Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha by měla podat trestní oznámení kvůli prodeji pozemků v Lysolajích, tvrdí koalice Spolu
Bohuslav Svoboda a Hana Kordová Marvanová. Foto: Spolu

Praha by měla podat trestní oznámení kvůli prodeji pozemků v Lysolajích, tvrdí koalice Spolu

Pražská koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chce, aby pražské zastupitelstvo na zářijovém zasedání pověřilo radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN) sepsat a podat za hlavní město trestní oznámení v souvislosti s údajně nevýhodným prodejem pozemků v Lysolajích v roce 2017. Novinářům to dnes řekli lídr Spolu a zastupitel Bohuslav Svoboda (ODS) a radní Marvanová. Pozemky podle jejich vyjádření mohly být prodány pod cenou a městu mohla vzniknout škoda až 100 milionů korun. Prodej prosadil někdejší náměstek primátora a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), který je nyní ve vazbě kvůli kauze dopravního podniku.

Svoboda novinářům řekl, že na posledním zasedání zastupitelů v tomto volebním období bude chtít Spolu položit současnému vedení několik dotazů týkajících se prodeje pozemků. Zároveň bude prosazovat, aby Marvanová byla pověřena podáním trestního oznámení. Vytvořit má také podnět pro magistrátní kontrolní výbor.

Na dotaz ČTK Marvanová řekla, že trestní oznámení jako zastupitelka a občanka zatím nechystá. „Podané občanem nemá takovou váhu, jako když jej podá subjekt, který je poškozen, v tomto případě město. Podle nás přišlo o peníze velkého rozsahu. Proto by hlavní město mělo podat trestní oznámení. Já se toho ráda zhostím, pokud k tomu budu zastupiteli zmocněna," řekla Marvanová.

Zástupci Spolu dnes na tiskové konferenci řekli, že podezřelý prodej pozemků v Lysolajích sahá až do roku 2012, kdy Hlubuček jako starosta inicioval, aby byl městský pozemek o rozloze 55.000 metrů čtverečních svěřen do správy radnice. To se stalo o dva roky později, ale za přísných podmínek, kdy mimo jiné nesměl být prodán.

Původní podmínky byly podle Spolu poté změněny. Hlubuček navíc údajně představil jiného strategického partnera pro výstavbu sociálních a dalších bytů, než který pak při prodeji pozemku vystupoval jako vlastník okolních parcel, což mu zajistilo exkluzivitu při koupi. Prodej podle Marvanové a Svobody před několika lety podpořili někteří zástupci Pirátů a Prahy Sobě.

Zatímco letos Marvanová kandiduje za Spolu, před čtyřmi lety se stala zastupitelkou a radní za Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), kdy byla nominantkou STAN. Se svými stále ještě koaličními partnery Piráty a Prahou Sobě o nových zjištěních zatím nemluvila, protože to jsou zjištění velmi čerstvá. O podezřelém nakládání s jinými pozemky ale vždy kolegy informovala, řekla. „Poukazuji na to čtyři roky, bohužel jsem ale nebyla nikdy vyslyšena. zneklidňuje mě, že se tyto kauzy neprověřují," dodala.

Na konci roku 2021 podali kvůli pozemku v Lysolajích trestní oznámení na neznámého pachatele pražští Piráti. Nechali si udělat posudek, podle kterého hodnota byla 6717 korun za metr čtvereční, avšak prodán byl za 2499 korun za metr čtvereční. Letos v červnu pražští zastupitelé rozhodli, že magistrát prodej prověří.

Anketa

Půjdete k letošním komunálním volbám v Praze?

23.7%
(23.7%)

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma v Česku provozuje MHD.


Autor: ČTK

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru