Dnes Středa - skorojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha by měla jít příkladem v podpoře pěstounství, přeje si náměstkyně Udženija
Hana Martinková Bojková a manžel se rozhodli pro pěstounství. Foto: pestouni.praha.eu

Praha by měla jít příkladem v podpoře pěstounství, přeje si náměstkyně Udženija

Praha nedávno spustila kampaň na podporu náhradního rodičovství. Proč právě nyní? Jaké jsou cíle? Jakými způsoby Praha pěstounství podporuje? Na tyto a další otázky serveru Pražský patriot odpovídala náměstkyně pražského primátora pro oblast sociálních věcí Alexandra Udženija (ODS).

Nová kampaň hlavního města na podporu náhradního rodičovství představuje veřejnosti sedm různých příběhů lidí, kteří jsou již pěstouny, nebo naopak byli vychováni v pěstounské péči. Znáte se osobně s těmito či jinými pěstounkami a pěstouny?
Mám tu čest, že ano. S některými jsem se seznámila až v rámci kampaně, s jinými už krátce po nástupu do mé funkce náměstkyně, kdy jsem podporu pěstounské péče řešila jako jedno z prvních témat, protože náhradní rodičovství a jeho podpora je jednou z mých priorit. S jednou z rodin se znám už roky, tedy ještě z doby, kdy jsem jako radní a později jako starostka Prahy 2 měla v gesci sociální věci. Příběhy všech těchto lidí mě přesvědčují o významu pěstounské péče. Náhradní rodiče to nemají vždy jednoduché, ale jejich odhodlání pomáhat překonává všechny překážky. Ráda se s nimi potkávám, povídám si s nimi i „jejich dětmi“. Každý jejich příběh je sice jiný, ale společné mají to, že jsou vždy o velkém srdci a o naději. Láska se totiž nedělí. Láska se násobí. To je nejen motto naší kampaně, ale hlavně je v tom veliký kus pravdy.

Proč Praha spustila kampaň právě nyní? Je situace s nedostatkem zájemců o náhradní rodinnou péči v metropoli tak špatná?
Přestože je na tom Praha v rámci republiky v situaci s náhradní rodinnou péčí nejlépe, stále nemáme potřebný počet pěstounů. Zejména potom těch, kteří jsou připraveni na přijetí sourozenců, dětí starších šesti let, minoritního etnika nebo dětí se zdravotním znevýhodněním. Jak asi možná víte, legislativně je již schváleno, že také v dohledné době dojde k transformaci takzvaných kojeneckých ústavů. A s tímto blížícím se termínem zrušení dětských domovů pro děti do tři let toto téma zkrátka musíme komunikovat intenzivněji a hlasitěji o této problematice mluvit. Pěstounská péče by vlastně měla tuto ústavní péči nahradit. Určitě je to správná cesta, ale musíme proto široké veřejnosti vysvětlovat, v čem taková péče spočívá, proč je důležitá a komu přesně může pomoci. Chceme být na tuto legislativní změnu připraveni a nic nepodcenit.

Jaké jsou další cíle kampaně?
Hlavním cílem kampaně je informovat a vzdělávat veřejnost o pěstounské péči. Chceme rozšířit pochopení jejího významu a potenciálu. Dále bychom rádi bořili mýty a předsudky, které s tímto tématem souvisí. Například, že pěstounem může být jen sezdaný pár nebo že se pěstouny nemohou stát stejnopohlavní páry. Naší i mou osobní vizí je, aby se Praha stala příkladem pro celou zemi v oblasti podpory i komunikace pěstounství. Společně s kampaní jsme vytvořili i nové webové stránky https://pestouni.praha.eu/ , na kterých najdou důležité informace a kontakty nejen stávající pěstouni, ale také ti, kteří by se třeba pěstouny chtěli stát.

Jakými způsoby a cestami Praha pěstounství podporuje?
Tak v první řadě nesmím opominout naše skvělé kolegy z odboru sociální péče, kteří se této oblasti věnují opravdu nad rámec svých povinností. Jsou to srdcaři a za potřebné děti i za pěstouny by i dýchali. Za zmínku určitě stojí i Centrum pro podporu pěstounů a náhradních rodičů na Výtoni, které jsme otevřeli v dubnu. Je to krásné místo, kde stávající, ale i potenciální pěstouni mohou získat potřebné informace, vzdělání a podporu. Náhradní rodiče se tu mohou společně scházet a předávat si svoje zkušenosti nebo si třeba jen popovídat, zatímco „si jejich děti“ hrají vedle v krásném dětském koutku. Je tu také re-use centrum s dětským oblečením, vybavením i hračkami.

