžky si magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Foto: Facebook

Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku

Pražský magistrát v době epidemie koronaviru v šesti pronajatých hostelech a hotelech ubytoval 353 lidí bez domova, z nichž asi 300 stále pronajatá lůžka využívá. Město chce tuto formu ubytování zachovat až do března příštího roku, zároveň s ubytovanými jednají sociální pracovníci a hledají pro ně trvalé řešení.

Na magistrátním výboru pro bydlení to včera řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Další ubytované už podle něj město v tuto chvíli přijímat nebude. Některé hotely zřejmě smlouvy nebudou chtít prodloužit, magistrát bude hledat nové.

Zábranský řekl, že ubytování bylo určeno hlavně pro lidi bez přístřeší z ohrožených skupin starších 60 let a chronicky nemocných, které nyní magistrát nechce vyhnat zpátky na ulici. „Chceme jim zajistit nějaké jiné řešení, protože se podařilo navázat spolupráci s lidmi, kteří třeba dlouhodobě nebyli ochotni spolupracovat s poskytovateli služeb a podobně," vysvětlil.

Část z ubytovaných jsou podle radního lidé, kteří přišli o práci a byt kvůli koronaviru a postupně si vlastní bydlení zase najdou. Další jsou starší nebo nemocní a mohou jít do domova sociální péče, dodal.

Ostatní město po dobu tři čtvrtě roku plánuje ponechat v pronajatých zařízeních a zároveň s každým usilovat o trvalé řešení jeho situace. Zábranský také uvedl, že zvažuje nákup ubytovny, která by mohla být využita například pro ubytování bezdomovců v zimě.

Podle dokumentu, který Zábranský plánuje v pondělí předložit radě, by náklady na ubytování neměly přesáhnout 2,4 milionu korun na měsíc, další maximálně milion korun si pak každý měsíc vyžádají nadstandardní služby, například posílení pracovníků na recepci nebo hygienické vybavení.

Podle radního však budou náklady reálně nižší, protože počet ubytovaných se postupně snižuje a už nyní je asi o 50 lidí nižší, než byl v době karantény. Část nákladů také podle něj postupně začínají pokrývat sociální dávky, o které si ubytovaní zažádali.

Radní dále řekl, že stávající ceny pronájmů jsou výhodné, například Hotel Harfa s 200 lůžky si podle něj magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Hotel však po vypršení pronájmu na další dva měsíce již smlouvu zřejmě neprodlouží, dodal radní. To může být případ i dalších zařízení a bytový odbor magistrátu proto podle radního ve spolupráci s realitními makléři hledá na trhu další možnosti pronájmů.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí. Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Výdej respirátorů v Praze 8 pokračuje

Včera ve 22:16

Z důvodu velkého zájmu Praha 8 pokračuje v distribuci respirátorů seniorům a lidem v hmotné nouzi. Za dnešní den vydala radnice Prahy 8 respirátory 1150 zájemcům.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

Včera ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Informace o očkování pro seniory v Praze 2

Včera v 09:11

V následujících dnech očekává Praha 2 spuštění další vlny očkování pro skupinu seniorů ve věku 75 – 79 let a pokračuje v pomoci s očkováním proti nemoci covid-19.

Praha 11: Nové odběrové místo najdete na Hájích

Včera v 08:29

V Praze 11 vzniklo už páté odběrové místo na testování covid-19, tentokrát v ulici Arkalycká na Hájích. Odběrové místo zřídila společnost Medical Testing, která zde provádí PCR i antigenní testování.

Praha 14 pomůže s respirátory

Včera v 07:06

Lidem ve finanční tísni, seniorům a obyvatelům, kterým se nedaří momentálně sehnat adekvátní ochranné pomůcky nabízí Praha 14 základní sadu 3 respirátorů.

Praha 9 pokračuje v ověřování testování školáků a dětí ve školkách

23. února 2021 v 17:13

Pilotní projekt MČ Praha 9 a GHC Genetics, který zavádí pro školáky a děti v mateřských školách neinvazivní testování prostřednictvím speciálních antigenních testů vyhodnocovaných ze slin, pokračuje. Dnes si děti ze dvou základních a dvou mateřských škol z Prahy 9 odnášejí domů testovací sady a...

V pražské MHD se změní hlášení o povinnosti mít zakrytý nos a ústa

23. února 2021 v 15:17

Pražský dopravní podnik (DPP) upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Dosud mohli...

Praha 8 nabídne respirátory seniorům a lidem v hmotné nouzi

23. února 2021 ve 14:15

Praha 8 bude vydávat seniorům a lidem v hmotné nouzi respirátory. Výdej proběhne na dvoře Úřadu městské části Praha 8 ve středu 24. února od 10 do 18 hodin a na osobu připadne jedna sada respirátorů, 3 ks. Na místě budou dodržované rozestupy, na které budou dohlížet zaměstnanci...

Další články
Nahoru