dnes
Středa - snih
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih
4°C
Praha bude hledat projektanta úprav parku na Karlově náměstí formou soutěžního dialogu
Jižní části parku na KArlově náměstí. Foto: archiv IPR

Praha bude hledat projektanta úprav parku na Karlově náměstí formou soutěžního dialogu

Pražští radní schválili, že se nová podoba parku na Karlově náměstí bude hledat v rámci speciální formy architektonické soutěže: takzvaného řízení se soutěžním dialogem. Jde o interaktivní spolupráci města s architekty, která mezi všemi zúčastněnými zajistí průběžnou dohodu na podobě návrhu. Vyhlásí jej Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha).

„Park na Karlově náměstí je dlouhodobě zanedbávaný. Jde přitom o historicky cenný prostor, který je i dnes pro život města velmi významný. Věřím, že po letech neshod získáme kvalitní návrh a vrátíme náměstí atraktivitu,“ říká Jana Plamínková, radní hlavního města Prahy.

Celé řízení bude mezinárodní, očekává se proto široká účast architektonicko-krajinářských týmů nejen z ČR, ale z celé Evropy. Ze všech přihlášených týmů, které splní základní kvalifikační předpoklady, vybere na začátku procesu odborná komise pět týmů, které se společně zúčastní několika workshopů za účasti všech zainteresovaných stran. Mezi ty patří Městská část Praha 2, IPR Praha, Národní památkový ústav, ale také například Všeobecná fakultní nemocnice, odbor dopravních agend magistrátu nebo Policie ČR.

„Pokusů o revitalizaci Karlova náměstí proběhlo již několik – například architektonická soutěž v roce 2008. Zatím se ovšem nepodařilo nic dotáhnout do konce, protože se jednotlivé instituce neshodly na tom, jaká by budoucnost náměstí měla být. Ukázalo se, že k revitalizaci náměstí je třeba přistupovat jinak,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Výhodou soutěžního dialogu je podle něj zejména to, že jsou všichni aktéři součástí vývoje návrhu již od počátku. Vybrané týmy po úvodních diskusích začnou zpracovávat architektonicko-krajinářské návrhy, které budou v několika kolech workshopů podrobeny odborné diskusi.

Účastníci tak získají zpětnou vazbu před dopracováním návrhů, které by tak měly splňovat očekávání všech zúčastněných stran. Předpokládaná doba trvání soutěžního dialogu je proto poměrně dlouhá – výsledky by měly být známé za devět měsíců od vyhlášení. Díky tomu však lze očekávat zkrácení procesu pro následné projednávání projektu v dalších fázích.

Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě uvažuje i o umístění podzemních garáží pod náměstím, budou se architekti zabývat i potenciálním umístěním výjezdů a řešení venkovního vzhledu garáží. Kromě revitalizace parku budou architekti hledat i názor na řešení přilehlých ulic.

Soutěžní dialog nenahrazuje standardní projednávání dokumentace pro územní řízení. To proběhne až v následující fázi. Celková revitalizace parku by měla vyjít na 300 milionů korun.

Náměstí bylo částečně upraveno už v předchozích letech. Šlo o loňskou rekonstrukci tramvajové tratě a přilehlých chodníků. Navázala na ni oprava křižovatek a přechodů. Podle studie úprav parku IPR by měly zmizet blátivé vyšlapané pěšinky, které nahradí lépe koncipovaná síť chodníků, přibude místo pro posezení a třeba pro pořádání pikniků nebo farmářských trhů.

Naposledy se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybrala vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři. O dva roky později podepsali zástupci radnice a magistrátu memorandum, v němž se zavázali ke společnému postupu ohledně obnovy náměstí.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru