dnes
Pátek - obcasny-dest
12°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Praha bude pro kropení ulic a zvlhčování vzduchu čerpat průsakovou vodu z kolektorů
Čerpání vody z nádrže pod Uhelným trhem na Starém Městě. Foto(2x): MHMP

Praha bude pro kropení ulic a zvlhčování vzduchu čerpat průsakovou vodu z kolektorů

Hlavní město na Uhelném trhu v Praze 1 umístilo zařízení pro čerpání vody, která se samovolně usazuje v kolektorové síti. Firma Pražské služby ji začne využívat ke kropení ulic a zvlhčování vzduchu v centru metropole. Další podobné místo by mělo vzniknout i na Havlíčkově náměstí v Praze 3. Magistrát zvažuje i možnost využít průsaky v metru.

kolektory-prusaky Praha začne pro splachování komunikací a zvlhčování vzduchu v centru během léta využívat průsakovou vodu ze své kolektorové sítě. První čerpací zařízení napojené na podzemní rezervoár vzniklo pod Uhelným trhem. Naplnění jedné cisterny o objemu osmi metrů čtverečních trvá 15 minut. Rezervoár je v hloubce třiceti metrů pod povrchem a je schopen zachytit až 100 metrů krychlových průsakové vody denně.

Do pražské kolektorové sítě se od jejího vybudování přirozeně dostává značné množství průsakové vody, kterou je třeba neustále odčerpávat. V této lokalitě historického centra je bez dalšího využití přečerpávána do Vltavy. Praha s městskými společnostmi Kolektory Praha a Pražskými službami hledala způsob využití tohoto zdroje vody pro splachování ulic a chodníků v centru metropole.

„Průsaková voda je v souladu se svým rozborem využitelná pro splachování ulic a chodníků centra města, může být použita také pro zalévání zeleně nedalekého okolí. Sucho a hospodaření s vodou není již zdaleka tématem jen pro venkov, i v Praze se musíme začít chovat maximálně hospodárně v nakládání s vodou,“ řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).

Hlavního město v loňském roce uvolnilo v souladu se Strategií adaptace na klimatické změny prostředky na vybudování čerpací technologie, která umožňuje zachycenou vodu vyvést na povrch a plnit jí cisterny Pražských služeb. Instalace technologie pro čerpání vody začala na podzim, vyšla celkem na 1,5 milionu korun.

„Praha se může pochlubit největší kolektorovou sítí v Evropě, ta tvoří infrastrukturu moderního města, která umožňuje efektivní vedení sítí i jejich opravy bez zbytečného rozkopávání povrchu komunikací. Smysluplné a plně ekologické nakládání s přebytečnou vodou z kolektorů, která by jinak končila ve Vltavě, samozřejmě vítám,“ prohlásil starosta Prahy 1 a předseda dozorčí rady společnosti Kolektory Praha Petr Hejma.

První městská část podle něj bude vítat i další nápady na využití průsakové vody z kolektorů. „Projekt plně podporuji, ale musíme dbát na to, abychom na Uhelném trhu neměli přemrštěnou frekvenci vozů, které budou jezdit pro vodu. Naší podmínkou bylo, aby cisterny čerpaly v noci a měly během toho vypnutý motor,“ dodal.

Projekt je podle generálního ředitele Pražských služeb Patrika Romana příkladnou spoluprací městských firem v environmentální oblasti. „Průsaková voda z kolektorů bude dále a smysluplně využívána v kropicích a zametacích vozech, které pracují převážně v centrálních částech Prahy v rámci strojního čištění. Pražské služby tak pokračují v ekologických aktivitách, které přispívají k ochraně životního prostředí v metropoli,“ uvedl.

Obdobné zařízení plánuje instalovat Kolektory Praha společně s radnicí Prahy 3 v lokalitě Havlíčkova náměstí. Odtud je dojezdová vzdálenost pro vozy do Prahy 2 a Prahy 3. V této lokalitě navíc za průsakovou odpadní vodu společnost platí nemalé stočné, jelikož voda se přečerpává do kanalizačního systému.

Zatímco kolektorová síť má jen zmíněná dvě vhodná místa pro čerpání vody, v metru jich prý je nepoměrně více. Náměstek Petr Hlubuček proto plánuje oslovit dopravní podnik, aby vhodné rezervoáry průsakové vody v metru vytipoval.

Praha podle něj prověřuje i možnost pro kropení ulic využít vody z Vltavy, je však nutné brát v potaz ekonomickou výhodnost. V momentě, kdy musí cisterna s vodou ujet více než sedm kilometrů, se to podle Hlubučka již nevyplatí.


Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Včera ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Začátkem listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:45

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na následující týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

28. října 2020 v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Další slevy pro živnostníky chystá Praha 1

28. října 2020 v 18:07

Provozovny ze sítě občanské vybavenosti, kulturní zařízení anebo provozovny veřejného stravování budou z rozhodnutí radnice Prahy 1 zařazeny mezi subjekty, které od ní od listopadu na dobu 6 měsíců obdrží padesátiprocentní slevu na nájemném. Sleva se bude týkat provozoven v nebytových prostorech...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Další články
Nahoru