dnes
Pondělí - zatazeno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
3°C
pozítří
Středa - zatazeno
3°C
Praha bude mít do měsíce model pro povodňovou ochranu Troji
Troja, Bubeneč, povodně v červnu 2013. Foto: Geodis / IPR Praha

Praha bude mít do měsíce model pro povodňovou ochranu Troji

Praha bude mít do konce října model, na kterém bude vytvářet možné podoby povodně v Troji. Na základě výsledků zkoumání vedení města rozhodne o další protipovodňové ochraně v této části. ČTK to řekli primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a radní Libor Hadrava (ANO).

V Troji není proti velké vodě dostatečně chráněna oblast pod zoo a okolí Trojského zámku, v části pak jsou protipovodňové zábrany. V noci ze soboty na neděli záchranáři v Troji cvičili stavbu protipovodňových zábran.

„Na konci října budeme mít model a začneme modelovat situace a uvidíme, jak to půjde. Já bych to viděl, že příští rok budeme mít závěry z modelování a podle toho se rozhodneme," řekl Hadrava.

Na způsobu řešení spolupracuje město rovněž s vedením zoologické zahrady, jejíž spodní část je ohrožena velkou vodou. „Je to komplikovaný terén. Kdybychom tam postavili dvoumetrové statické zábrany, tak by obyvatelé asi nebyli moc rádi," řekla Krnáčová.

Město bude muset do svého rozhodnutí zahrnout rovněž budovanou novou linku Ústřední čistírny odpadních vod. Tu buduje na Císařském ostrově, který je naproti trojskému břehu.

Praha ze soboty na neděli v Troji společně se záchranáři nacvičovala stavbu protipovodňových zábran. Ty vyrostly v ulicích Pod Havránkou, Nová Povltavská a Pátkova. Cílem bylo prověřit naložení zábran ve skladu v Dubči, jejich převezení a výstavbu v Troji. Výsledky cvičení bude Praha teprve vyhodnocovat.

Poslední velká povodeň přišla do metropole v roce 2013. Škody dosáhly 2,2 miliardy korun. Vltava zaplavila Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařského ostrova. Pod vodou bylo více než šest desítek komunikací. Potíže nadělaly menší toky, zejména potoky Botič, Rokytka a Šárecký potok.


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

15. prosince 2018 v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru