Dnes Sobota - zatazeno -4°C
Zítra Neděle - oblacno -2°C
Sobota 16. 1. 2021
Svátek má Ctirad
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha bude pro kropení ulic a zvlhčování vzduchu čerpat průsakovou vodu z kolektorů
Čerpání vody z nádrže pod Uhelným trhem na Starém Městě. Foto(2x): MHMP

Praha bude pro kropení ulic a zvlhčování vzduchu čerpat průsakovou vodu z kolektorů

Hlavní město na Uhelném trhu v Praze 1 umístilo zařízení pro čerpání vody, která se samovolně usazuje v kolektorové síti. Firma Pražské služby ji začne využívat ke kropení ulic a zvlhčování vzduchu v centru metropole. Další podobné místo by mělo vzniknout i na Havlíčkově náměstí v Praze 3. Magistrát zvažuje i možnost využít průsaky v metru.

kolektory-prusaky Praha začne pro splachování komunikací a zvlhčování vzduchu v centru během léta využívat průsakovou vodu ze své kolektorové sítě. První čerpací zařízení napojené na podzemní rezervoár vzniklo pod Uhelným trhem. Naplnění jedné cisterny o objemu osmi metrů čtverečních trvá 15 minut. Rezervoár je v hloubce třiceti metrů pod povrchem a je schopen zachytit až 100 metrů krychlových průsakové vody denně.

Do pražské kolektorové sítě se od jejího vybudování přirozeně dostává značné množství průsakové vody, kterou je třeba neustále odčerpávat. V této lokalitě historického centra je bez dalšího využití přečerpávána do Vltavy. Praha s městskými společnostmi Kolektory Praha a Pražskými službami hledala způsob využití tohoto zdroje vody pro splachování ulic a chodníků v centru metropole.

„Průsaková voda je v souladu se svým rozborem využitelná pro splachování ulic a chodníků centra města, může být použita také pro zalévání zeleně nedalekého okolí. Sucho a hospodaření s vodou není již zdaleka tématem jen pro venkov, i v Praze se musíme začít chovat maximálně hospodárně v nakládání s vodou,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Hlavního město v loňském roce uvolnilo v souladu se Strategií adaptace na klimatické změny prostředky na vybudování čerpací technologie, která umožňuje zachycenou vodu vyvést na povrch a plnit jí cisterny Pražských služeb. Instalace technologie pro čerpání vody začala na podzim, vyšla celkem na 1,5 milionu korun.

„Praha se může pochlubit největší kolektorovou sítí v Evropě, ta tvoří infrastrukturu moderního města, která umožňuje efektivní vedení sítí i jejich opravy bez zbytečného rozkopávání povrchu komunikací. Smysluplné a plně ekologické nakládání s přebytečnou vodou z kolektorů, která by jinak končila ve Vltavě, samozřejmě vítám,“ prohlásil starosta Prahy 1 a předseda dozorčí rady společnosti Kolektory Praha Petr Hejma.

První městská část podle něj bude vítat i další nápady na využití průsakové vody z kolektorů. „Projekt plně podporuji, ale musíme dbát na to, abychom na Uhelném trhu neměli přemrštěnou frekvenci vozů, které budou jezdit pro vodu. Naší podmínkou bylo, aby cisterny čerpaly v noci a měly během toho vypnutý motor,“ dodal.

Projekt je podle generálního ředitele Pražských služeb Patrika Romana příkladnou spoluprací městských firem v environmentální oblasti. „Průsaková voda z kolektorů bude dále a smysluplně využívána v kropicích a zametacích vozech, které pracují převážně v centrálních částech Prahy v rámci strojního čištění. Pražské služby tak pokračují v ekologických aktivitách, které přispívají k ochraně životního prostředí v metropoli,“ uvedl.

Obdobné zařízení plánuje instalovat Kolektory Praha společně s radnicí Prahy 3 v lokalitě Havlíčkova náměstí. Odtud je dojezdová vzdálenost pro vozy do Prahy 2 a Prahy 3. V této lokalitě navíc za průsakovou odpadní vodu společnost platí nemalé stočné, jelikož voda se přečerpává do kanalizačního systému.

Zatímco kolektorová síť má jen zmíněná dvě vhodná místa pro čerpání vody, v metru jich prý je nepoměrně více. Náměstek Petr Hlubuček proto plánuje oslovit dopravní podnik, aby vhodné rezervoáry průsakové vody v metru vytipoval.

Praha podle něj prověřuje i možnost pro kropení ulic využít vody z Vltavy, je však nutné brát v potaz ekonomickou výhodnost. V momentě, kdy musí cisterna s vodou ujet více než sedm kilometrů, se to podle Hlubučka již nevyplatí.


Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

Včera ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru