Praha chce na svém území navýšit počet kontaktních center pro lidi se závislostmi
3. června 2022 08:20
Praha má nyní připravený plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území Prahy rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu.
„Během roku 2023 a 2024 by se měla podle tohoto plánu rozšířit síť stávajících služeb," řekla Johnová, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v hlavním městě.
V červnu by podle plánovaného harmonogramu měli dokument projednávat radní hlavního města a následně v témže měsíci zastupitelé. Pokud jimi bude dokument schválen, začne Praha na podzim hledat spolu se zástupci pražských městských částí a s poskytovateli adiktologických služeb konkrétní lokality a objekty, kde se budou služby nově poskytovat.
Podle navrhovaného plánu by se v Praze měl zvýšit mimo jiné počet kontaktních center (KC) pro osoby trpící závislostí. Nyní v Praze fungují tři taková zařízení. Podle Johnové by měla v následujících letech vzniknout nová KC a ta stávající postupně snižovat svou kapacitu.
Podle analýzy dostupnosti a potřebnosti adiktologických služeb, kterou pro Prahu připravila Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), by bylo potřeba, aby v Praze fungovalo devět KC.
Na tento počet chce nyní Praha podle Johnové cílit. V kterých městských částech je vznik nových KC zvažován, radní neuvedla.
Město plánuje otevírat zároveň v jednom termínu více nových zařízení takzvaných nízkoprahových služeb, sdělil protidrogový koordinátor Prahy Daniel Dárek. Tímto postupem by se podle něj mělo předcházet tomu, aby byla nově otevřená zařízení pro lokality, v nichž vzniknou, zátěží.
Na vysokou koncentraci narkomanů a lidí bez domova na svém území, která souvisí i s umístěním center pro tyto osoby, si stěžují zvláště radnice Prahy 1 a 5.
V Praze 1 se tyto osoby zdržují zejména ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží, v Praze 5 u Anděla a v lokalitě u tramvajové zastávky U Zvonu, kde se nachází KC pro drogově závislé.
Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) vyzývali loni v září k tomu, aby magistrát zajistil rozšíření počtu kontaktních míst, a spolu s vedením Prahy 2 chtěli obnovit zákonnou možnost obcí vykázat osoby opakovaně páchající přestupky z jejich území. Tato možnost platila mezi lety 2013 a 2017.
Stávající kapacita nabízených adiktologických služeb je podle zástupců metropole a poskytovatelů služeb nedostatečná. Platí to zvláště pro péči o stárnoucí osoby potýkající se se závislostí, uvedla Martina Těmínová, ředitelka organizace SANANIM, která KC provozuje v Praze 5.
Johnová již dříve uvedla, že v Praze je asi 30 procent všech problémových uživatelů nelegálních návykových látek v republice a asi 40 procent pražských uživatelů drog pochází z jiných regionů či zemí.