Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce analýzu budoucího využití zchátralých karlínských kasáren
V areálu během letní sezony funguje například kino. Zdroj foto: Piráti Praha 8

Praha chce analýzu budoucího využití zchátralých karlínských kasáren

Vedení Prahy si nechá zpracovat analýzu budoucího využití objektu Kasárna Karlín. Dokument zpracuje městská organizace Pražská developerská společnost (PDS) a navrhne, co by v prostoru mohlo být. Podle dokumentu, který v pondělí schválili radní, by památka mohla být využívána pro vzdělávací a společenské aktivity. Vzniknout by mohlo i bydlení pro studenty. Kulturně-společenské centrum, které v kasárnách nyní sídlí, by mělo zůstat zachováno. Informovali o tom pražští radní.  

Objekt Karlínských kasáren, který pochází z 19. století a je ve špatném stavu, byl do katastru nemovitostí zapsaný jako majetek Prahy minulý týden po směně se státem, ve které Praha získala kromě tohoto objektu i budovu v Hybernské ulici a další pozemky výměnou za celkem 46 pozemků a 10 staveb v areálu Fakultní nemocnice Bulovka.  

„Bývalý vojenský objekt kasáren má díky své poloze strategický význam pro rozvoj celé lokality a napojení Karlína na pražské centrum. Dalším významným krokem k revitalizaci území je i obnova a zasklení sousedního Negrelliho viaduktu, kde v současné době připravujeme testovací provoz,“ uvedl náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN).  

„Zadáme proto Pražské developerské společnosti, městské příspěvkové organizaci, vypracování analýzy na optimální využití objektu. Zároveň je také v procesu příprava změny územního plánu, která rekonstrukci objektu umožní,“ doplnil.

Rada Prahy na pondělním jednání schválila plán následného postupu, v němž uložila PDS do konce letošního září zpracovat analýzu využitelnosti Kasáren Karlín.  

„Byl bych moc rád, kdyby se prostory v budoucnu využily také pro sdílené pracovní prostředí, například ve spolupráci s městem založenými institucemi, jako jsou Kreativní Praha nebo Integrační centrum Praha,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury Jiří Pospíšil (TOP 09).  

„Kasárna Karlín jsou pro hlavní město strategické i příležitostmi, které mohou veřejnosti poskytnout. Aby se dalo odpovědně rozhodnout o dalším využití tohoto objektu, je zapotřebí prověřit, na které typy provozu je budova vhodná jak dispozičně, tak po stránce současného technického a provozního stavu budovy,“ řekl radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).  

K budoucnosti památkově chráněných kasáren radní zorganizují kulatý stůl se zástupci Národního památkového ústavu a odboru památkové péče na pražském magistrátu. Partnerem v diskusi bude městská část Praha 8 i současný provozovatel – spolek Pražské centrum.

Ten zde od roku 2017 spustil úspěšný kulturně společenský provoz, díky němuž disponuje unikátními zkušenostmi a znalostmi detailů při správě objektu. Příprava konverze budovy současný kulturně-společenský provoz v krátkodobém horizontu nijak neohrozí či neomezí.  

„Předpokládáme, že odhadem třetina pronajímatelných ploch v komplexu Kasárna Karlín bude po revitalizaci pronajímána v režimu tržním, druhá třetina pronajímána v režimu městem preferovaných aktivit a zbývající prostory by sloužily rozvoji infrastruktury pro potřeby školství,“ doplnil Zábranský. 

V kasárnách by rovněž mohly vzniknout městské byty pro studenty vysokých škol. Vybudovány by tam mohly být i kanceláře magistrátu, stejně tak jako vědeckotechnický park nebo centrum pro inovační firmy. Počítá se také s takzvanými sdílenými prostory.

Podle schváleného dokumentu v kasárnách do budoucna zůstane kulturně-společenské centrum, které v areálu funguje od roku 2017. Centrum využívá vnitroblok či venkovní nádvoří vnitrobloku.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

12. července 2024 v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

12. července 2024 v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

Další články
Nahoru