Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha bude zjišťovat, jaký obor chtějí studovat děti, které se nedostaly na SŠ
Základní škola. Ilustrační foto: archiv

Praha bude zjišťovat, jaký obor chtějí studovat děti, které se nedostaly na SŠ

Praha bude zjišťovat, jaký obor by chtěli studovat žáci devátých tříd, kteří se dosud nedostali na žádnou střední školu. Chce je směřovat na školy s volnými místy nebo pro ně otevírat nové třídy. Magistrát v nedávném anonymním průzkumu mezi deváťáky zjistil, že na žádné SŠ není aktuálně zapsáno asi 450 dětí. V pátek proto do pražských a středočeských základních škol poslal druhý dotazník, kde se žáků ptá na jejich studijní preference. Dotazník magistrát připravil ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Středočeským krajem. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

„Chceme ještě důkladnější šetření a na místech, kde místa jsou, otevřít třetí kola (přijímacího řízení). Ale musíme zjistit, jestli je o to reálně zájem, nebo ne. To by mělo vyplynout právě z tohoto průzkumu," informoval radní.

Na pražských ZŠ je nyní asi 450 dětí, které se nedostaly na žádnou SŠ, vyplývá z nedávného anonymního průzkumu mezi deváťáky. Většina z těchto dětí je z Ukrajiny, uvedl Klecanda. Část z nich na české SŠ nechce a preferuje on-line výuku z ukrajinských škol, část má zájem spíše o učební obory. Proto nyní podle něj chce Praha novým dotazníkem zjistit, kam neumístěné děti směřovat.

V dotazníku, jehož znění má ČTK k dispozici, budou žáci odpovídat mimo jiné na to, zda by chtěli získat maturitu a studovat vysokou školu, jaké by chtěli vykonávat povolání nebo jaké středoškolské obory by si vybrali, pokud by mohli na SŠ podat pět přihlášek.

Klecanda upozornil na to, že na některých oborech a školách jsou stále volná místa. Mnohé školy tak budoucí studenty stále přijímají. Zvažuje se proto vypsání třetího kola přijímacího řízení tam, kde je ve třídě zatím jen 15 nebo méně budoucích studentů prvního ročníku, nebo otevření nových tříd žádaných oborů. Otevřít by se tak podle radního mohla gymnaziální třída i třída na učilišti.

To, že jsou na pražských SŠ neobsazená místa, zjistilo ve svém průzkumu i ministerstvo školství. Úřad v červnu oslovil 194 SŠ v Praze a 149 ve Středočeském kraji a zjistil, že k 19. červnu byly SŠ v metropoli naplněné téměř z 92 procent a ve Středočeském kraji téměř z 88 procent.

V gymnáziích a na lyceích, které zřizuje pražský magistrát, bylo 116 volných míst, dalších 216 míst bylo na soukromých nebo církevních školách. Ve Středočeském kraji bylo volných 81 míst, z toho 77 na školách, které zřizuje kraj.

V ostatních oborech na školách, které zřizuje Praha, bylo 369 míst, na školách zřizovaných Středočeským krajem 380 míst. Další místa nabízela soukromá vzdělávací zařízení. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který ČTK poskytla Tereza Fojtová z ministerstva.

Podle radního chce Praha cílit také na úpravu oborové nabídky a posilování kapacit oblíbených typů škol. Ve spolupráci se Středočeským krajem a univerzitou bude oslovovat rovněž žáky osmých tříd. Ptát se bude na to, na jaké obory a školy se chtějí ve školním roce 2023/2024 hlásit.

Dotazník pro osmáky se zatím připravuje, řekl Klecanda. Závěry zjišťování poslouží jako podklad pro zvyšování nabídky poptávaných oborů. Radní ČTK dříve sdělil, že chce v příštím roce zvýšit nabídku gymnázií a lyceí asi o 200 až 400 míst.

Letos mohly střední školy v Praze podle MŠMT přijmout do prvního ročníku 18.885 uchazečů. Ve školách ve středních Čechách je pro školní rok 2023/24 nachystáno 14.096 míst pro uchazeče.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru