Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha chce, aby úředníci dostali instrukce  ke kontrolám bytů užívaných pro Airbnb
Staré Město, kterého se také týkají problémy s poskytováním krátkodobého ubytování. Foto: JP

Praha chce, aby úředníci dostali instrukce ke kontrolám bytů užívaných pro Airbnb

Vedení Prahy chce společně s ombudsmanem jednat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) o dodržování stavebních předpisů u bytů využívaných ke krátkodobému ubytování přes platformy typu Airbnb. Po MMR chce vytvořit metodický pokyn pro úředníky, jak dodržování pravidel kontrolovat a vymáhat, neboť podle města jsou byty využívány v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti), radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a ombudsman Stanislav Křeček. Město již do Sněmovny odeslalo několik návrhů úpravy zákona v souvislosti s Airbnb.  

Současná praxe poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech určených k trvalému bydlení není v souladu s legislativou a měla by být vyžadována rekolaudace těchto bytů na odpovídající typ provozoven. Ombudsman Stanislav Křeček dnes seznámil zástupce hlavního města s rozsahem a cíli svého šetření, které k této problematice zahajuje.

Příslušné stavební úřady dosud nevyžadovaly rekolaudaci bytů určených k trvalému bydlení, pokud jsou soustavně využívány k provozování krátkodobých ubytovacích služeb, což by se mělo změnit. To je závěrem dnešního jednání primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové s veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem. Tématem bylo využívání bytů k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb prostřednictvím online platforem.

Kvůli stávající praxi se mohlo poskytování zmíněných služeb prakticky neomezeně rozšiřovat, což má za následek vylidňování centra města, vznik takzvaných hotelů v činžáku. Na neblahé jevy s tím spojené upozorňuje i spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy, jehož předseda Petr Městecký se jednání také účastnil.

Účastníci schůzky se shodli, že by se mělo změnit rozhodování stavebních úřadů, které by důsledně měly vymáhat dodržování stávajících stavebních předpisů. Kvůli tomu, že jde o instituce státní správy, nemohou do této oblasti představitelé samosprávy sami nijak zasahovat. 

„Jako předsedkyně Komise Rady hlavního města Prahy pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb se plně ztotožňuji s předběžnými závěry veřejného ochránce práv, že v případech, kdy se bytová jednotka využívá opakovaně a dlouhodobě k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb, jde o změnu v účelu užívání části stavby, a tedy veřejnoprávní projednání stavebním úřadem je důležité pro zajištění ochrany veřejných zájmů, například v oblasti bezpečnosti a protipožární ochrany. Povinnost rekolaudace bytu za podmínky splnění požadavků stavebního práva přispěje jak k ochraně veřejných zájmů, tak k nastavení pevných mantinelů tomuto podnikání tak, aby byly ochráněny veřejné zájmy i zájmy vlastníků ostatních bytových jednotek v domě a k narovnání podnikatelského prostředí v oblasti ubytovacích služeb,“ sdělila radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová STAN).

Podle předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva MČ Praha 1 Bronislavy Sitár Baborákové (ANO) je pro řešení závažného problému krátkodobého ubytování nezbytné, aby městské části, stavební úřady, magistrát a Ministerstvo pro místní rozvoj postupovaly společně. 

„Považuji za nešťastné, že vedení Prahy uspořádalo důležité setkání s novináři bez účasti nejpostiženějších městských částí, samotných stavebních úřadů i MMR. Pro řešení tohoto problému je spolupráce těchto subjektů zásadní a jakékoliv sólo politické a mediální akce jen oddálí věcné řešení, na které my, kteří léta bydlíme v domech s krátkodobě pronajímanými byty, marně čekáme," uvedla Bronislava Sitár Baboráková. 

Upozornila, že odborníci ze stavebního a živnostenského úřadu Prahy 1 i vzrůstající počet právníků a legislativců se kloní k nutnosti přijetí nového zákona, který by problematiku krátkodobého ubytování v bytech jasně, komplexně a nezpochybnitelně vyřešil.  

„Tento postup by navíc mohl být rychlejší než snaha překonat současnou judikaturu. Mohl by rovněž umožnit ve vybraných lokalitách krátkodobé ubytování v bytech zakázat, podobně jako v Amsterdamu. To by obyvatelům nejpostiženějších míst výrazně ulevilo a zkvalitnilo by to jejich bydlení," upozornila Baboráková.

„Součástí zmíněné Komise jsou zástupci městských částí, zejména těch, kterých se to dotýká, tedy zástupci Prahy 1 a Prahy 2. Intenzivně spolupracujeme se zastupiteli městských část a postupujeme ve shodě. Chceme pomoci kolegům z městských částí, kde dochází k největším stížnostem. S paní Sitár Baborákovou intenzivně spolupracujeme,“ reagovala Kordová Marvanová.  

Praha předložila do Sněmovny několik návrhů změn zákona. Prosadila například povinnost online platforem poskytovat obcím podrobné informace o počtu hostů za účelem výběru místních poplatků. Dalším návrhem je změna zákona tak, aby byly posílené pravomoci společenství vlastníků i jednotlivých vlastníků bytových jednotek. Hlavní město rovněž prosazuje, aby mohly obce vydávat nařízení, kterým by v případě potřeby mohly regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb na svém území. Tento návrh novely živnostenského zákona čeká na projednání ve Sněmovně.


Autor: puc

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru