Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha chce na svém území navýšit počet kontaktních center pro lidi se závislostmi
Někteří lidé si aplikují drogy na veřejnosti před zraky kolemjdoucích. Ilustrační foto: archiv

Praha chce na svém území navýšit počet kontaktních center pro lidi se závislostmi

Praha by měla na svém území navýšit počet míst, kde se budou lidem nabízet adiktologické služby. Zaměřené jsou zvláště na osoby závislé na návykových látkách jako jsou alkohol, léky či halucinogenní drogy. Vzniknout by tak během let 2023 a 2024 v Praze mohla nová kontaktní centra pro osoby se závislostí. Novinářům to včera sdělili radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě) a zástupci organizací, které tyto služby v metropoli poskytují.

Praha má nyní připravený plán, který navrhuje, jak by měly být služby na území Prahy rozmístěny a jakou by měly mít kapacitu.

„Během roku 2023 a 2024 by se měla podle tohoto plánu rozšířit síť stávajících služeb," řekla Johnová, v jejíž gesci je sociální politika a zdravotnictví v hlavním městě.

V červnu by podle plánovaného harmonogramu měli dokument projednávat radní hlavního města a následně v témže měsíci zastupitelé. Pokud jimi bude dokument schválen, začne Praha na podzim hledat spolu se zástupci pražských městských částí a s poskytovateli adiktologických služeb konkrétní lokality a objekty, kde se budou služby nově poskytovat.

Podle navrhovaného plánu by se v Praze měl zvýšit mimo jiné počet kontaktních center (KC) pro osoby trpící závislostí. Nyní v Praze fungují tři taková zařízení. Podle Johnové by měla v následujících letech vzniknout nová KC a ta stávající postupně snižovat svou kapacitu.

Podle analýzy dostupnosti a potřebnosti adiktologických služeb, kterou pro Prahu připravila Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), by bylo potřeba, aby v Praze fungovalo devět KC.

Na tento počet chce nyní Praha podle Johnové cílit. V kterých městských částech je vznik nových KC zvažován, radní neuvedla.

Město plánuje otevírat zároveň v jednom termínu více nových zařízení takzvaných nízkoprahových služeb, sdělil protidrogový koordinátor Prahy Daniel Dárek. Tímto postupem by se podle něj mělo předcházet tomu, aby byla nově otevřená zařízení pro lokality, v nichž vzniknou, zátěží.

Na vysokou koncentraci narkomanů a lidí bez domova na svém území, která souvisí i s umístěním center pro tyto osoby, si stěžují zvláště radnice Prahy 1 a 5.

V Praze 1 se tyto osoby zdržují zejména ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží, v Praze 5 u Anděla a v lokalitě u tramvajové zastávky U Zvonu, kde se nachází KC pro drogově závislé.

Starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN) a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS) vyzývali loni v září k tomu, aby magistrát zajistil rozšíření počtu kontaktních míst, a spolu s vedením Prahy 2 chtěli obnovit zákonnou možnost obcí vykázat osoby opakovaně páchající přestupky z jejich území. Tato možnost platila mezi lety 2013 a 2017.

Stávající kapacita nabízených adiktologických služeb je podle zástupců metropole a poskytovatelů služeb nedostatečná. Platí to zvláště pro péči o stárnoucí osoby potýkající se se závislostí, uvedla Martina Těmínová, ředitelka organizace SANANIM, která KC provozuje v Praze 5.

Johnová již dříve uvedla, že v Praze je asi 30 procent všech problémových uživatelů nelegálních návykových látek v republice a asi 40 procent pražských uživatelů drog pochází z jiných regionů či zemí.


Autor: ČTK

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru