Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha bude chtít příští rok navýšit částku na kulturní dotace na 420 milionů korun
Ilustrační foto: archiv

Praha bude chtít příští rok navýšit částku na kulturní dotace na 420 milionů korun

Pražský magistrát bude chtít pro příští rok navýšit částku určenou na kulturní dotace na 420 milionů korun, cože je o asi 40 milionů Kč meziročně víc. Důvodem je mimo jiné vysoká inflace nebo ceny energií. Na dnešním jednání výboru pro kulturu a cestovní ruch pražského zastupitelstva to řekl ředitel magistrátního odboru kultury Jan Sulženko.

Město letos rovněž obmění vedení komise, která rozhoduje o přidělení grantů, přičemž výměna čeká dva z 16 členů a předsedu, kterým je vždy některý z městských zastupitelů. Město letos plánuje vynaložit na kulturní dotace 378,66 milionu korun, meziročně o deset milionů víc.

„Suma vyplývá ze snahy reagovat na vysokou inflaci," řekl Sulženko. Město podle něj navrhovanou částkou reaguje i na s inflací spojené růsty cen a ceny energií.

Město navíc v minulosti již udělilo víceleté granty, kdy peníze na ně postupně vyplácí. V nich je na příští rok vázáno asi 270 milionů korun. Zvýšení tak má podle Sulženka sloužit také k tomu, aby na jednoleté granty zbylo 130 až 140 milionů korun a nebyly tak omezovány na úkor víceletých.

Zda město částku navýší, se rozhodne při schvalování rozpočtu města pro příští rok. „Já navýšení podporuji a předložím jej k projednání. Částka se musí zvýšit, je to předpoklad pro udržení pražské kultury," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

O přidělení peněz rozhoduje magistrátní dotační komise složená z odborníků, která navrhne přidělit peníze pouze těm, kteří dosáhnou potřebné bodové hranice stanovené v jednotlivých dotačních oblastech. Konečné rozdělení peněz pak schvalují městští radní a zastupitelé.

V komisi dojde letos v květnu k obměně dvou členů z řad odborníků a výměně předsedy, kdy nynějšího předsedu zastupitele Martina Bendu (Praha Sobě) má nahradit zastupitel Jakub Lepš (TOP 09). Náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) na jednání výboru řekl, že kontinuita rozhodování komise nebude narušena. Jména nových členů neuvedl, musí je podle něho ještě schválit vládnoucí koalice Spojených sil (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

Včera ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru