dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Praha bude pít víno, v centru metropole se představí desítky vinařů
Na festivalu bude z čeho vybírat, milovníci vína si přijdou na své. Foto: archiv

Praha bude pít víno, v centru metropole se představí desítky vinařů

Třetí ročník festivalu Praha pije víno se uskuteční již 27. a 28. května na Novoměstské radnici a přilehlé části Karlova náměstí. Loňského ročníku, pořádaného v Trojském zámku, se zúčastnilo 75 vinařství převážně ze zemí střední Evropy. „Na festival chceme letos přivést během dvou dnů zhruba 2 000 návštěvníku a zachovat stejný počet vinařství jako v loňském roce,“ říká hlavní organizátor festivalu, vinař a literát Bogdan Trojak. 

Zastoupená vinařství již tradičně reprezentují vinařské regiony Čech, Moravy, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska či Itálie, tedy převážně zemí, které bývaly po dlouhou dobu součástí habsburského mocnářství. Festival tím naváže na tradici podobných setkání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války. 

Návštěvníky letos čeká jedno velmi zajímavé oživení. V průběhu festivalu budou moci ochutnat řadu francouzských autentických vín.  Organizátoři festivalu pozváním francouzských kolegů chtějí poukázat na česko-francouzské vztahy v době Karla IV. a na významný přinos francouzského vinařství v počátcích českého vinařské tradice.

Návštěvníci festivalu budou moci autentická vína letos poprvé vychutnat v historických prostorách pražské Novoměstské radnice a v přilehlé části Karlova náměstí.  V areálu tvořeném souborem starobylých budov a nádvořím najdou rovněž stánky s jídlem, delikatesami, kávou či čajem.

Festival nabídne kromě vína a jídla také kulturně-vzdělávací program. Návštěvníci budou mít možnost vyslechnout řadu odborných přednášek. Pro milovníky šumivého vína z řad odborníků i veřejnosti jsou připraveny champagne master classes pod vedením věhlasné Caroline Brun, Champagne Ambassador IWC.

Kulturní program letos obohatí zejména básnická soutěž s názvem „Romance pro Karla 2016“.  Soutěž s úctou parafrázuje notoricky známou Nerudovu Romanci o Karlu IV. Do čestné bitvy o nejlepší současnou romanci s karlovským motivem má možnost se zapojit široká veřejnost, ale i profesionální básníci. Vítěznou báseň vybere odborná porota. 

„Již od středověku se na území hlavního města rozkládal nespočet vinic, město patřilo mezi nejvýznamnější vinařská centra ve střední Evropě. V současné době dochází v Praze opět k obnově vinic, které významný způsobem dokreslují panorama města a odkazují ke slavné vinařské tradici metropole,“ sdělil Bogdan Trojak.

Více informací o festivalu naleznete na webu www.prahapijevino.cz a na facebook.com/PrahaPijeVino.

Vstupné:

Cena jednodenní vstupenky v předprodeji 680 korun a na místě 730 korun, dvoudenní v předprodeji 1100 korun a na místě 1300 korun. V ceně je zahrnuta sklenička, taštička na skleničku, katalog a neomezená konzumace.

Vstupy na festival je možno zakoupit v síti Ticketstream 
   

Otevírací doba:

Pátek 27. května od 13:00 do 21:00

Sobota 28. května od 11:00 do 19:00


Další články
Nahoru