Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha čelí další žalobě na určení vlastníka Slovanské epopeje Alfonse Muchy
Slovanská epopej se v minulosti stěhovala, nyní je vystavena v Moravském Krumlově. Foto: archiv

Praha čelí další žalobě na určení vlastníka Slovanské epopeje Alfonse Muchy

Praha čelí další žalobě na určení vlastníka Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Zatímco malířův příbuzný John Mucha nedávno po dohodě s magistrátem žalobu po letech stáhl, druhá dědička Jarmila Mucha Plocková podala vlastní žalobu na určení vlastníka slavného cyklu obrazů. Mucha Plocková řekla ve středu. Vedení Prahy nedávno schválilo dohodu s Johnem Muchou, kterou první spor ukončilo, Mucha Plocková s ní však důrazně nesouhlasí.

Podle Muchy Plockové je dohoda pro město nevýhodná a zejména neřeší definitivně otázku vlastnictví epopeje, o kterou celou dobu soudního sporu s Johnem Muchou šlo. Malíř odkázal dílo hlavnímu městu s podmínkou, že pro něj vybuduje výstavní prostory.

Jeho dědic u soudu argumentoval právě nesplněním této podmínky. „Je potřeba bezpodmínečně pravomocně zjistit, kdo je majitelem epopeje," řekla Mucha Plocková.

Dodala, že ji jakožto rovnoprávnou dědičku město dlouhodobě z jednání o epopeji úplně vynechává. Žalobu podala na město i Johna Muchu, a to proto, aby se soudu účastnili všichni potenciální vlastníci. Zároveň malířova příbuzná odsuzuje dohodu vedení města s Johnem Muchou. Na jejím základě Mucha žalobu stáhl a obě strany se dohodly na tom, že budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířova dědice.

Zároveň náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) uvedl, že schválené smlouvy zatím nezavazují město umístit epopej do prostor plánovaného komerčního centra Savarin u Václavského náměstí, na čemž se již dříve předběžně dohodli Mucha, vedení města a developerská firma Crestyl.

Podle Muchy Plockové to však není pravda a smlouva výslovně zmiňuje, že město bude intenzivně jednat s účelem uzavření nájemní smlouvy pro umístění pláten v Savarinu.

Podmínky jsou podle malířovy dědičky pro město nevýhodné a zároveň porušují původní přání Alfonse Muchy, který při darování Praze výslovně zmínil podmínku vystavení „ve zvláštní síni na náklady hlavního města vybudované".

„Poprvé za těch 120 let si Praha překrucuje podmínky a svévolně si rozhoduje," řekla Mucha Plocková. Případné umístění epopeje v Savarinu kritizuje i Spolek pro Slovanskou epopej v Praze, jehož je Mucha Plocková spoluzakladatelkou. Ten již její žalobu v tiskovém prohlášení podpořil.

Spor mezi městem a Johnem Muchou trval roky. Malířův příbuzný ho nejprve prohrál, ale Nejvyšší soud věc následně vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha u prvoinstančního soudu uspěl. Po odvolání města měl případ tento týden znovu řešit Městský soud v Praze, ale po schválení dohody skončil.

Cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory, termín však nestanovil. Nyní jsou plátna na zámku v Moravském Krumlově, zápůjčku do roku 2026 předloni odsouhlasili pražští zastupitelé.


Autor: ČTK

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru