Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha chce na svém území navýšit počet kontaktních center pro lidi se závislostmi
Někteří lidé si aplikují drogy na veřejnosti před zraky kolemjdoucích. Ilustrační foto: archiv

Praha chce na svém území navýšit počet kontaktních center pro lidi se závislostmi

Praha by měla na svém území navýšit počet míst, kde se budou lidem nabízet adiktologické služby. Zaměřené jsou zvláště na osoby závislé na návykových látkách jako jsou alkohol, léky či halucinogenní drogy. Vzniknout by tak během let 2023 a 2024 v Praze mohla nová kontaktní centra pro osoby se závislostí. Novinářům to včera sdělili radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě) a zástupci organizací, které tyto služby v metropoli poskytují.

Praha má nyní připravený plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území Prahy rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu.

„Během roku 2023 a 2024 by se měla podle tohoto plánu rozšířit síť stávajících služeb," řekla Johnová, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v hlavním městě.

V červnu by podle plánovaného harmonogramu měli dokument projednávat radní hlavního města a následně v témže měsíci zastupitelé. Pokud jimi bude dokument schválen, začne Praha na podzim hledat spolu se zástupci pražských městských částí a s poskytovateli adiktologických služeb konkrétní lokality a objekty, kde se budou služby nově poskytovat.

Podle navrhovaného plánu by se v Praze měl zvýšit mimo jiné počet kontaktních center (KC) pro osoby trpící závislostí. Nyní v Praze fungují tři taková zařízení. Podle Johnové by měla v následujících letech vzniknout nová KC a ta stávající postupně snižovat svou kapacitu.

Podle analýzy dostupnosti a potřebnosti adiktologických služeb, kterou pro Prahu připravila Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), by bylo potřeba, aby v Praze fungovalo devět KC.

Na tento počet chce nyní Praha podle Johnové cílit. V kterých městských částech je vznik nových KC zvažován, radní neuvedla.

Město plánuje otevírat zároveň v jednom termínu více nových zařízení takzvaných nízkoprahových služeb, sdělil protidrogový koordinátor Prahy Daniel Dárek. Tímto postupem by se podle něj mělo předcházet tomu, aby byla nově otevřená zařízení pro lokality, v nichž vzniknou, zátěží.

Na vysokou koncentraci narkomanů a lidí bez domova na svém území, která souvisí i s umístěním center pro tyto osoby, si stěžují zvláště radnice Prahy 1 a 5.

V Praze 1 se tyto osoby zdržují zejména ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží, v Praze 5 u Anděla a v lokalitě u tramvajové zastávky U Zvonu, kde se nachází KC pro drogově závislé.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) vyzývali loni v září k tomu, aby magistrát zajistil rozšíření počtu kontaktních míst, a spolu s vedením Prahy 2 chtěli obnovit zákonnou možnost obcí vykázat osoby opakovaně páchající přestupky z jejich území. Tato možnost platila mezi lety 2013 a 2017.

Stávající kapacita nabízených adiktologických služeb je podle zástupců metropole a poskytovatelů služeb nedostatečná. Platí to zvláště pro péči o stárnoucí osoby potýkající se se závislostí, uvedla Martina Těmínová, ředitelka organizace SANANIM, která KC provozuje v Praze 5.

Johnová již dříve uvedla, že v Praze je asi 30 procent všech problémových uživatelů nelegálních návykových látek v republice a asi 40 procent pražských uživatelů drog pochází z jiných regionů či zemí.


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru