Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha by se chtěla vrátit k novoročnímu videomappingu, primátor navrhuje dronovou show. Ohňostroj je passé
Vstup do letošního roku oslavila Praha videomappingem na historickou budovu Národního muzea na Václavském náměstí. Foto: Stanislav Milata / Art4promotion)

Praha by se chtěla vrátit k novoročnímu videomappingu, primátor navrhuje dronovou show. Ohňostroj je passé

Od začátku prosince platí nová vyhláška k zákazu používání pyrotechnických výrobků na většině míst v centru Prahy a například na náplavkách, v parcích nebo v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení. Zákaz platí pro většinu volně prodejné pyrotechniky i pro dny, jako je Silvestr a Nový rok.

Od oslav nového ruku upustilo i hlavní město, které žádnou oficiální událost nepořádá. „Oslavy příchodu nového roku budou jiné než v minulých letech – komornější, ale to nemusí znamenat horší. Pokud v dalším roce městské finance dovolí, rádi se vrátíme k oslavám formou videomappingu s hudebním doprovodem. Já osobně bych ale preferoval dronovou show. Divoké odpalování pyrotechniky je přežitek, od kterého se ustupuje i v jiných evropských metropolích,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib.

Od 1. prosince platí v Praze nová vyhláška upravující zákaz používání pyrotechniky na většině míst v metropoli. Vyhláška vychází z negativních zkušeností při používání pyrotechnických výrobků v citlivých částech Prahy, zejména v centru města, na náplavkách, v parcích a v blízkosti nemocnic a dalších zařízení, jakou jsou například domovy pro seniory.

Dřívější vyhláška zakazovala pyrotechniku na celém území s výjimkou vybraných dnů, mezi které patřil 31. prosinec a 1. leden, nově platí omezení i pro Silvestr a Nový rok, nevztahuje se však na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice.

Novoroční ohňostroj pohledem ze Střeleckého ostrova

V současné době není plánován žádný ohňostroj, a to jak ze strany hlavního města, ani městských částí a soukromých osob.

„Každý rok připomínalo centrum města během novoročních oslav bojiště. Docházelo často k různým zraněním nejen lidí, ale i zvířat. Každoročně jsme museli ošetřovat spoustu poraněných divokých zvířat, zejména labutí. Nová vyhláška letos zakazuje odpalování petard a rachejtlí v centru města, v blízkosti vodních toků a přírodních rezervací. Věříme, že centrum města tak bude bezpečnější jak pro lidi, tak právě i zvířata,“ uvedl náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček

Vyhláška přináší mimo jiné také úplný zákaz používání takzvaných lampionů štěstí na celém území Prahy. Právě používání těchto lampionů, v nichž se za letu po určitou dobu uchovává otevřený oheň a na jejichž směr, dopad a vyhoření nemá člověk vliv, přináší riziko požáru i na těžko dostupných místech.

„Ke znění vyhlášky se sešla celá řada připomínek jak od občanů, tak i od městských částí, odborů magistrátu, městské policie i ministerstva vnitra. Vyhláška je proto kompromisem, který amatérské používání pyrotechniky na přelomu roku nezakazuje úplně, ale formou výčtu je vykazuje ze zvláště citlivých oblastí města,“ sdělila pražská radní Hana Kordová Marvanová.

Konkrétně platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.

Dále zákaz platní na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech, na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoo Praha, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.

Na její dodržování vyhlášky bude v ulicích Prahy dohlížet městská i státní policie. Porušení vyhlášky podléhá také správnímu trestu, ve správním řízení je možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 korun, na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 000 korun.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru