dnes
Neděle - zatazeno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
Praha chce postavit nejméně sedm základních škol, několik už do roku 2022
Ilustrační foto: archiv

Praha chce postavit nejméně sedm základních škol, několik už do roku 2022

Vedení Prahy chce v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. V případě Zličína, Dolních Chabrů a Velké Chuchle se již staví a stavbu mají na starosti městské části, kterým magistrát poskytl peníze. Jako další by měla vyrůst škola v Šeberově, výhledově jsou v plánu další v Březíněvsi, Kolovratech a Dolních Počernicích. Novinářům to řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti).

Cílem podle něj je, aby každé dítě mělo školu v docházkové vzdálenosti. Město chce také posílit výuku matematiky, vzdělávání pedagogů a zlepšit konkurzy na ředitele.

Radní uvedl, že i když je v současnosti kapacita základních škol dostatečná, děti z okrajů metropole musí často dojíždět do centrálních částí, což jde proti myšlence města krátkých vzdáleností.

Všechny nové školy jsou proto plánovány v okrajových oblastech Prahy. Uvolněné kapacity by se daly využít například pro alternativní formy výuky, jako jsou Montessori školy a školky, doplnil Šimral.

Radní dodal, že na stavbu jedné školy s 18 třídami, malou tělocvičnou a jídelnou dnes magistrát předpokládá náklady ve výši 350 milionů. Na již rozestavěná zařízení město poskytlo dotace městským částem, již nyní je však podle Šimrala jasné, že jim ve všech třech případech peníze stačit nebudou a magistrát bude muset projekty dofinancovat.

V letošním rozpočtu je na investice v oblasti základních a mateřských škol určena téměř miliarda korun, další peníze jdou z evropských fondů.

Město plánuje i další změny v oblasti vzdělávání. V budoucnu by podle Šimrala měly hrát větší roli školské rady, složené ze zástupců rodičů, pedagogů a zřizovatele, kterým je v případě středních škol magistrát a v případě základních a mateřských škol městská část. „Dnes nenaplňují roli, kterou bychom my jako zřizovatelé od nich očekávali," uvedl radní. Město chce také zlepšit vzdělávání učitelů a výběr ředitelů škol.

Pokud jde o obsah výuky, chce vedení metropole klást větší důraz na výuku matematiky a programování. „Matematika se stane součástí státní maturity a my to musíme nějak reflektovat," vysvětlil radní. Cílem je také to, aby se technickým předmětům více věnovaly dívky, které nyní například v případě středních průmyslových škol tvoří pouhé jednotky procent přijatých studentů. Plánované změny by se měly začít zavádět od letošního září.

Praha rovněž přispívá na platy učitelů a nepedagogických pracovníků. Letos by příspěvek měl činit miliardu korun a postupně se koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) chce dostat až na částku 1,5 miliardy. Vedení města se rovněž obrátí na ministerstvo a vládu, aby Praha dostávala na školství více peněz. Nyní podle Šimrala získává metropole na jeden pracovní úvazek ve školství průměrně o 200 korun méně než ostatní kraje.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru