Dnes Úterý - zatazeno 20°C
Zítra Středa - obcasny-dest 16°C
Úterý 9. 6. 2026
Svátek má Stanislava
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 miliardy korun
Areál bývalého nákladového nádraží. Foto: IPR Praha

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 miliardy korun

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Záměr schválili městští radní, ještě o tom budou ve čtvrtek hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu, školským kampusem, byty či kancelářemi. Transakce kromě budovy zahrnuje i pozemky nutné pro stavbu tramvajové trati, která zajistí napojení čtvrti vznikající v areálu nádraží na MHD.

Na rozsáhlých nezastavěných pozemcích okolo nádraží má podle urbanistické studie, kterou město schválilo, v budoucnu žít až 15.000 obyvatel. Stavbu bytů tam už zahájila firma Central Group, dále tam projekty plánují Sekyra Group, Penta či Finep.

Budova nádraží má podle plánů města po přeměně zajistit služby veřejné vybavenosti pro novou čtvrť a zároveň se stát celoměstsky významným kulturně-společenským centrem.

„Předpokládáme významné školské stavby, nástavbu bydlení, případně polikliniku, zájem má Národní filmový archiv, jedná se o datovém centru," přiblížil primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN) možná využití budovy.

Radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) nicméně uvedl, že z ekonomického pohledu budou určitě muset převažovat ziskové způsoby využití. „Peníze za to, co jsme koupili, se nám nevrátí, s tím nepočítáme. Nesmí to ale pro nás znamenat ani korunu, kterou bychom platili do provozu, čili budeme hledat takové využití, které bude mít kladné skóre," řekl.

Budovu bývalého nádraží a příslušné pozemky vlastní ČD, které v minulosti založily společný podnik s developerskou firmou Sekyra Group za účelem rozvoje areálu. Firma proto má předkupní právo na parcely jižně od budovy nádraží, kde hodlá stavět byty. Donedávna měla i právo na odkup nádraží, kterého se však po jednání s Prahou a ČD nedávno vzdala výměnou za záruky od města, že nepřijde o možnost stavět byty v plánovaném rozsahu.

Magistrát v minulosti zvažoval, že rozvoj objektu zajistí spoluprací s developerskými firmami. Současné vedení města ale na základě právní analýzy usoudilo, že by to bylo riskantní, a rozhodlo o přímém odkupu. Budovu má mít podle dnešního usnesení ve správě městská firma Trade Centra Praha (TCP), která také ve spolupráci s magistrátním majetkovým odborem připraví ekonomický model jejího dalšího využití.

Krok hlavního města ocenil místostarosta Prahy 3 Pavel Dobeš (STAN). „Budova je klíčem k rozvoji celého území. Pokud zde má vyrůst nová městská čtvrť se zhruba deseti tisíci byty, pak je nezbytné, aby se z budovy stalo kulturně-společenské centrum, musí zde být vybudována dostatečná dopravní obslužnost, školské kapacity a další veřejná vybavenost," uvedl.

Město plánuje novou čtvrtí v areálu nádraží vést asi dvoukilometrovou tramvajovou trať, která ji napojí od západu na ulici Jana Želivského a od východu na Jarov. Částečně využije stávající železniční koleje. Dopravní podnik chce trať začít stavět příští rok. Nová Jarovská ulice pak má čtvrť napojit na chystaný úsek vnitřního okruhu a dopravně ulehčit ulici Jana Želivského.

Funkcionalistická budova žižkovského nákladového nádraží byla postavená mezi lety 1934 a 1937 podle projektu architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse a od roku 2013 je památkově chráněna. Udělení ochrany přecházely dlouholeté boje místních obyvatel a aktivistů proti záměru developerů objekt zbourat. Budova je nyní z větší části prázdná, nachází se v ní několik provozoven či umělecký ateliér. Vlaky přestaly na nádraží definitivně jezdit 1. ledna 2016.


Autor: ČTK

Starosta Open nad zákuskem a kávou

Včera ve 13:17

Setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS) se koná ve středu 10. června od 17 hodin.

Prague City Tourism a Správa Pražského hradu zahájily spolupráci

Včera v 08:11

Městská firma Prague City Tourism (PCT) a Správa Pražského hradu (SPH) zahájily spolupráci zaměřenou na koordinaci rozvoje cestovního ruchu v metropoli a zvyšování kvality poskytovaných služeb. Informovala o tom mluvčí PCT Klára Janderová. Partnerství podle ní navazuje na dlouhodobou snahu města...

Praha získá městské byty výměnou za pozemky na Libeňském ostrově

7. června 2026 v 15:40

Hlavní město obdrží nové byty výměnou za městské pozemky, aniž by muselo investovat vlastní finanční prostředky. Ideový záměr, jež řeší dlouholeté majetkoprávní vztahy v lokalitě Libeňského ostrova, schválilo koncem minulého týdne Zastupitelstvo hl. m. Prahy. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít...

Hlavní město zveřejnilo územní studii Holešovice Bubny – Zátory II

7. června 2026 v 15:35

Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil na webových stránkách návrh územní studie Holešovice Bubny – Zátory II. Ten je určený k připomínkování odbornou i laickou veřejností.  Jedná se o dopracované a dílčím způsobem upravené urbanistické řešení předchozí územní studie Holešovice...

Oficiální web Prahy 10 má novou podobu

7. června 2026 v 15:29

Praha 10 spustila nový web, který přináší přehlednější strukturu, moderní design a jednodušší orientaci pro uživatele. „Nové stránky byly navrženy s důrazem na dostupnost informací, srozumitelnost a komfort při jejich využívání, a to jak na počítači, tak v mobilních zařízeních,“ informoval mluvčí...

Letňany: Co se chystá s prostorem před Šumperkou? Přijďte si to poslechnout naživo

7. června 2026 v 11:48

Praha 18 zve na jednání Výboru pro dopravu a majetek, které se uskuteční 9. června od 18 hodin v obřadní síni radnice. Jedním z bodů bude představení projektu revitalizace prostoru u Šumperky na Rýmařovské. Ten vznikl na základě vítězného projektu participativního rozpočtu Tvoříme Osmnáctku 2025 a...

Další články
Nahoru