Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha chce dát čtyři miliony korun Banské Štiavnici, kterou poničil požár
Zásah hasičů při požáru jednoho z domů v centru. Zdroj foto: Mesto Banská Štiavnica

Praha chce dát čtyři miliony korun Banské Štiavnici, kterou poničil požár

Pražský magistrát daruje Banské Štiavnici čtyři miliony korun na obnovu historického centra po požáru, který slovenské město poničil v polovině března. V úterý 11. dubna o tom rozhodli městští radní, darovací smlouvu musí ještě schválit zastupitelstvo na svém příštím zasedání na konci dubna. Peníze jsou určeny na likvidaci následků požáru a rekonstrukci poškozených budov. Návrh předložil náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Původně se podle ČTK počítalo s darem ve výši deseti milionů korun, radní při jednání částku snížili.

Dar je rozdělen do dvou částí, na likvidaci následků požáru půjdou dva miliony korun, další dva miliony korun Praha v případě schválení zastupiteli pošle na záchranu památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.

„Podpoříme obnovu sedmi vyhořelých památkově chráněných budov. Částka není úplně symbolická. Je naopak adekvátní tomu, jak jsme před dvěma roky podpořili vesnice na jižní Moravě, které poničilo tornádo. Nyní jsme částku zdvojnásobili, protože si uvědomujeme, že se jedná o kulturní památky nevyčíslitelné hodnoty. Nachází se v památkové zóně Světového dědictví UNESCO, kam byly navíc zapsány přesně před 30 lety,“ uvedl Jiří Pospíšil, náměstek primátora v oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).

Schválený finanční dar považuje za rozumné a adekvátní řešení pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Dáváme tím najevo nejen solidaritu s poničeným městem požárem, ale i zájem o osud historického a kulturního dědictví Banské Štiavnice, která je podobně jako Praha zapsaná na seznamu UNESCO. Neměli bychom být lhostejní k tomu, co se děje v sousedních zemích,“ sdělil.

Rozsáhlý požár zachvátil historické centrum Banské Štiavnice v sobotu 18. března. Vzplálo sedm historických budov na náměstí Svaté Trojice, Radničnom náměstí a Hornej Ružovej ulici. Oheň vznikl v historické budově, kde sídlí turistická atrakce, a později se rozšířil na budovu Slovenského baňského archivu, základní umělecké školy, budovu takzvaného Berggerichtu, ve kterém sídlí Mineralogická expozice Slovenského báňského muzea společně s informačním centrem, restaurací a kulturním centrem Eleuzína.

„Oheň se dále přenesl na budovu ve vlastnictví soukromé osoby. Shořely střechy pěti národních kulturních památek. Na historických objektech byly poškozeny zejména střechy a krovy, ale také i celá patra domů s vzácnými dřevěnými malovanými renesančními stropy. Výše škod se odhaduje na desítky milionů eur. Jedná se o nejničivější požár v moderní historii města,“ popsal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve středoslovenské Banské Štiavnici je množství výstavných staveb. Historická část města, která je městskou památkovou rezervací, je od prosince 1993 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Praha s Banskou Štiavnicou již v minulosti spolupracovalo zejména v oblasti památkové péče na poli sdílení specifických zkušeností památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO v rámci odborných konferencí.


Autor: Karel Netolický

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru