Dnes Neděle - jasno 17°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 7°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha bude pro kropení ulic a zvlhčování vzduchu čerpat průsakovou vodu z kolektorů
Čerpání vody z nádrže pod Uhelným trhem na Starém Městě. Foto(2x): MHMP

Praha bude pro kropení ulic a zvlhčování vzduchu čerpat průsakovou vodu z kolektorů

Hlavní město na Uhelném trhu v Praze 1 umístilo zařízení pro čerpání vody, která se samovolně usazuje v kolektorové síti. Firma Pražské služby ji začne využívat ke kropení ulic a zvlhčování vzduchu v centru metropole. Další podobné místo by mělo vzniknout i na Havlíčkově náměstí v Praze 3. Magistrát zvažuje i možnost využít průsaky v metru.

kolektory-prusaky Praha začne pro splachování komunikací a zvlhčování vzduchu v centru během léta využívat průsakovou vodu ze své kolektorové sítě. První čerpací zařízení napojené na podzemní rezervoár vzniklo pod Uhelným trhem. Naplnění jedné cisterny o objemu osmi metrů čtverečních trvá 15 minut. Rezervoár je v hloubce třiceti metrů pod povrchem a je schopen zachytit až 100 metrů krychlových průsakové vody denně.

Do pražské kolektorové sítě se od jejího vybudování přirozeně dostává značné množství průsakové vody, kterou je třeba neustále odčerpávat. V této lokalitě historického centra je bez dalšího využití přečerpávána do Vltavy. Praha s městskými společnostmi Kolektory Praha a Pražskými službami hledala způsob využití tohoto zdroje vody pro splachování ulic a chodníků v centru metropole.

„Průsaková voda je v souladu se svým rozborem využitelná pro splachování ulic a chodníků centra města, může být použita také pro zalévání zeleně nedalekého okolí. Sucho a hospodaření s vodou není již zdaleka tématem jen pro venkov, i v Praze se musíme začít chovat maximálně hospodárně v nakládání s vodou,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Hlavního město v loňském roce uvolnilo v souladu se Strategií adaptace na klimatické změny prostředky na vybudování čerpací technologie, která umožňuje zachycenou vodu vyvést na povrch a plnit jí cisterny Pražských služeb. Instalace technologie pro čerpání vody začala na podzim, vyšla celkem na 1,5 milionu korun.

„Praha se může pochlubit největší kolektorovou sítí v Evropě, ta tvoří infrastrukturu moderního města, která umožňuje efektivní vedení sítí i jejich opravy bez zbytečného rozkopávání povrchu komunikací. Smysluplné a plně ekologické nakládání s přebytečnou vodou z kolektorů, která by jinak končila ve Vltavě, samozřejmě vítám,“ prohlásil starosta Prahy 1 a předseda dozorčí rady společnosti Kolektory Praha Petr Hejma.

První městská část podle něj bude vítat i další nápady na využití průsakové vody z kolektorů. „Projekt plně podporuji, ale musíme dbát na to, abychom na Uhelném trhu neměli přemrštěnou frekvenci vozů, které budou jezdit pro vodu. Naší podmínkou bylo, aby cisterny čerpaly v noci a měly během toho vypnutý motor,“ dodal.

Projekt je podle generálního ředitele Pražských služeb Patrika Romana příkladnou spoluprací městských firem v environmentální oblasti. „Průsaková voda z kolektorů bude dále a smysluplně využívána v kropicích a zametacích vozech, které pracují převážně v centrálních částech Prahy v rámci strojního čištění. Pražské služby tak pokračují v ekologických aktivitách, které přispívají k ochraně životního prostředí v metropoli,“ uvedl.

Obdobné zařízení plánuje instalovat Kolektory Praha společně s radnicí Prahy 3 v lokalitě Havlíčkova náměstí. Odtud je dojezdová vzdálenost pro vozy do Prahy 2 a Prahy 3. V této lokalitě navíc za průsakovou odpadní vodu společnost platí nemalé stočné, jelikož voda se přečerpává do kanalizačního systému.

Zatímco kolektorová síť má jen zmíněná dvě vhodná místa pro čerpání vody, v metru jich prý je nepoměrně více. Náměstek Petr Hlubuček proto plánuje oslovit dopravní podnik, aby vhodné rezervoáry průsakové vody v metru vytipoval.

Praha podle něj prověřuje i možnost pro kropení ulic využít vody z Vltavy, je však nutné brát v potaz ekonomickou výhodnost. V momentě, kdy musí cisterna s vodou ujet více než sedm kilometrů, se to podle Hlubučka již nevyplatí.


Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

Včera v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

Včera v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Praha 2 se připojuje k Celonárodní sbírce potravin

8. dubna 2021 v 11:30

V sobotu 24. dubna proběhne sbírka před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. Sběrné místo bude otevřené od 8 do 18 hodin.

PVK: Výluky v dodávkách vody v patnáctém týdnu

8. dubna 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru