dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - skorojasno
22°C
Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku
Hotel Harfa s 200 lůžky si magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Foto: Facebook

Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku

Pražský magistrát v době epidemie koronaviru v šesti pronajatých hostelech a hotelech ubytoval 353 lidí bez domova, z nichž asi 300 stále pronajatá lůžka využívá. Město chce tuto formu ubytování zachovat až do března příštího roku, zároveň s ubytovanými jednají sociální pracovníci a hledají pro ně trvalé řešení.

Na magistrátním výboru pro bydlení to včera řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Další ubytované už podle něj město v tuto chvíli přijímat nebude. Některé hotely zřejmě smlouvy nebudou chtít prodloužit, magistrát bude hledat nové.

Zábranský řekl, že ubytování bylo určeno hlavně pro lidi bez přístřeší z ohrožených skupin starších 60 let a chronicky nemocných, které nyní magistrát nechce vyhnat zpátky na ulici. „Chceme jim zajistit nějaké jiné řešení, protože se podařilo navázat spolupráci s lidmi, kteří třeba dlouhodobě nebyli ochotni spolupracovat s poskytovateli služeb a podobně," vysvětlil.

Část z ubytovaných jsou podle radního lidé, kteří přišli o práci a byt kvůli koronaviru a postupně si vlastní bydlení zase najdou. Další jsou starší nebo nemocní a mohou jít do domova sociální péče, dodal.

Ostatní město po dobu tři čtvrtě roku plánuje ponechat v pronajatých zařízeních a zároveň s každým usilovat o trvalé řešení jeho situace. Zábranský také uvedl, že zvažuje nákup ubytovny, která by mohla být využita například pro ubytování bezdomovců v zimě.

Podle dokumentu, který Zábranský plánuje v pondělí předložit radě, by náklady na ubytování neměly přesáhnout 2,4 milionu korun na měsíc, další maximálně milion korun si pak každý měsíc vyžádají nadstandardní služby, například posílení pracovníků na recepci nebo hygienické vybavení.

Podle radního však budou náklady reálně nižší, protože počet ubytovaných se postupně snižuje a už nyní je asi o 50 lidí nižší, než byl v době karantény. Část nákladů také podle něj postupně začínají pokrývat sociální dávky, o které si ubytovaní zažádali.

Radní dále řekl, že stávající ceny pronájmů jsou výhodné, například Hotel Harfa s 200 lůžky si podle něj magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Hotel však po vypršení pronájmu na další dva měsíce již smlouvu zřejmě neprodlouží, dodal radní. To může být případ i dalších zařízení a bytový odbor magistrátu proto podle radního ve spolupráci s realitními makléři hledá na trhu další možnosti pronájmů.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí. Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Zákaz návštěv v celém areálu Všeobecné fakultní nemocnice

Dnes v 11:59

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci, jsou od dnešního dne, 18. září, až do odvolání zakázány návštěvy na všech klinikách a odděleních Všeobecné fakultní nemocnice.

Pátý ročník Palm Off Festu je zrušen

Dnes v 09:54

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest 2020 se vzhledem k omezením spojených s pandemickou krizí přesouvá na podzim následujícího roku. 

Praha chce víc odběrových míst

Dnes v 09:05

Na návrh ODS přijalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy podporu nových opatření na zamezení šíření koronavirové infekce.

Praha 8 připravila výdej dezinfekce veřejnosti

16. září 2020 ve 22:51

Zájemci, kteří mají trvalé bydliště v Praze 8 nebo podnikatelé s provozovnou v Praze 8 mohou získat 1 litr dezinfekce u stánku na farmářských trzích v Ládví a Karlíně.

Praha 9 zajistila ve svých organizacích plošné testování na covid-19

16. září 2020 ve 21:49

„V organizacích zřizovaných městskou částí Praha 9 jsme zajistili plošné testování v případě podezření na covid-19 v potenciálně zasažené skupině, jako jsou například třídy ve školách a školkách, zaměstnanci na oddělení sociálních služeb,“ uvedl místostarosta deváté městské části Praha 9 Tomáš...

Další články
Nahoru