dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Praha bude mít první primátorku v historii. Adrianu Krnáčovou z ANO
Budoucí pražská primátorka Adriana Krnáčová. Foto: archiv

Praha bude mít první primátorku v historii. Adrianu Krnáčovou z ANO

Novou pražskou primátorkou bude Adriana Krnáčová z ANO. Domluvily se na tom vyjednávací týmy budoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN). Hnutí ANO bude v radě dále zastupovat Michal Hašek, Libor Hadrava, Radek Lacko a Eva Kislingerová. Společně s nimi ve vedení města usednou Jan Wolf, Matěj Stropnický a Jana Plamínková z Trojkoalice a Petr Dolínek a Irena Ropková za ČSSD.

V radě nebude pravomocně odsouzený zastupitel ČSSD Karel Březina, třetí jméno zveřejní sociální demokraté v pondělí. Legislativu, protikorupční strategii a veřejnou správu bude mít na starosti budoucí primátorka Krnáčová, za majetek bude zodpovídat Michal Hašek, Hadrava bude mít v kompetenci bezpečnost.

„Finance a rozpočet paní profesorka Kislingerová a zdravotnictví a bydlení připadlo Radku Lackovi," doplnila Krnáčová. Za Trojkoalici usedne v radě místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický, který bude zodpovídat za územní rozvoj. Kulturu a památkovou péči bude mít na starosti předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf. „V pozici radní pro životní prostředí a technickou vybavenost bude Jana Plamínková," uvedl lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Sám v radě neusedne, měl by být starostou Prahy 4. Za dopravu a evropské fondy bude zodpovídat místopředseda pražské ČSSD Petr Dolínek a za školství a sociální problematiku místostarostka Prahy 3 Irena Ropková. Třetí místo pro ČSSD zůstane zatím volné.

Původně jej měl obsadit Karel Březina. Toho však ve středu soud uznal vinným kvůli podvodu v pražském dopravním podniku. Březina sám uvedl, že radním proto nebude. Seznam radních ještě musí projednat zastupitelské kluby koaličních stran. Jejich vyjednávací týmy se pak sejdou opět v pondělí.

„Tam bychom se měli domluvit na základních principech koaliční dohody a budeme jednat o jednotlivých výborech," řekla Krnáčová. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech mají Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM čtyři křesla.


Další články
Nahoru