Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha bude v roce 2023 hospodařit s příjmy 99,7 miliardy a výdaji 104,9 miliardy korun
V rozpočtu jsou více než čtyři miliardy na financování rozestavěného metra D. Foto: Vladimír Dinda / Hochtief.cz

Praha bude v roce 2023 hospodařit s příjmy 99,7 miliardy a výdaji 104,9 miliardy korun

Praha bude v příštím roce hospodařit s příjmy 99,65 miliardy a výdaji 104,88 miliardy korun. Oproti letošku budou vyšší příjmy i výdaje, které ovlivní růst cen energií či mezd. Příjmy ovlivní inflace. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovná hlavní město mimo jiné penězi od státu. Na investice je vyčleněno zhruba 20,2 miliardy korun. Na co ale peníze půjdou, rozhodne až nové vedení města. Radnice městských částí by měly v příštím roce dostat od Prahy na své fungování 6,9 miliardy korun, což je meziročně více. Návrh rozpočtu včera schválili pražští zastupitelé.

„Je to rozpočet, který vždy po začátku nového volebního období obsahuje provozní věci, jenom několik nejvýznamnějších investičních akcí, nebo které nemohou z nejrůznějších důvodů počkat, a umožňuje vlastně zajistit proplacení všech mzdových nákladů a všech nákladů na energie a zároveň umožňuje městským částem schválit rozpočty. Chod města je tak zajištěn," řekl předseda finančního výboru zastupitelstva Zdeněk Kovářík (ODS).

Daňové příjmy města jsou zatím plánovány asi na 70,71 miliardy a nedaňové asi na 8,5 miliardy korun. Další peníze pak město získá mimo jiné ze státního rozpočtu. Celkové finanční zdroje města, se kterými může operovat, jsou 112 miliard korun, což zahrnuje například peníze na splacení dluhopisů Evropské investiční bance (EIB) nebo úspory z minulých let.

V dokumentu není zahrnuta většina investic. Jejich seznam by měla schválit až nová koalice a městská rada, která však dosud nebyla ustavena. V materiálu jsou zahrnuty pouze více než čtyři miliardy na financování rozestavěného metra D nebo peníze na projekty placené z evropských fondů. V příštích týdnech se ještě doplní částka nutná na opravu silnice ze Slivence do Lochkova.

Praha v příštím roce splatí pětimiliardový dluhopis Evropské investiční bance (EIB) a sníží své zadlužení z nynějších 12 miliard na šest miliard korun. Kromě dluhopisu město umoří i další úvěry. Na zaplacení dluhu Praha dlouhodobě spoří.

„Město bude skutečně připraveno na investice, které nás čekají, a po finanční i projekční stránce je na to připraveno," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Po splacení dluhopisu a dalších dluhů zbude městu splatit ještě šest miliard korun, které tvoří úvěry u EIB zahrnující peníze půjčené v minulosti na likvidaci škod po ničivé povodni v roce 2002 nebo na rozvoj metra.

Na letošek má město schválen rozpočet s příjmy a výdaji 92,6 miliardy korun, což je meziročně více. Na investice je určeno přibližně 19,68 miliardy korun, z toho více než čtyři miliardy na stavbu metra D. Z výdajů jde většina na běžné výdaje, a to zhruba 70,92 miliardy korun, nejvíc peněz je určeno na dopravu a školství.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

Na zastávce u motolské nemocnice ležel mrtvý muž

9. července 2024 ve 20:28

Pražští strážníci našli v úterý odpoledne mrtvého muže na autobusové zastávce v Kukulově ulici u motolské nemocnice. „Ohledáním na místě bylo zjištěno, že se jedná o náhlé úmrtí,“ řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Daněk.

Další články
Nahoru