Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku
Hotel Harfa s 200 lůžky si magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Foto: Facebook

Praha chce ubytování bezdomovců v hotelech prodloužit do příštího roku

Pražský magistrát v době epidemie koronaviru v šesti pronajatých hostelech a hotelech ubytoval 353 lidí bez domova, z nichž asi 300 stále pronajatá lůžka využívá. Město chce tuto formu ubytování zachovat až do března příštího roku, zároveň s ubytovanými jednají sociální pracovníci a hledají pro ně trvalé řešení.

Na magistrátním výboru pro bydlení to včera řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Další ubytované už podle něj město v tuto chvíli přijímat nebude. Některé hotely zřejmě smlouvy nebudou chtít prodloužit, magistrát bude hledat nové.

Zábranský řekl, že ubytování bylo určeno hlavně pro lidi bez přístřeší z ohrožených skupin starších 60 let a chronicky nemocných, které nyní magistrát nechce vyhnat zpátky na ulici. „Chceme jim zajistit nějaké jiné řešení, protože se podařilo navázat spolupráci s lidmi, kteří třeba dlouhodobě nebyli ochotni spolupracovat s poskytovateli služeb a podobně," vysvětlil.

Část z ubytovaných jsou podle radního lidé, kteří přišli o práci a byt kvůli koronaviru a postupně si vlastní bydlení zase najdou. Další jsou starší nebo nemocní a mohou jít do domova sociální péče, dodal.

Ostatní město po dobu tři čtvrtě roku plánuje ponechat v pronajatých zařízeních a zároveň s každým usilovat o trvalé řešení jeho situace. Zábranský také uvedl, že zvažuje nákup ubytovny, která by mohla být využita například pro ubytování bezdomovců v zimě.

Podle dokumentu, který Zábranský plánuje v pondělí předložit radě, by náklady na ubytování neměly přesáhnout 2,4 milionu korun na měsíc, další maximálně milion korun si pak každý měsíc vyžádají nadstandardní služby, například posílení pracovníků na recepci nebo hygienické vybavení.

Podle radního však budou náklady reálně nižší, protože počet ubytovaných se postupně snižuje a už nyní je asi o 50 lidí nižší, než byl v době karantény. Část nákladů také podle něj postupně začínají pokrývat sociální dávky, o které si ubytovaní zažádali.

Radní dále řekl, že stávající ceny pronájmů jsou výhodné, například Hotel Harfa s 200 lůžky si podle něj magistrát pronajal za 200 000 korun bez DPH na měsíc. Hotel však po vypršení pronájmu na další dva měsíce již smlouvu zřejmě neprodlouží, dodal radní. To může být případ i dalších zařízení a bytový odbor magistrátu proto podle radního ve spolupráci s realitními makléři hledá na trhu další možnosti pronájmů.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí. Přímo na ulici jich přespává asi třetina, další využívají různé typy sociálních služeb či dočasného ubytování.


Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

Včera ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru