Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce dát čtyři miliony korun Banské Štiavnici, kterou poničil požár
Zásah hasičů při požáru jednoho z domů v centru. Zdroj foto: Mesto Banská Štiavnica

Praha chce dát čtyři miliony korun Banské Štiavnici, kterou poničil požár

Pražský magistrát daruje Banské Štiavnici čtyři miliony korun na obnovu historického centra po požáru, který slovenské město poničil v polovině března. V úterý 11. dubna o tom rozhodli městští radní, darovací smlouvu musí ještě schválit zastupitelstvo na svém příštím zasedání na konci dubna. Peníze jsou určeny na likvidaci následků požáru a rekonstrukci poškozených budov. Návrh předložil náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Původně se podle ČTK počítalo s darem ve výši deseti milionů korun, radní při jednání částku snížili.

Dar je rozdělen do dvou částí, na likvidaci následků požáru půjdou dva miliony korun, další dva miliony korun Praha v případě schválení zastupiteli pošle na záchranu památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.

„Podpoříme obnovu sedmi vyhořelých památkově chráněných budov. Částka není úplně symbolická. Je naopak adekvátní tomu, jak jsme před dvěma roky podpořili vesnice na jižní Moravě, které poničilo tornádo. Nyní jsme částku zdvojnásobili, protože si uvědomujeme, že se jedná o kulturní památky nevyčíslitelné hodnoty. Nachází se v památkové zóně Světového dědictví UNESCO, kam byly navíc zapsány přesně před 30 lety,“ uvedl Jiří Pospíšil, náměstek primátora v oblasti kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata (animal welfare).

Schválený finanční dar považuje za rozumné a adekvátní řešení pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Dáváme tím najevo nejen solidaritu s poničeným městem požárem, ale i zájem o osud historického a kulturního dědictví Banské Štiavnice, která je podobně jako Praha zapsaná na seznamu UNESCO. Neměli bychom být lhostejní k tomu, co se děje v sousedních zemích,“ sdělil.

Rozsáhlý požár zachvátil historické centrum Banské Štiavnice v sobotu 18. března. Vzplálo sedm historických budov na náměstí Svaté Trojice, Radničnom náměstí a Hornej Ružovej ulici. Oheň vznikl v historické budově, kde sídlí turistická atrakce, a později se rozšířil na budovu Slovenského baňského archivu, základní umělecké školy, budovu takzvaného Berggerichtu, ve kterém sídlí Mineralogická expozice Slovenského báňského muzea společně s informačním centrem, restaurací a kulturním centrem Eleuzína.

„Oheň se dále přenesl na budovu ve vlastnictví soukromé osoby. Shořely střechy pěti národních kulturních památek. Na historických objektech byly poškozeny zejména střechy a krovy, ale také i celá patra domů s vzácnými dřevěnými malovanými renesančními stropy. Výše škod se odhaduje na desítky milionů eur. Jedná se o nejničivější požár v moderní historii města,“ popsal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve středoslovenské Banské Štiavnici je množství výstavných staveb. Historická část města, která je městskou památkovou rezervací, je od prosince 1993 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Praha s Banskou Štiavnicou již v minulosti spolupracovalo zejména v oblasti památkové péče na poli sdílení specifických zkušeností památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO v rámci odborných konferencí.


Autor: Karel Netolický

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

23. dubna 2024 v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru