Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce navýšit počet pěstounů, nyní je jich v metropoli nedostatek
Ilustrační foto: archiv

Praha chce navýšit počet pěstounů, nyní je jich v metropoli nedostatek

Praha chce zvýšit počet pěstounů, kteří se starají o svěřené děti. Nyní je v metropoli pěstounů nedostatek. Novinářům to v úterý sdělily náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) a zástupkyně organizací věnujících se náhradní rodinné péči. V evidenci magistrátu je aktuálně 1192 pěstounů, potřeba by ale bylo o desítky těchto opatrovníků více. O této formě náhradní péče a o podpoře, kterou metropole pěstounům poskytuje, chce vedení města zájemce informovat na osvětové akci Dny pěstounství.

„Chceme otevřít téma pěstounství a jeho rozvoje. Z mého pohledu se o tom totiž hovoří málo a tím, že se nám blíží legislativní změna týkající se kojeneckých ústavů, tak chci, aby na to Praha byla připravená," řekla náměstkyně pražského primátora a radní pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Udženija.

Podle náměstkyně a dalších zástupců magistrátu je totiž v Praze pěstounů nedostatek. Chybí zejména lidé, kteří jsou připravení na přijetí více sourozenců, dětí minoritního etnika nebo se zdravotním znevýhodněním a dětí, kteří jsou starší šesti let. Podle odbornic je potřeba navýšit počet náhradních rodičů nyní o desítky. V současnosti metropole eviduje 1192 pěstounů, z toho 874 z nich má do pěstounské péče aktuálně svěřené alespoň jedno dítě, doplnila radní.

Přechodných pěstounů, kteří o svěřené dítě pečují obvykle nejdéle jeden rok, je v evidenci magistrátu 79. Z toho 43 lidí vykonává pěstounskou péči na přechodnou dobu aktivně. Tento typ péče se volí obvykle v krizových situacích, kdy rodina o dítě nemůže z různých důvodů pečovat. Z přechodné péče dítě odchází zpět do své původní rodiny nebo se dostává do dlouhodobé pěstounské péče nebo do osvojení.

Metropole pěstouny podporuje prostřednictvím své organizace Sociální nadační fond Prahy. Přes fond mohou pěstouni od srpna 2022 žádat o finanční pomoc. Zatím podporu získalo podle ředitelky fondu Barbory Komberec Novosadové asi sto žádostí od pěstounských rodin.

„Díky finančnímu příspěvku tak mohly být uhrazeny volnočasové aktivity pro děti, doučování, terapeutické služby, ale také třeba odlehčení v péči nebo specifické vzdělávání pěstouna podle potřeb dítěte," řekla.

Akce Dny pěstounství nabídne besedy a diskuze s odborníky a setkání s pěstouny. Zájemci zjistí to, jak se stát pěstounem a jaká je nabídka podpůrných služeb, a dozví se, jaké jsou na pěstouny kladené nároky. Akce zaměřené na náhradní rodinnou péči se budou konat od 1. do 20. června na různých místech v hlavním městě.


Autor: ČTK

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru