Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha bude pít víno, v centru metropole se představí desítky vinařů
Na festivalu bude z čeho vybírat, milovníci vína si přijdou na své. Foto: archiv

Praha bude pít víno, v centru metropole se představí desítky vinařů

Třetí ročník festivalu Praha pije víno se uskuteční již 27. a 28. května na Novoměstské radnici a přilehlé části Karlova náměstí. Loňského ročníku, pořádaného v Trojském zámku, se zúčastnilo 75 vinařství převážně ze zemí střední Evropy. „Na festival chceme letos přivést během dvou dnů zhruba 2 000 návštěvníku a zachovat stejný počet vinařství jako v loňském roce,“ říká hlavní organizátor festivalu, vinař a literát Bogdan Trojak. 

Zastoupená vinařství již tradičně reprezentují vinařské regiony Čech, Moravy, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska či Itálie, tedy převážně zemí, které bývaly po dlouhou dobu součástí habsburského mocnářství. Festival tím naváže na tradici podobných setkání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války. 

Návštěvníky letos čeká jedno velmi zajímavé oživení. V průběhu festivalu budou moci ochutnat řadu francouzských autentických vín.  Organizátoři festivalu pozváním francouzských kolegů chtějí poukázat na česko-francouzské vztahy v době Karla IV. a na významný přinos francouzského vinařství v počátcích českého vinařské tradice.

Návštěvníci festivalu budou moci autentická vína letos poprvé vychutnat v historických prostorách pražské Novoměstské radnice a v přilehlé části Karlova náměstí.  V areálu tvořeném souborem starobylých budov a nádvořím najdou rovněž stánky s jídlem, delikatesami, kávou či čajem.

Festival nabídne kromě vína a jídla také kulturně-vzdělávací program. Návštěvníci budou mít možnost vyslechnout řadu odborných přednášek. Pro milovníky šumivého vína z řad odborníků i veřejnosti jsou připraveny champagne master classes pod vedením věhlasné Caroline Brun, Champagne Ambassador IWC.

Kulturní program letos obohatí zejména básnická soutěž s názvem „Romance pro Karla 2016“.  Soutěž s úctou parafrázuje notoricky známou Nerudovu Romanci o Karlu IV. Do čestné bitvy o nejlepší současnou romanci s karlovským motivem má možnost se zapojit široká veřejnost, ale i profesionální básníci. Vítěznou báseň vybere odborná porota. 

„Již od středověku se na území hlavního města rozkládal nespočet vinic, město patřilo mezi nejvýznamnější vinařská centra ve střední Evropě. V současné době dochází v Praze opět k obnově vinic, které významný způsobem dokreslují panorama města a odkazují ke slavné vinařské tradici metropole,“ sdělil Bogdan Trojak.

Více informací o festivalu naleznete na webu www.prahapijevino.cz a na facebook.com/PrahaPijeVino.

Vstupné:

Cena jednodenní vstupenky v předprodeji 680 korun a na místě 730 korun, dvoudenní v předprodeji 1100 korun a na místě 1300 korun. V ceně je zahrnuta sklenička, taštička na skleničku, katalog a neomezená konzumace.

Vstupy na festival je možno zakoupit v síti Ticketstream 
   

Otevírací doba:

Pátek 27. května od 13:00 do 21:00

Sobota 28. května od 11:00 do 19:00


Autor: red

Gatteo – Hostivařský session

Dnes v 07:47

Projekt Gatteo – Hostivařský session navazuje na úspěšná hraní v restauraci Karolína a rozšiřuje své působení do další části Prahy 15.

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

Včera v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

27. února 2024 v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

27. února 2024 v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Balady o polích a horách

20. února 2024 v 15:00

Slovenský institut v Praze zve na vernisáž výstavy v kurátorské koncepci českého galeristy Jana Čejky, na níž představí svá díla spjata s krajinou tří významní slovenští umělci – malíři Tomáš Žemla a Rastislav Podoba a sochař Andrej Haršány.

Hudba na hradbách: Petr Beneš Quartet

19. února 2024 v 09:01

Praha 2 vstoupila do dvanáctého ročníku koncertů na Bastionu. Koncerty se konají v Bastion Prague Restaurant, věnovány jsou převážně jazzu a vstupenky na ně jsou k dispozici v prodejní síti GoOut. Od ledna do června uslyšíte šest koncertů.

Výstava: Magie umění

18. února 2024 v 11:14

Od 20. března si budete moci v Galerii v přízemí Novoměstské radnice v Praze 2 prohlédnout díla členů Spolku pražských výtvarných umělců.

Dvojka kulturní zve do Galerie Prostora

17. února 2024 ve 13:42

Galerie Prostora pokračuje v prezentaci sbírek současných vizuálních umělců – nová výstava s názvem Nedobrovolný sběratel v únoru představí vizuálního umělce Martina Poláka. Výstava neukazuje vlastní dílo autora, ale obrazy a jiné předměty jiných, převážně současných umělců, které...

Další články
Nahoru