Dnes Středa - zatazeno 3°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 1°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha chce s evropskými městy jednat o regulaci služeb krátkodobého ubytování
Pro krátkodobé ubytování je využívána řada nemovitostí v historickém centru Prahy. Ilustrační foto: archiv

Praha chce s evropskými městy jednat o regulaci služeb krátkodobého ubytování

Hlavní město bude dále jednat s vládou o zákonné regulaci platforem pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb, chce se také připojit k výzvě Evropské komisi k řešení této otázky. Radní v pondělí zadali Institutu plánování a rozvoje (IPR) úkol do léta připravit strategii konkrétních kroků, kterými bude město v dalších dekádách řešit zdražování a nedostupnost bydlení. Poslanci v poslední době dva návrhy ohledně regulace krátkodobého ubytování zamítli.

Pražští radní na začátku týdne odsouhlasili návrh radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hany Kordové Marvanové připojit se k Výzvě evropských měst k jednání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb pro turisty. Města vyzývají Evropskou unii ke zlepšení legislativních rámců týkajících se platforem nabízejících krátkodobé ubytování.

„Krátkodobé pronájmy slouží především turistům na úkor místních obyvatel a rodin, které chtějí v našich městech žít a pracovat. Naše města trvale přitahují studenty, učitele, pracovníky ve zdravotnictví, policisty a všechny další občany, kteří si přejí v nich nalézt svůj domov. Naší povinností je ubytovat jich podle svých možností co nejvíce. Nicméně většina našich měst čelí chronickému nedostatku bytů,“ píše se konkrétně ve Výzvě, pod kterou jsou již podepsány radnice Amsterdamu, Barcelony, Berlína, Bordeaux, Bruselu, Krakova, Mnichova, Paříže, Valencie a Vídně. Připojení Prahy k výzvě budou tento čtvrtek projednávat zastupitelé.

K původním tradičním způsobům ubytování významným způsobem přibyl v posledních deseti letech způsob ubytovávání prostřednictvím online platforem nabízejících krátkodobé ubytování. Z dat Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyplývá, že například v roce 2017 se prostřednictvím Airbnb v Praze ubytovaly asi tři miliony turistů. Jak dále vyplývá z dat IPRu, pro krátkodobé ubytování se v Praze využívá skoro 11 500 bytů, přičemž v nejužším historickém centru Prahy je takto používán každý pátý byt. 

„Z pohledu mezinárodního srovnání dostupná data poukazují na to, že například prostřednictvím Airbnb je v Praze nabízeno více ubytovacích kapacit, než je tomu v případě Budapešti, Varšavy či Vídně, tedy metropolí v našem bezprostředním sousedství,“ sdělila Hana Kordová Marvanová.

Praha se vyznačuje i nadprůměrným podílem celých nemovitostí, které nejsou sdíleny s hostitelem, a zároveň i nadprůměrným podílem hostitelů, kteří nabízejí dvě a více nemovitosti. V případě české metropole tak dochází k výraznému odklonu od principu sdíleného krátkodobého ubytování, který je patrný třeba v Německu.

„Poskytování krátkodobých ubytovacích služeb u bytů, zejména bytů v centru, s sebou nese různé negativní jevy, počínaje neúčinnou kontrolou odvádění daní a poplatků, přes obtěžování místních obyvatel hlukem až po bezpečnostní rizika spojená s pohybem velkého počtu cizích osob v domech. Z uvedených důvodů je více než žádoucí, aby se Praha připojila k výzvě směřující k Evropské komisi, kterou iniciovalo deset evropských měst, která se potýkají s podobnou situací, pokud jde o krátkodobé ubytovací služby nabízené přes online platformy,“ pokračovala Kordová Marvanová.

I když poslední dva návrhy pražských poslanců Sněmovna zamítla, podle radní je regulace na státní úrovni na dobré cestě. Ministerstvo pro místní rozvoj podle ní ustanovilo skupinu se zástupci Prahy, která se poprvé sejde začátkem února a bude připravovat návrh regulace. „Doufám, že v tomto roce už bude šance napotřetí nějaké zákonné úpravy schválit," řekla radní.

Město také nechá do 30. června připravit strategii pro rozvoj bydlení do roku 2050, která by měla jít do zastupitelstva zřejmě na podzim. „Materiál má udělat celkový pohled, má být napříč odbory magistrátu a městskými organizacemi, protože bydlení je celoměstská otázka," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). „Bydlení nemá snadné řešení, nečekejte nějaký snadný populistický krok, který všechno vyřeší," řekl.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Další články
Nahoru