Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha bude mít do konce roku nový statický posudek strahovského stadionu
Letecký pohled od západu na strahovský stadion. Foto: Petr Novák, Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Praha bude mít do konce roku nový statický posudek strahovského stadionu

Pražský magistrát bude mít do konce letošního roku aktualizovaný statický posudek strahovského stadionu. Následně chce vedení města stanovit další postup ohledně jeho rekonstrukce. ČTK to řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) zároveň připravuje zadání soutěže, která by měla řešit podobu stadionu a jeho okolí.

Aktualizaci posudku pro magistrát podle Chabra připravuje Kloknerův ústav ČVUT. „Na základě toho by mělo padnout rozhodnutí, co se stadionem dál," řekl. Doplnil, že rekonstrukce stadionu vyjde až na miliardy korun a je možné, že ji město provede po částech. Z památkově chráněných tribun jsou na tom podle něj nejhůře ty v jižní části stadionu.

V minulých letech se opakovaně spekulovalo o tom, že by město mohlo strahovský stadion s kapacitou 220 000 diváků prodat, respektive zbourat. To Chabr i s odkazem na památkovou ochranu vyloučil.

Podle dřívějších informací v médiích se o koupi části nebo celého areálu od některého z vlastníků zajímaly například skupiny Penta, J&T, CPI nebo Accolade. Kolem stadionu už stojí nové bytové domy, místo je svou lokalitou pro developerské firmy atraktivní.

Chabr výstavbu zcela nevyloučil, převažující funkce však podle něj má být sportovní. Celou oblast jak velkého stadionu, který vlastní město, tak menších stadionů Evžena Rošického a Přátelství, které jsou v majetku Fotbalové asociace České republiky (FAČR) a také sousedních kolejí ČVUT, by měla řešit připravovaná soutěž.

FAČR podle dřívějších vyjádření zvažuje, že by namísto stadionu Evžena Rošického postavila nový moderní stadion pro fotbalovou Spartu.

Město zároveň plánuje prodloužení tramvajové trati z Malovanky přímo ke stadionu. Podle dřívějších vyjádření magistrát také plánuje, že do památkově chráněných tribun stadionu v budoucnu umístí stálou expozici Muzea paměti XX. století, které předloni zřídilo.

Stadion byl na pozemku ohraničeném dnešními ulicemi Atletická a Vaníčkova vystavěn za účelem konání všesokolských sletů v roce 1926 podle návrhu architekta Aloise Dryáka.

Později byl několikrát dostavován, v letech 1960–1975 pak byl areál kompletně dostavěn pro potřeby národních spartakiád. Poslední spartakiáda se na stadionu konala roku 1985. Po pádu komunismu se v areálu konaly mimo jiné koncerty světových hvězd a několik výstavních akcí.


Autor: ČTK

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Praha podpoří projekt Teribear na pomoc znevýhodněným dětem

3. srpna 2021 v 09:13

Pražští radní odsouhlasili žádost o poskytnutí individuální účelové neinvestiční dotace na podporu sedmého ročníku projektu nadace Terezy Maxové Hýbejte se s TERIBEARem, který startuje 16. září v 10 hodin. Město tento projekt podpoří částkou 200 tisíc korun. 

Požár v Praze 14 se rozšířil na tři kamiony

28. června 2021 ve 13:01

V Praze 14, v ulici Skorkovská, hořel v neděli v 22:31 hodin kamion na parkovišti velkoobchodu. Po příjezdu první jednotky pražských profesionálních hasičů bylo zřejmé, že plameny zachvátily nákladní vozidlo v plném rozsahu. Sálavé teplo a plamenné hoření se navíc rozšířilo na další dva kamiony,...

Při požáru maringotky v Královicích bylo nalezeno lidské tělo

11. května 2021 v 10:34

Při hašení požáru maringotky v Královicích na východě metropole bylo včera večer nalezeno lidské tělo. „V pražských Královicích jsme zasahovali u požáru maringotky. Během požáru jsme bohužel nalezli jednu mrtvou osobu,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Zásah hasičů trval od devatenácté...

Další články
Nahoru