Finančně také podporujeme pěstounské rodiny prostřednictvím Nadačního fondu hlavního města Prahy. Spolupracujeme i s neziskovými organizacemi, které doprovází a pomáhají pěstounským rodinám. Děláme toho opravdu hodně a zatím na to mám skvělou zpětnou vazbu. Za to jsem moc ráda. Ale určitě to neznamená, že usínáme na vavřínech. Naopak.

Myslíte, že taková kampaň je správnou cestou? Není lepší třeba nějaké legislativní podchycení?
Kampaň se ale přeci s „legislativním podchycením“ vůbec nevylučuje, naopak tyto změny komunikuje a pomáhá společnost informovat a připravovat na „Den D“. Náš odbor sociálních věcí je také samozřejmě v úzkém kontaktu s MPSV a snaží se co nejvíce spolupracovat, připomínkovat a ovlivňovat metodické procesy v připravované novele. Myslím, že symbióza všech zúčastněných je v tomto ohledu opravdu velká. Jedná se přece o děti a o jejich péči, tam jsme všichni na stejné lodi.

Opakovaně děkujete náhradním rodičům, využijete té možnosti i v tomto rozhovoru?
Opravdu bych chtěla poděkovat všem, kteří otevřeli nebo otevřou dveře svého domova dětem, které svoje „doma“ teď nemají. Děkuji všem pěstounům ale hlavně za to, že otevírají svoje srdce a náruč… dávají dětem naději a ukazují jim, že je pro ně na světě místo. Místo, kde se můžou cítit šťastné, chtěné a v bezpečí. Tyhle pocity jsou ze všeho nejdůležitější pro každého z nás, ale pro děti, které ztratily svou pevnou půdu pod nohama to platí dvojnásob. Opravdu ani slovy nedokážu vyjádřit, jak hlubokou úctu k pěstounům chovám. Děkuji jim za sebe, za děti, o které se starají, děkuji jim za celou naši společnost. Pěstoun prý nemusí být Superman, ale pro mě jste superhrdinové všichni!


Autor: Lucie Rychlá

Den pro zdraví

Dnes v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

Včera v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

Včera v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

Včera v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Praha 1 chystá interaktivní mapu občanské vybavenosti

17. června 2024 v 08:58

Praha 1 připravuje interaktivní mapu občanské vybavenosti na území městské části. Digitální online nástroj umožní vyhledávat a zobrazovat informace o konkrétních místech. O podrobnostech v červnovém vydání zpravodajsko-publicistického magazínu Jedna informoval radní Karel Grabein...

V Kolbenově se bude tančit

16. června 2024 ve 14:50

Praha 9 a Škola tance pro všechny zvou na další tančírnu 19. června na plácek u budovy Afi City v Kolbenově ulici.

Zaměstnanci Pragovka Gallery podpořili Fond pomoci zřízený Prahou 9

16. června 2024 v 09:37

Letos na jaře Praha 9 založila Fond pomoci, který lidem v nouzi usnadňuje překonat dočasné obtíže. Fond je financován z veřejných prostředků, od individuálních dárců i dárců z řad společností. Jedním z takových dárců jsou nově i zaměstnanci Pragovka Gallery, kteří mezi s sebou do fondu vybrali...

Pietní akt připomene Josefa Fantu

16. června 2024 v 07:00

Spolek Malostranský hřbitov ve spolupráci se Spolkem Svatobor pořádají ve čtvrtek 20. června od 17 hodin pietní akt u příležitosti 70 let od úmrtí významného českého architekta Josefa Fanty (1856–1954).

Opera lidem na Vyšehradě

16. června 2024 v 06:36

Ve středu 19. června se na Letní scéně Vyšehradu od 14 hodin zdarma odehraje To nejlepší z Prodané nevěsty. Divákům se tím skýtá neobvyklá možnost prožít kouzlo jedné z nejvýznamnějších českých oper v unikátním prostředí.

Další články
Nahoru