Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha by měla v dubnu schválit směnu majetku se státem za 1,7 miliardy korun
Hlavní město by mělo v rámci směny se státem získat i zámek Veleslavín. Zdroj foto: MČ Praha 6

Praha by měla v dubnu schválit směnu majetku se státem za 1,7 miliardy korun

Pražští zastupitelé by měli na dubnovém jednání schvalovat balík majetkových směn se státem, který se týká pozemků a nemovitostí v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. V rozhovoru s ČTK to řekl nový radní města pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Město by mělo od státu získat výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce například kasárny v Karlíně, budovu v Hybernské nebo zámek Veleslavín. Jednání o dalších směnách budou podle radního pokračovat.

„Podporuji, aby se to dotáhlo do konce, protože se na tom pracovalo několik let," uvedl Zábranský. Jednání se státem začala kolem roku 2019, dohodu však za minulé vlády na čas zablokovala otázka městských pozemků v Letňanech, které chtěl od Prahy získat bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) pro stavbu areálu pro úředníky.

Pražští zastupitelé již záměr směn schválili loni v březnu, ještě však budou hlasovat o finálních podmínkách transakce. „Podle mých informací se nyní aktualizují posudky," uvedl Zábranský a dodal, že směnu již podpořil i majetkový výbor nového zastupitelstva.

Součástí směny nebudou několikahektarové státní pozemky na Bohdalci, podle informací deníku E15 ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) areál z transakce vyňal. Zábranský chce nicméně i nadále usilovat o jejich převod na město, které má podle něj větší zkušenosti s bytovou výstavbou a má k tomu i Pražskou developerskou společnost, což je příspěvková organizace magistrátu založená před několika lety. Město nicméně netrvalo na zařazení areálu do aktuální směny, aby se mohla uskutečnit co nejdříve.

Magistrát ve směnách získá například zámek Veleslavín, kde podle radního město jedná o dalším využitím s Prahou 6. Podle dřívějších informací by areál mohl sloužit pro sociální účely.

V kasárnách v Karlíně pak město plánuje vybudovat byty, s ohledem na velikost bude mít podle Zábranského areál i další funkce, o kterých se jedná v rámci koalice. Magistrát by měl získat také budovu Hybernská 2, která se nachází vedle Kampusu Hybernská, který provozuje město ve spolupráci s Univerzitou Karlovou.

Město bude podle radního ve vhodných případech pokračovat také v odkupech budov, které pak mohou sloužit například k bydlení. Nebrání se ani nákupu budov pro střední školy, který chce prosadit radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

„Za mě to dává velký smysl, protože postavit školu trvá hrozně dlouho a je to hrozně drahé," řekl Zábranský. Praha se podle něj chce také zúčastnit dražby bývalého golfového areálu v Klánovicích, která se uskuteční příští týden.

Majetek bude magistrát muset i prodávat, a to v případě Rohanského ostrova, kde staví developerská firma Sekyra Group, které musí město na základě dřívější smlouvy postupně odprodávat pozemky pod vznikající novou čtvrtí.

„Za mě je to jedna z historických nešťastných smluv, realita je taková, že ta cena je dost nízká," řekl k tomu radní. Cena aktuálně plánovaného prodeje je podle něj necelých 16 000 za metr čtvereční, což je několikanásobně méně, než je tržní cena. Radní dodal, že město nicméně musí dodržet dřívější dohody.


Autor: ČTK

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru