dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
3°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
4°C
Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku
Hotel Harfa s 200 lůžky si magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Foto: Facebook

Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku

Pražský magistrát v době epidemie koronaviru v šesti pronajatých hostelech a hotelech ubytoval 353 lidí bez domova, z nichž asi 300 stále pronajatá lůžka využívá. Město chce tuto formu ubytování zachovat až do března příštího roku, zároveň s ubytovanými jednají sociální pracovníci a hledají pro ně trvalé řešení.

Na magistrátním výboru pro bydlení to včera řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Další ubytované už podle něj město v tuto chvíli přijímat nebude. Některé hotely zřejmě smlouvy nebudou chtít prodloužit, magistrát bude hledat nové.

Zábranský řekl, že ubytování bylo určeno hlavně pro lidi bez přístřeší z ohrožených skupin starších 60 let a chronicky nemocných, které nyní magistrát nechce vyhnat zpátky na ulici. „Chceme jim zajistit nějaké jiné řešení, protože se podařilo navázat spolupráci s lidmi, kteří třeba dlouhodobě nebyli ochotni spolupracovat s poskytovateli služeb a podobně," vysvětlil.

Část z ubytovaných jsou podle radního lidé, kteří přišli o práci a byt kvůli koronaviru a postupně si vlastní bydlení zase najdou. Další jsou starší nebo nemocní a mohou jít do domova sociální péče, dodal.

Ostatní město po dobu tři čtvrtě roku plánuje ponechat v pronajatých zařízeních a zároveň s každým usilovat o trvalé řešení jeho situace. Zábranský také uvedl, že zvažuje nákup ubytovny, která by mohla být využita například pro ubytování bezdomovců v zimě.

Podle dokumentu, který Zábranský plánuje v pondělí předložit radě, by náklady na ubytování neměly přesáhnout 2,4 milionu korun na měsíc, další maximálně milion korun si pak každý měsíc vyžádají nadstandardní služby, například posílení pracovníků na recepci nebo hygienické vybavení.

Podle radního však budou náklady reálně nižší, protože počet ubytovaných se postupně snižuje a už nyní je asi o 50 lidí nižší, než byl v době karantény. Část nákladů také podle něj postupně začínají pokrývat sociální dávky, o které si ubytovaní zažádali.

Radní dále řekl, že stávající ceny pronájmů jsou výhodné, například Hotel Harfa s 200 lůžky si podle něj magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Hotel však po vypršení pronájmu na další dva měsíce již smlouvu zřejmě neprodlouží, dodal radní. To může být případ i dalších zařízení a bytový odbor magistrátu proto podle radního ve spolupráci s realitními makléři hledá na trhu další možnosti pronájmů.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí. Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Dnes v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Dnes v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru