Praha chce, aby úředníci dostali instrukce ke kontrolám bytů užívaných pro Airbnb
3. června 2021 13:58
Současná praxe poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v bytech určených k trvalému bydlení není v souladu s legislativou a měla by být vyžadována rekolaudace těchto bytů na odpovídající typ provozoven. Ombudsman Stanislav Křeček dnes seznámil zástupce hlavního města s rozsahem a cíli svého šetření, které k této problematice zahajuje.
Příslušné stavební úřady dosud nevyžadovaly rekolaudaci bytů určených k trvalému bydlení, pokud jsou soustavně využívány k provozování krátkodobých ubytovacích služeb, což by se mělo změnit. To je závěrem dnešního jednání primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové s veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem. Tématem bylo využívání bytů k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb prostřednictvím online platforem.
Kvůli stávající praxi se mohlo poskytování zmíněných služeb prakticky neomezeně rozšiřovat, což má za následek vylidňování centra města, vznik takzvaných hotelů v činžáku. Na neblahé jevy s tím spojené upozorňuje i spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy, jehož předseda Petr Městecký se jednání také účastnil.
„Jako předsedkyně Komise Rady hlavního města Prahy pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb se plně ztotožňuji s předběžnými závěry veřejného ochránce práv, že v případech, kdy se bytová jednotka využívá opakovaně a dlouhodobě k poskytování krátkodobých ubytovacích služeb, jde o změnu v účelu užívání části stavby, a tedy veřejnoprávní projednání stavebním úřadem je důležité pro zajištění ochrany veřejných zájmů, například v oblasti bezpečnosti a protipožární ochrany. Povinnost rekolaudace bytu za podmínky splnění požadavků stavebního práva přispěje jak k ochraně veřejných zájmů, tak k nastavení pevných mantinelů tomuto podnikání tak, aby byly ochráněny veřejné zájmy i zájmy vlastníků ostatních bytových jednotek v domě a k narovnání podnikatelského prostředí v oblasti ubytovacích služeb,“ sdělila radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová STAN).
Podle předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva MČ Praha 1 Bronislavy Sitár Baborákové (ANO) je pro řešení závažného problému krátkodobého ubytování nezbytné, aby městské části, stavební úřady, magistrát a Ministerstvo pro místní rozvoj postupovaly společně.
„Považuji za nešťastné, že vedení Prahy uspořádalo důležité setkání s novináři bez účasti nejpostiženějších městských částí, samotných stavebních úřadů i MMR. Pro řešení tohoto problému je spolupráce těchto subjektů zásadní a jakékoliv sólo politické a mediální akce jen oddálí věcné řešení, na které my, kteří léta bydlíme v domech s krátkodobě pronajímanými byty, marně čekáme," uvedla Bronislava Sitár Baboráková.
Upozornila, že odborníci ze stavebního a živnostenského úřadu Prahy 1 i vzrůstající počet právníků a legislativců se kloní k nutnosti přijetí nového zákona, který by problematiku krátkodobého ubytování v bytech jasně, komplexně a nezpochybnitelně vyřešil.
„Tento postup by navíc mohl být rychlejší než snaha překonat současnou judikaturu. Mohl by rovněž umožnit ve vybraných lokalitách krátkodobé ubytování v bytech zakázat, podobně jako v Amsterdamu. To by obyvatelům nejpostiženějších míst výrazně ulevilo a zkvalitnilo by to jejich bydlení," upozornila Baboráková.
Praha předložila do Sněmovny několik návrhů změn zákona. Prosadila například povinnost online platforem poskytovat obcím podrobné informace o počtu hostů za účelem výběru místních poplatků. Dalším návrhem je změna zákona tak, aby byly posílené pravomoci společenství vlastníků i jednotlivých vlastníků bytových jednotek. Hlavní město rovněž prosazuje, aby mohly obce vydávat nařízení, kterým by v případě potřeby mohly regulovat poskytování krátkodobých ubytovacích služeb na svém území. Tento návrh novely živnostenského zákona čeká na projednání ve Sněmovně.