Dnes Čtvrtek - zatazeno 19°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 17°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha by měla v dubnu schválit směnu majetku se státem za 1,7 miliardy korun
Hlavní město by mělo v rámci směny se státem získat i zámek Veleslavín. Zdroj foto: MČ Praha 6

Praha by měla v dubnu schválit směnu majetku se státem za 1,7 miliardy korun

Pražští zastupitelé by měli na dubnovém jednání schvalovat balík majetkových směn se státem, který se týká pozemků a nemovitostí v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. V rozhovoru s ČTK to řekl nový radní města pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Město by mělo od státu získat výměnou za většinu areálu Nemocnice na Bulovce například kasárny v Karlíně, budovu v Hybernské nebo zámek Veleslavín. Jednání o dalších směnách budou podle radního pokračovat.

„Podporuji, aby se to dotáhlo do konce, protože se na tom pracovalo několik let," uvedl Zábranský. Jednání se státem začala kolem roku 2019, dohodu však za minulé vlády na čas zablokovala otázka městských pozemků v Letňanech, které chtěl od Prahy získat bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) pro stavbu areálu pro úředníky.

Pražští zastupitelé již záměr směn schválili loni v březnu, ještě však budou hlasovat o finálních podmínkách transakce. „Podle mých informací se nyní aktualizují posudky," uvedl Zábranský a dodal, že směnu již podpořil i majetkový výbor nového zastupitelstva.

Součástí směny nebudou několikahektarové státní pozemky na Bohdalci, podle informací deníku E15 ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) areál z transakce vyňal. Zábranský chce nicméně i nadále usilovat o jejich převod na město, které má podle něj větší zkušenosti s bytovou výstavbou a má k tomu i Pražskou developerskou společnost, což je příspěvková organizace magistrátu založená před několika lety. Město nicméně netrvalo na zařazení areálu do aktuální směny, aby se mohla uskutečnit co nejdříve.

Magistrát ve směnách získá například zámek Veleslavín, kde podle radního město jedná o dalším využitím s Prahou 6. Podle dřívějších informací by areál mohl sloužit pro sociální účely.

V kasárnách v Karlíně pak město plánuje vybudovat byty, s ohledem na velikost bude mít podle Zábranského areál i další funkce, o kterých se jedná v rámci koalice. Magistrát by měl získat také budovu Hybernská 2, která se nachází vedle Kampusu Hybernská, který provozuje město ve spolupráci s Univerzitou Karlovou.

Město bude podle radního ve vhodných případech pokračovat také v odkupech budov, které pak mohou sloužit například k bydlení. Nebrání se ani nákupu budov pro střední školy, který chce prosadit radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

„Za mě to dává velký smysl, protože postavit školu trvá hrozně dlouho a je to hrozně drahé," řekl Zábranský. Praha se podle něj chce také zúčastnit dražby bývalého golfového areálu v Klánovicích, která se uskuteční příští týden.

Majetek bude magistrát muset i prodávat, a to v případě Rohanského ostrova, kde staví developerská firma Sekyra Group, které musí město na základě dřívější smlouvy postupně odprodávat pozemky pod vznikající novou čtvrtí.

„Za mě je to jedna z historických nešťastných smluv, realita je taková, že ta cena je dost nízká," řekl k tomu radní. Cena aktuálně plánovaného prodeje je podle něj necelých 16 000 za metr čtvereční, což je několikanásobně méně, než je tržní cena. Radní dodal, že město nicméně musí dodržet dřívější dohody.


Autor: ČTK

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru