dnes
Pátek - oblacno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Praha bude mít 22 metrů vysokou rozhlednu. Nejdřív ji na zkoušku postaví studenti z náletovek
Architekt Martin Rajniš u návrhu nové rozhledny. Foto: archiv

Praha bude mít 22 metrů vysokou rozhlednu. Nejdřív ji na zkoušku postaví studenti z náletovek

Po dlouhé době se Praha dočká nové rozhledny s pracovním názvem Doubravka. Půjde o unikátní dřevěnou konstrukci vysokou bezmála 22 metrů, kterou podle návrhu známého architekta Martina Rajniše uvažuje Praha 14 umístit jako dominantu nového volnočasového areálu v lokalitě Na Čihadlech nad Rokytkou.

Aby tým architekta Rajniše z Huti architektury ověřil původní konstrukční prvky a celý návrh věže v praxi, začne už tuto neděli 8. června vyrůstat zkušební objekt na břehu Kyjského rybníka. Půjde o zhruba dvanáct metrů vysokou konstrukci, kterou dvacítka studentů ze tří fakult architektury začne stavět z náletových dřevin.

V případě realizace Doubravky získá Praha 14 naprostý unikát – téměř všem stavbám architekta Rajniše se dostalo značného prostoru a ohlasu, ať šlo o Poštovnu na Sněžce, rozhlednu Bára II v Chrudimi nebo Maják a muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích.

doubravka-kredit-princo-international-small-nahled Co realizace, to originál a nový přístup k práci s obnovitelným materiálem – dřevem. Ostatně, i za své vizionářství obdržel před pár dny v Paříži Mezinárodní cenu za udržitelnou architekturu.

„Rozhlednu vnímám jako dominantu, která naší městské části zatím chybí. Proto jsme se rozhodli navázat spolupráci s architektem Rajnišem, který je známý svým odvážným přístupem a využíváním přírodních materiálů. Jsem přesvědčen o tom, že rozhledna a její okolí se stane atraktivním místem nejen pro naše obyvatele, ale i ostatní Pražany,“ míní starosta Radek Vondra. Praha 14 chce v budoucnu prodiskutovat ideový záměr stavby věže se svými občany.

Workshop se studenty, kteří se od 8. června budou na stavbě podílet, budou moci obyvatelé pozorovat na břehu Kyjského rybníka. Současně si budou moci prohlédnout prezentaci geneze návrhu Doubravky i dalších realizací Martina Rajniše a jeho týmu. Výstavu doplní i informační panely odboru rozvoje městské části Praha 14 představující několik nových projektů revitalizace, volnočasových a sportovních aktivit nebo zeleně v lokalitách Černý Most, Kyje nebo Hloubětín.


Další články
Nahoru