dnes
Neděle - oblacno
22°C
zítra
Pondělí - polojasno
23°C
pozítří
Úterý - oblacno
24°C
Praha chce postavit nejméně sedm základních škol, několik už do roku 2022
Ilustrační foto: archiv

Praha chce postavit nejméně sedm základních škol, několik už do roku 2022

Vedení Prahy chce v tomto volebním období postavit čtyři základní školy a ke třem připravit projekty. V případě Zličína, Dolních Chabrů a Velké Chuchle se již staví a stavbu mají na starosti městské části, kterým magistrát poskytl peníze. Jako další by měla vyrůst škola v Šeberově, výhledově jsou v plánu další v Březíněvsi, Kolovratech a Dolních Počernicích. Novinářům to řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti).

Cílem podle něj je, aby každé dítě mělo školu v docházkové vzdálenosti. Město chce také posílit výuku matematiky, vzdělávání pedagogů a zlepšit konkurzy na ředitele.

Radní uvedl, že i když je v současnosti kapacita základních škol dostatečná, děti z okrajů metropole musí často dojíždět do centrálních částí, což jde proti myšlence města krátkých vzdáleností.

Všechny nové školy jsou proto plánovány v okrajových oblastech Prahy. Uvolněné kapacity by se daly využít například pro alternativní formy výuky, jako jsou Montessori školy a školky, doplnil Šimral.

Radní dodal, že na stavbu jedné školy s 18 třídami, malou tělocvičnou a jídelnou dnes magistrát předpokládá náklady ve výši 350 milionů. Na již rozestavěná zařízení město poskytlo dotace městským částem, již nyní je však podle Šimrala jasné, že jim ve všech třech případech peníze stačit nebudou a magistrát bude muset projekty dofinancovat.

V letošním rozpočtu je na investice v oblasti základních a mateřských škol určena téměř miliarda korun, další peníze jdou z evropských fondů.

Město plánuje i další změny v oblasti vzdělávání. V budoucnu by podle Šimrala měly hrát větší roli školské rady, složené ze zástupců rodičů, pedagogů a zřizovatele, kterým je v případě středních škol magistrát a v případě základních a mateřských škol městská část. „Dnes nenaplňují roli, kterou bychom my jako zřizovatelé od nich očekávali," uvedl radní. Město chce také zlepšit vzdělávání učitelů a výběr ředitelů škol.

Pokud jde o obsah výuky, chce vedení metropole klást větší důraz na výuku matematiky a programování. „Matematika se stane součástí státní maturity a my to musíme nějak reflektovat," vysvětlil radní. Cílem je také to, aby se technickým předmětům více věnovaly dívky, které nyní například v případě středních průmyslových škol tvoří pouhé jednotky procent přijatých studentů. Plánované změny by se měly začít zavádět od letošního září.

Praha rovněž přispívá na platy učitelů a nepedagogických pracovníků. Letos by příspěvek měl činit miliardu korun a postupně se koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) chce dostat až na částku 1,5 miliardy. Vedení města se rovněž obrátí na ministerstvo a vládu, aby Praha dostávala na školství více peněz. Nyní podle Šimrala získává metropole na jeden pracovní úvazek ve školství průměrně o 200 korun méně než ostatní kraje.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru