dnes
Středa - oblacno
4°C
zítra
Čtvrtek - jasno
2°C
pozítří
Pátek - skorojasno
1°C
Praha chce sjednotit informační systém a zlepšit navigaci k zastávkám
Ilustrační foto: archiv

Praha chce sjednotit informační systém a zlepšit navigaci k zastávkám

Hlavní město v současné době postrádá jednotný informační a navigační systém, který by napomáhal orientaci v ulicích jak místním obyvatelům, tak návštěvníkům města. Dnes v Praze existuje několik paralelních systémů, jejich grafická, informační i prostorová provázanost je však jen částečná a z celkového pohledu integrovaného dopravního systému nedostatečná.

„Odlišný vzhled mají navigační tabule v metru, na zastávkách povrchové dopravy i na pěších turistických trasách. Ve velkých přestupních uzlech je obtížné najít tu správnou zastávku. Mnohdy chybí kvalitní navigace ke stanicím metra či železnice úplně,“ uvádí náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek.

Vzhledem k šíři problematiky bude nyní ustavena pracovní skupina složená ze zástupců Ropidu, IPR Praha, dopravního podniku, Pražské informační služby, TSK, Operátora ICT, příslušných odborů magistrátu a dalších institucí. Vedením projektu pověřila Praha městskou organizaci Ropid.

V rámci činnosti pracovní skupiny bude zadáno zpracování realizační studie, která provede zevrubnou analýzu toho, jaké prvky ve městě v současné době existují a jakou roli hrají, dále řekne, co jak funguje, jak vyhovuje a co případně nahradit nebo doplnit. Zároveň bude obsahovat srovnání informačních a orientačních systémů vybraných světových metropolí. Podle těchto poznatků pak připraví realizační scénáře dalšího postupu.

Na základě realizační studie, která by měla být hotová ještě letos, si následně metropole nechá zpracovat komplexní projekt Jednotného informačního systému hl. m. Prahy, který bude řešit celkovou prezentaci města a jeho orientační systém v rámci všech druhů mobility (veřejná, pěší, cyklistická i individuální motorová doprava).

„Vzorem v tomto směru může být informační systém „Legible London“ zavedený s úspěchem od roku 2009 v Londýně. Neznamená to ale, že se Praha vzdá některých zažitých a tradičních prvků, jako jsou třeba klasické červené tabule s názvy ulic,“ doplňuje Petr Dolínek.

Vhodným nástrojem pro nalezení jednotného designu s dlouhou životností, který bude respektovat architektonickou hodnotu místa i potřebné materiálové a vizuální kvality všech takto umísťovaných prvků, bude na základě realizační studie vypsaná veřejná graficko-designerská soutěž na Jednotný informační systém hl. m. Prahy i s přesahem určitých prvků i do Středočeského kraje. Pokud vše půjde podle plánu, měla by se Praha dočkat nového informačního a navigačního systému příští rok.


Těšnov – Vltavská: V sobotu nepojedou tramvaje

Včera v 08:03

Z důvodu studijní zatěžovací zkoušky silničního mostu přes kolejovou křižovatku Vltavská dochází od soboty 15. prosince přibližně od 4.30 hodin do neděle 16. prosince do 0.30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Těšnov – Vltavská.

V tunelu Mrázovka se budou čistit kamery

4. prosince 2018 v 11:20

Od soboty 8. prosince od 23 hodin do neděle 9. prosince do 5 hodin bude z důvodu čistění kamer tunel uzavřen.

Nové jednosměrky na Břevnově

4. prosince 2018 v 08:31

V Praze 6 aktuálně probíhá instalace dopravního značení k realizaci projektu zón placeného stání, jehož součástí je i nová úprava směrovosti komunikací v lokalitě Břevnov, konkrétně v oblasti ohraničené ulicemi Bělohorská, Tomanova a Liborova.

Další články
Nahoru