dnes
Středa - zatazeno
21°C
zítra
Čtvrtek - jasno
19°C
pozítří
Pátek - zatazeno
15°C
Praha chce sjednotit informační systém a zlepšit navigaci k zastávkám
Ilustrační foto: archiv

Praha chce sjednotit informační systém a zlepšit navigaci k zastávkám

Hlavní město v současné době postrádá jednotný informační a navigační systém, který by napomáhal orientaci v ulicích jak místním obyvatelům, tak návštěvníkům města. Dnes v Praze existuje několik paralelních systémů, jejich grafická, informační i prostorová provázanost je však jen částečná a z celkového pohledu integrovaného dopravního systému nedostatečná.

„Odlišný vzhled mají navigační tabule v metru, na zastávkách povrchové dopravy i na pěších turistických trasách. Ve velkých přestupních uzlech je obtížné najít tu správnou zastávku. Mnohdy chybí kvalitní navigace ke stanicím metra či železnice úplně,“ uvádí náměstek primátorky a radní pro oblast dopravy Petr Dolínek.

Vzhledem k šíři problematiky bude nyní ustavena pracovní skupina složená ze zástupců Ropidu, IPR Praha, dopravního podniku, Pražské informační služby, TSK, Operátora ICT, příslušných odborů magistrátu a dalších institucí. Vedením projektu pověřila Praha městskou organizaci Ropid.

V rámci činnosti pracovní skupiny bude zadáno zpracování realizační studie, která provede zevrubnou analýzu toho, jaké prvky ve městě v současné době existují a jakou roli hrají, dále řekne, co jak funguje, jak vyhovuje a co případně nahradit nebo doplnit. Zároveň bude obsahovat srovnání informačních a orientačních systémů vybraných světových metropolí. Podle těchto poznatků pak připraví realizační scénáře dalšího postupu.

Na základě realizační studie, která by měla být hotová ještě letos, si následně metropole nechá zpracovat komplexní projekt Jednotného informačního systému hl. m. Prahy, který bude řešit celkovou prezentaci města a jeho orientační systém v rámci všech druhů mobility (veřejná, pěší, cyklistická i individuální motorová doprava).

„Vzorem v tomto směru může být informační systém „Legible London“ zavedený s úspěchem od roku 2009 v Londýně. Neznamená to ale, že se Praha vzdá některých zažitých a tradičních prvků, jako jsou třeba klasické červené tabule s názvy ulic,“ doplňuje Petr Dolínek.

Vhodným nástrojem pro nalezení jednotného designu s dlouhou životností, který bude respektovat architektonickou hodnotu místa i potřebné materiálové a vizuální kvality všech takto umísťovaných prvků, bude na základě realizační studie vypsaná veřejná graficko-designerská soutěž na Jednotný informační systém hl. m. Prahy i s přesahem určitých prvků i do Středočeského kraje. Pokud vše půjde podle plánu, měla by se Praha dočkat nového informačního a navigačního systému příští rok.


Čtyři noci bude uzavřen Letenský tunel

15. října 2018 ve 22:39

Z důvodu údržby a mytí tunelu bude uzavřen Letenský tunel od 17. října do 21. října vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin.

Nepojedou tramvaje křižovatkou Lazarská a Spálená

14. října 2018 v 07:41

Z důvodu opravy tramvajové trati na křižovatce ulic Lazarská a Spálená dochází od čtvrtka 18. října od 4:30 hodin do pondělí 29. října do 4:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Lazarská–Jindřišská.

Do srpna bude uzavřen vstup do metra z Karlova náměstí

9. října 2018 v 11:30

Ode dneška je kvůli výměně eskalátorů a dalším opravám uzavřen vstup do metra z Karlova náměstí. Cestující musí pro vstup i výstup do a ze stanice používat vestibul z Palackého náměstí.

Dopravní opatření v Povltavské ulici

8. října 2018 v 16:23

Zítra začnou stavební práce na rozšíření nájezdové rampy na most Barikádníků v ulici Povltavská v Praze 8. Práce skončí v neděli 18. listopadu. 

Víkend: Noční uzavření tunelů Brusnického a Dejvického

8. října 2018 v 10:15

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů budou Brusnický a Dejvický od 13. října od 23 hodin do 14. října do 5 hodin uzavřeny.

Svezte se historickým trolejbusem Škoda 8Tr

8. října 2018 v 08:22

V neděli 14. října, plánované časy odjezdů z Kundratky: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Jízdenky za 35 korun budou prodávány přímo ve voze – nástup bude umožněn zadními dveřmi. Kapacita jízdy je 40 cestujících.

Oprava vozovky ulice K Barrandovu ve směru z centra pokračuje

7. října 2018 v 19:12

V termínu od 9. října do 25. listopadu bude pokračovat oprava vozovky v ulici K Barrandovu ve směru z centra v úseku K Holyni po Pražský okruh. Technická správa komunikací hl. m. Prahy zde kompletně vymění povrch vozovky. Oprava povrchu vozovky směrem do centra proběhla o letních prázdninách...

Dopravní omezení v Bělocerkevské ulici

5. října 2018 v 09:52

V úterý 9. října začnou práce na chodníku a vozovce v Bělocerkevské ulici v Praze 10. Opravy se budou týkat oblasti kolem stejnojmenné zastávky autobusu a skončí v neděli 28. října.   

Další články
Nahoru