dnes
Čtvrtek - oblacno
5°C
zítra
Pátek - zatazeno
6°C
pozítří
Sobota - skorojasno
8°C
Praha chce mít pod kontrolou distribuci vody, do léta připraví dokumenty nutné ke koupi části PVK
Ilustrační foto: archiv

Praha chce mít pod kontrolou distribuci vody, do léta připraví dokumenty nutné ke koupi části PVK

Praha připraví dokumenty nutné ke koupi 49 procent akcií Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Hotovy by měly být do konce letošního června. Hodnota podílu je odhadována na 1,75 až 1,97 miliardy korun. V rámci jednání bude připraven i návrh opční smlouvy na koupi zbylých akcií, ke které by mělo dojít do deseti let. Dnes schválený dokument ještě neznamená samotnou koupi akcií. PVK má pronajatu vodohospodářskou infrastrukturu od Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) do roku 2028. PVK vlastní francouzská Veolia.

Veolia koupila 100 % akcí PVK od hlavního města v 90. letech minulého století. Francouzskou společnost to stálo sedm miliard korun. Téměř 6,1 miliardy korun šlo do státního rozpočtu, které stát použil na dopravu a na fond bydlení, přes 880 milionů pak zamířilo do pražského rozpočtu.

Metropoli platí PVK ročně nájem, loni to bylo 2,32 miliardy korun. Nájem je největší nákladovou položkou ceny vody. Tyto peníze slouží na investice do vodohospodářského majetku. Další více než jednu miliardu korun PVK vynaloží letos na opravy a údržbu.

PVK má vodovodní síť v Praze pronajatu až do roku 2028. Původně to mělo být jen do roku 2013, ale v roce 2004 byla za primátorování Pavla Béma prodloužena její platnost do roku 2008.

„Zbavit se kontroly nad Pražskými vodovody a kanalizacemi, bylo jedno z těch horších rozhodnutí, které se v minulosti na radnici udělaly. Voda je samozřejmě významnou strategickou komoditou a Praha musí mít nejen ji, ale celou vodárenskou infrastrukturu pod absolutní kontrolou,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Hlavní město Praha, Pražská vodohospodářská společnost, a.s., (PVS) a společnost Veolia, akcionář PVK, se nyní dohodly na společném postupu prodeje minoritního podílu PVK zpět do majetku města.

„Jednání trvala dlouho a patřili k těm nejnáročnějším, která jsem ve funkci zažil. Musím ale poděkovat za konstruktivní přístup všem zúčastněným stranám,“ uvedl radní Karel Grabein Procházka a dodal: „Hlavní město považuje PVK za efektivně fungující společnost a přes svůj podíl chce mít větší účast na provozování vodárenské infrastruktury. To je i jeden z hlavních důvodů připravovaného holdingu městských firem, do kterého se PVK v budoucnu rozhodně začlení.“

„Věříme, že podíl hlavního města v provozní společnosti PVK přispěje k rozvoji našich dlouhodobých partnerských vztahů s městem," řekl Martin Bernard, ředitel společnosti Veolia Česká republika.

Podle generálního ředitele PVK Petra Mrkose je důležité, že radní dnes hlasovali jednomyslně. „ Je to pro nás signál, že vedení Prahy chce jednat. Bereme to jako začátek spolupráce, která se vyvíjí správným směrem,“ sdělil. Současná i navazující jednání nemají žádný vliv na cenu pitné vody, kterou pražští odběratelé platí. „Cenu vody si už roky určuje vedení Prahy, tak to zůstává i nadále,“ podotkl Mrkos.

Kupní cena, kterou Praha za minoritní podíl zaplatí, bude vycházet z výsledků znaleckého posouzení a dle předpokladů se bude pohybovat v rozmezí 1,75 až 1,97 mld. Kč. Upřesnit je třeba ještě způsob výplaty dividendy. Celý záměr musí ještě schválit Zastupitelstvo hlavního města Prahy a orgány koncernu Veolia.

PVK v 90. letech od státu koupila francouzská Veolia. Vodovodní síť má pronajatou do roku 2028. PVK ročně utrží několik miliard korun, Praze za pronájem vrací asi dvě miliardy a další částky vkládá do oprav sítí. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun.

Graf ukazuje vývoj nájemného, které PVK platí Praze, od vstupu Veolie do PVK. Za tu dobu bylo městu na nájemném zaplaceno přes 27 miliard korun.

pvk-graf-najemne-za-vodu

Jen na DPH zamířilo v Praze z vodného a stočného za rok 2017 přímo do státní pokladny odvedeno zhruba 875 milionů korun. Ve spotřebním koši Pražanů vodné a stočné podle Českého statistického úřadu představuje jen 1,3 %. Například alkohol a cigarety tvoří tři procenta. Státní fond životního prostředí, který stanovuje pro každý rok tzv. sociálně únosnou cenu, vypočetl, že v Praze byla sociálně únosná cena pro rok 2016 ve výši 148 Kč za m3 vody, tzn. aktuální cena vody dosahuje pouze 57,7 % sociálně únosné ceny, což je jedna z nejnižších hodnot v ČR.


Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

Včera v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

Včera v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

Včera v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

20. března 2018 ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Praha společně s VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby lékařů

20. března 2018 v 09:08

Na území hlavního města se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Proto bylo dohodnuto, že v období kolem svátků udělá Všeobecná zdravotní pojišťovna vše pro zajištění maximalizace dostupnosti ambulantních služeb ve svých smluvních...

Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

18. března 2018 ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

Další články
Nahoru