Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha chce snížit svou závislost na ruském plynu, nebude dotovat plynové kotle
Část plynového kotle. Ilustrační foto: archiv

Praha chce snížit svou závislost na ruském plynu, nebude dotovat plynové kotle

Vedení pražského magistrátu chce snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií. Nejen v městských stavbách mají ubývat plynové kotle, přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město by rádo, aby podobně postupovali také soukromí vlastníci, motivuje je k tomu dotacemi.

Snahu odstřihnout se od ruského plynu už v letos v březnu na jednání městského zastupitelstva deklaroval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který řekl, že město například přestane poskytovat dotace na pořízení plynových kotlů a zároveň bude pracovat na budování vlastních zdrojů a úsporách.

Při snižování závislosti na ruském plynu chce vedení metropole motivovat investory nové výstavby, aby dali přednost bezemisním zdrojům tepla na bázi obnovitelných zdrojů energie.

U stávajících staveb využívajících plynový zdroj tepla, vlastníky město podle dokumentu motivuje k přechodu na jiný zdroj dotacemi ze svého programu Čistá energie Praha. Ten je určen pro bytové a rodinné domy a rovněž byty. V současné době úřad aktualizuje podmínky programu.

Praha rovněž ukončí investiční podporu instalace kotlů na zemní plyn a převede ji na podporu obnovitelných zdrojů. Podporována bude nadále výměna zdrojů energie na pevná paliva za tepelná čerpadla. Magistrát rovněž podpoří rekonstrukci a výměnu plynového vytápění za alternativní zdroje.

Prvním krokem je podle dokumentu zahájení přípravy výstavby Energocentra využívajícího odpadní vody z Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) v Bubenči. V první fázi budou využívána velkokapacitní tepelná čerpadla, která budou získávat tepelnou energii pro dodávku do Dejvic a Veleslavína a v druhé etapě do Holešovice a pro celé rozvojové území Bubnů-Zátor na Praze 7.

Česká republika dováží z Ruska většinu plynu. Ruský plyn proudí v posledních letech do Česka hlavně plynovodem Gazela, který navazuje na plynovod OPAL, jimž je přes Německo dopravován do republiky plyn z plynovodu Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře.


Autor: ČTK

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru