Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha chce snížit svou závislost na ruském plynu, nebude dotovat plynové kotle
Část plynového kotle. Ilustrační foto: archiv

Praha chce snížit svou závislost na ruském plynu, nebude dotovat plynové kotle

Vedení pražského magistrátu chce snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií. Nejen v městských stavbách mají ubývat plynové kotle, přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město by rádo, aby podobně postupovali také soukromí vlastníci, motivuje je k tomu dotacemi.

Snahu odstřihnout se od ruského plynu už v letos v březnu na jednání městského zastupitelstva deklaroval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který řekl, že město například přestane poskytovat dotace na pořízení plynových kotlů a zároveň bude pracovat na budování vlastních zdrojů a úsporách.

Při snižování závislosti na ruském plynu chce vedení metropole motivovat investory nové výstavby, aby dali přednost bezemisním zdrojům tepla na bázi obnovitelných zdrojů energie.

U stávajících staveb využívajících plynový zdroj tepla, vlastníky město podle dokumentu motivuje k přechodu na jiný zdroj dotacemi ze svého programu Čistá energie Praha. Ten je určen pro bytové a rodinné domy a rovněž byty. V současné době úřad aktualizuje podmínky programu.

Praha rovněž ukončí investiční podporu instalace kotlů na zemní plyn a převede ji na podporu obnovitelných zdrojů. Podporována bude nadále výměna zdrojů energie na pevná paliva za tepelná čerpadla. Magistrát rovněž podpoří rekonstrukci a výměnu plynového vytápění za alternativní zdroje.

Prvním krokem je podle dokumentu zahájení přípravy výstavby Energocentra využívajícího odpadní vody z Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) v Bubenči. V první fázi budou využívána velkokapacitní tepelná čerpadla, která budou získávat tepelnou energii pro dodávku do Dejvic a Veleslavína a v druhé etapě do Holešovice a pro celé rozvojové území Bubnů-Zátor na Praze 7.

Česká republika dováží z Ruska většinu plynu. Ruský plyn proudí v posledních letech do Česka hlavně plynovodem Gazela, který navazuje na plynovod OPAL, jimž je přes Německo dopravován do republiky plyn z plynovodu Nord Stream, který je položen na dně Baltského moře.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru