dnes
Čtvrtek - polojasno
26°C
zítra
Pátek - oblacno
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
27°C
Praha chce s evropskými městy jednat o regulaci služeb krátkodobého ubytování
Pro krátkodobé ubytování je využívána řada nemovitostí v historickém centru Prahy. Ilustrační foto: archiv

Praha chce s evropskými městy jednat o regulaci služeb krátkodobého ubytování

Hlavní město bude dále jednat s vládou o zákonné regulaci platforem pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb, chce se také připojit k výzvě Evropské komisi k řešení této otázky. Radní v pondělí zadali Institutu plánování a rozvoje (IPR) úkol do léta připravit strategii konkrétních kroků, kterými bude město v dalších dekádách řešit zdražování a nedostupnost bydlení. Poslanci v poslední době dva návrhy ohledně regulace krátkodobého ubytování zamítli.

Pražští radní na začátku týdne odsouhlasili návrh radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení Hany Kordové Marvanové připojit se k Výzvě evropských měst k jednání v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb pro turisty. Města vyzývají Evropskou unii ke zlepšení legislativních rámců týkajících se platforem nabízejících krátkodobé ubytování.

„Krátkodobé pronájmy slouží především turistům na úkor místních obyvatel a rodin, které chtějí v našich městech žít a pracovat. Naše města trvale přitahují studenty, učitele, pracovníky ve zdravotnictví, policisty a všechny další občany, kteří si přejí v nich nalézt svůj domov. Naší povinností je ubytovat jich podle svých možností co nejvíce. Nicméně většina našich měst čelí chronickému nedostatku bytů,“ píše se konkrétně ve Výzvě, pod kterou jsou již podepsány radnice Amsterdamu, Barcelony, Berlína, Bordeaux, Bruselu, Krakova, Mnichova, Paříže, Valencie a Vídně. Připojení Prahy k výzvě budou tento čtvrtek projednávat zastupitelé.

K původním tradičním způsobům ubytování významným způsobem přibyl v posledních deseti letech způsob ubytovávání prostřednictvím online platforem nabízejících krátkodobé ubytování. Z dat Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyplývá, že například v roce 2017 se prostřednictvím Airbnb v Praze ubytovaly asi tři miliony turistů. Jak dále vyplývá z dat IPRu, pro krátkodobé ubytování se v Praze využívá skoro 11 500 bytů, přičemž v nejužším historickém centru Prahy je takto používán každý pátý byt. 

„Z pohledu mezinárodního srovnání dostupná data poukazují na to, že například prostřednictvím Airbnb je v Praze nabízeno více ubytovacích kapacit, než je tomu v případě Budapešti, Varšavy či Vídně, tedy metropolí v našem bezprostředním sousedství,“ sdělila Hana Kordová Marvanová.

Praha se vyznačuje i nadprůměrným podílem celých nemovitostí, které nejsou sdíleny s hostitelem, a zároveň i nadprůměrným podílem hostitelů, kteří nabízejí dvě a více nemovitosti. V případě české metropole tak dochází k výraznému odklonu od principu sdíleného krátkodobého ubytování, který je patrný třeba v Německu.

„Poskytování krátkodobých ubytovacích služeb u bytů, zejména bytů v centru, s sebou nese různé negativní jevy, počínaje neúčinnou kontrolou odvádění daní a poplatků, přes obtěžování místních obyvatel hlukem až po bezpečnostní rizika spojená s pohybem velkého počtu cizích osob v domech. Z uvedených důvodů je více než žádoucí, aby se Praha připojila k výzvě směřující k Evropské komisi, kterou iniciovalo deset evropských měst, která se potýkají s podobnou situací, pokud jde o krátkodobé ubytovací služby nabízené přes online platformy,“ pokračovala Kordová Marvanová.

I když poslední dva návrhy pražských poslanců Sněmovna zamítla, podle radní je regulace na státní úrovni na dobré cestě. Ministerstvo pro místní rozvoj podle ní ustanovilo skupinu se zástupci Prahy, která se poprvé sejde začátkem února a bude připravovat návrh regulace. „Doufám, že v tomto roce už bude šance napotřetí nějaké zákonné úpravy schválit," řekla radní.

Město také nechá do 30. června připravit strategii pro rozvoj bydlení do roku 2050, která by měla jít do zastupitelstva zřejmě na podzim. „Materiál má udělat celkový pohled, má být napříč odbory magistrátu a městskými organizacemi, protože bydlení je celoměstská otázka," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). „Bydlení nemá snadné řešení, nečekejte nějaký snadný populistický krok, který všechno vyřeší," řekl.


Pražský inovační institut má nového ředitele

Dnes v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

Včera v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Radnice se setkala s obyvateli na téma vnitrobloků

Včera v 08:28

Před revitalizací veřejných prostranství se radnice Prahy 11 ptala místních obyvatel na jejich názor.

Praha 11 informovala občany, jak si vedla v době koronaviru

30. června 2020 v 16:23

V parku Ocelík se konalo setkání zástupců radnice, městské policie a dobrovolných hasičů s občany. Na něm byla prezentována opatření přijatá městskou částí na ochranu obyvatel před rizikem nákazy koronavirem.

Na přepážkách osobních dokladů a evidence obyvatel Prahy 13 dojde k omezení služeb

30. června 2020 v 15:15

V pátek 3. července bude omezen provoz na přepážkách odboru osobních dokladů a evidence obyvatel radnice Prahy 13.

Praha poskytne peníze domovu pro seniory v Heřmanově Městci

30. června 2020 v 06:55

Praha včera schválila 12 milionů korun pro domov seniorů v Heřmanově Městci, jehož je zřizovatelem. Částka je určena na usnadnění likvidace škod po bleskové povodni, která se areálem v Pardubickém kraji před dvěma týdny prohnala. Celkové škody jsou odhadovány v řádu desítek...

Další články
Nahoru