Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 6°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 88 miliard korun
Mezi nejzásadnější investice Prahy bude příští rok patřit stavba metra D. Foto: archiv MHMP

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 88 miliard korun

Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 přesáhnou deset miliard korun. Úspory město udělá ve všech rozpočtových kapitolách s výjimkou dopravy a svozu odpadu. Návrh rozpočtu musejí ještě schválit pražští radní, projednat magistrátní výbory a nakonec schválit zastupitelé.

„Klademe důraz na investice, abychom podpořili restart ekonomiky. Snižujeme výdaje hlavního města po letech růstu. Udržujeme podporu městských částí, nechceme na ně zapomínat a uchránili jsme je dopadů krize. Rovněž zachováváme míru zadlužení, byť tam dojde k restrukturalizaci," řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Daňové příjmy hlavního města by měly dosáhnout 56,2 miliardy korun, což je méně než letos, kdy mají být 60,7 miliardy. Od státu dostane město o asi dvě miliardy korun více než letos, a to 18,1 miliardy korun.

Jde o peníze, které město dostává na školy či státní správu a které rozpočtem Prahy pouze takzvaně „protečou." Magistrát také využije 3,3 miliardy korun z minulých let. O miliardy korun naopak Praha přijde v případě schválení vládního záměru zrušit superhrubou mzdu.

Sníženy budou běžné výdaje na fungování města, a to asi o 1,3 miliardy korun na 42,4 miliardy. „Po letech růstu běžných výdajů zde dochází k poklesu," řekl Vyhnánek.

Investice dosáhnou 14,8 miliardy korun. Mezi nejzásadnější bude patřit mimo jiné stavba metra D, do které město vloží ze svého rozpočtu a rozpočtu dopravního podniku (DPP) asi 1,7 miliardy korun. Dalších 363 milionů půjde na opravu stanic metra.

Prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) půjde do vodovodních řadů 2,4 miliardy korun. Další investice jsou plánovány do malešické spalovny, oprav mostů nebo dostavby Průmyslového paláce a obnovy veřejných prostranství. Do školství pak půjde více než jedna miliarda korun.

Vliv na hospodaření má současná koronakrize. Dopady covidu letos budou přes deset miliard korun. Jedná se jak o daňové propady, tak i ztrátu dalších příjmů, jako je například pokles příjmů z jízdného v MHD. „V roce 2020 na rovinu říkáme, že dopady neznáme a neví to nikdo," řekl náměstek.

Nejistota při sestavování rozpočtu nevychází pouze z koronakrize, ale rovněž podle Vyhnánka nepředvídatelných kroků vlády a Poslanecké sněmovny. Další neznámou je výše možného zpětného uplatnění daňové ztráty, takzvaného loss carybacku.

„K rozpočtu se budeme vracet, předpokládám již v lednu, a budeme se muset popasovat s tím, co Parlament schválí, což nyní nevíme," řekl Vyhnánek. Na mysli měl především chystané změny v daňovém systému, jejichž přípravu a podobu označil Vyhnánek za chaotickou.

V příštím roce bude město splácet své dluhy. Splatí část úvěru od Evropské investiční banky ve výši pěti miliard. „Stejnou částku si půjčíme, abychom podpořili investice," řekl Vyhnánek.

Pro letošní rok má Praha z loňského prosince schválený rozpočet s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy korun.


Autor: ČTK

Radní schválili další projekt rozvoje sociální infrastruktury pro seniory

Včera v 10:46

Radní hlavního města schválili veřejnou zakázku na výběr projektanta na novostavbu areálu dlouhodobé lůžkové péče pro seniory, který má vzniknout blízko historického centra Dolních Počernic. 

Projekt Trenéři do škol v Praze 2 pokračuje

27. ledna 2022 v 10:53

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku na základních školách. Projekt pilotně spustila na začátku školního roku. Zkvalitnění sportovní výuky, které se v prvním pololetí osvědčilo, tak bude pokračovat i v celém letošním...

Soutěž Pečovatelka roku 2021 zná své vítěze, vyhlášení hostila Novoměstská radnice

27. ledna 2022 v 10:51

Nejlepší pečovatelky a pečovatelé Česka se sešli v úterý na Novoměstské radnici v Praze 2. Odborná porota udělovala ceny ve třech kategoriích už po deváté. Celostátní soutěž pořádá Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Diakonie ČCE. Porota vybírá vítěze třech hlavních...

Další články
Nahoru