dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Praha chce předělat břehy Vltavy. Kdy to bude a za kolik, zatím neví
Severní špičku Veslařského ostrova (v pozadí) by mohla s Podolským nábřežím propojit nová lávka. Foto: Jindřich Dvořák

Praha chce předělat břehy Vltavy. Kdy to bude a za kolik, zatím neví

Podél Vltavy mají na území metropole vzniknout oddechové zóny a nové cesty. Jednotlivé úseky mají být propojeny tak, aby bylo možné je projít. Koncepci rozvoje, kterou připravil Institut plánování a rozvoje, schválili pražští radní.

V plánu je vznik piknikových zón. Jedna taková má být třeba u ústí Branického potoka. Kromě těchto míst jsou v plánu nové pobytové louky, a to třeba v Holešovicích, Troji či v Braníku. Opravovat se mají rovněž ostrovy, jako například Veslařský ostrov v Podolí, na kterém mají být zrekonstruovány poničené terasy, a v severní špičce ostrova bude nová lávka spojující jej s Podolským nábřežím.

Včera schválený materiál nabízí městským částem, podnikatelům i neziskovým organizacím náměty, které bude třeba rozpracovat do podoby konkrétních architektonických návrhů. Přesný termín, do kdy budou břehy a náplavky předělány, město nestanovilo. Stejně tak v tuto chvíli není jasné, na kolik jednotlivé změny vyjdou.

Hlavní město chce mimo jiné nechat u Vltavy opravit křižovatky tak, aby se podél řeky dalo pohodlně projít nebo projet na kole. Vzniknout mají nové lávky, které překlenou rušné silnice, a nová schodiště. Na jihu i severu města chce Praha řeku a přírodu začlenit do souvislého celku, který by nezahrnoval pouze zoo, jako je tomu nyní.

„Chceme, aby obyvatelé Prahy i turisté měli možnost kvalitně trávit volný čas po celé délce řeky. Zároveň je důležité, aby břehy nabízely různorodé možnosti využití od klidových a rekreačních zón až po živé oblasti s bohatým kulturním programem,“ uvádí primátor Tomáš Hudeček.

Co navrhuje koncepce rozvoje:

Zřízení Městského správce nábřeží pro centrum města, který bude přímou součástí magistrátu a bude koordinovat správu, úpravy a využívání břehů.

Vytvoření nepřerušené plynulé průchodnosti podél řeky pro chodce a cyklisty doplněním chybějících úseků a odstraněním nepřirozených bariér.

Úpravy břehů, které umožní jejich využívání pro pobyt, relaxaci či kulturní, společenské a sportovní aktivity.

Doplnění scházejících přístupů k řece z vnitřního města.

Vytvoření systému mobility MHD tak, aby rekreační prostor řeky byl dobře dostupný ze vzdálenějších částí města.

Nová propojení protilehlých břehů pro chodce a cyklisty.

Vytvoření příměstských parků.

Organizace kotvení lodí v centru tak, aby byl vyvážený poměr mezi místy pro stání lodí a volnými místy pro pobyt, relaxaci a kulturní či sportovní aktivity.

Vytvoření Přístavu Centrum sever v části Helmovského jezu.

Doplnění možností kotvení a zázemí pro malé osobní lodě návštěvníků Prahy.


Další články
Nahoru