Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce jednat s vládou o zvýšení úhrady pro hotely za ubytování utečenců
Ilustrační foto: Freeimages.com

Praha chce jednat s vládou o zvýšení úhrady pro hotely za ubytování utečenců

Vedení pražského magistrátu hledá další soukromé ubytování pro ukrajinské uprchlíky, nabízí hotelům vládou stanovených 180 korun za noc za dospělého a 100 korun za dítě. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes řekl novinářům, že město bude chtít s ohledem na ceny ubytování v metropoli jednat o vyšších úhradách.

 

Dnes večer se také ubytují první lidé v tělocvičně. Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek dnes ČTK sdělil, že asociace nabízí městu 1700 míst, ale za cenu 500 korun na noc.

„V Praze a ve Středočeském kraji hledáme nyní ubytovací kapacity, pokud někdo může nabídnout ubytovací kapacitu za cenu stanovenou úhradou od vlády, tak jej prosím, aby tak učinil pomocí webového formuláře," řekl Hřib. Dodal, že Praha nyní musí ubytovat 300 až 500 lidí denně.

Hlavní město nyní podle něj pracuje s vládou určenými úhradami. „Nám to přijde také za Prahu nereálné, v tuto chvíli se snažíme zajistit cokoliv bude možné za tuto cenu," řekl.

Dodal, že město bude s kabinetem jednat o zvýšení částky. „Nepochybuji o tom, že tohle se stane tématem dalšího jednání hejtmanů s ministry," řekl primátor. Jednání by se podle něj mělo uskutečnit příští týden a podobný problém jako Praha řeší i Jihomoravský kraj.

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil doplnil, že ubytování může být i mimo Prahu. „Je možné, že kontrakty na ubytování v nižších cenách najdeme mimo území Prahy," řekl.

Dnes večer se také podle primátora ubytují první uprchlíci v jedné z tělocvičen, které připravují po výzvě magistrátu městské části. O tom, kde přesně to bude, bude město informovat během dne.

„Teoretická kapacita by měla být 100 lidí, ale kolik jich tam opravdu bude, to bude záležet na té aktuální situaci a operativním řízení v Kongresovém centru," sdělil. Město zadalo 22 očíslovaným městským částem, aby každá z nich připravila tělocvičny právě s kapacitou 100 lidí. Zbylé menší městské části, kterých je 35, se podle primátora rovněž hlásí.

Stárek dnes uvedl, že členové Asociace hotelů a restaurací mohou dát v Praze k dispozici ještě 1700 lůžek, přičemž už by to nemohlo být zdarma, ale předběžně byla stanovena částka 500 korun za noc. Zatím podle něj asociaci nikdo nekontaktoval, že by o to měl zájem.

Asociace dala už dříve podle Stárka Správě uprchlických zařízení seznam se 4000 lůžky k dispozici po celé ČR, ta byla zdarma, podle vyjádření členů jsou stále některá volná. Stárek dodal, že asociace nemá detailní informace.

Hotely mohou podle něj kapacity poskytnout na měsíc, tedy zhruba do začátku dubna. Upozornil také, že ubytování uprchlíků v hotelech může být pomoc v době největší krize, ale není to dlouhodobé řešení.

Pražské asistenční centrum pro pomoc ukrajinským uprchlíkům odbavilo od začátku ruské invaze celkem přes 25 000 lidí. Ve čtvrtek evidovalo 2872 žadatelů, z nich 375 požádalo o ubytování, 188 uprchlíků odvezly autobusy a vlaky během uplynulého dne do jiných center.

Počet uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přesáhl 200 000 lidí.


Autor: ČTK

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru