dnes
Sobota - skorojasno
6°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Praha brzy rozdělí městským částem rezervu půl miliardy korun
Ilustrační foto: archiv

Praha brzy rozdělí městským částem rezervu půl miliardy korun

Pražský magistrát v březnu schválí rozdělení peněz z rezervy ve výši 500 milionů korun určené pro městské části. Každá radnice může předložit maximálně tři žádosti. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Peníze mohou radnice čerpat například na projekty ve školství. Městské části letos dostanou kromě peněz na investice od magistrátu také finance na svůj chod, a to dohromady 5,76 miliardy korun.

„Pravidla rozdělení rezervy pro městské části schválila rada hlavního města už v lednu. V těchto chvílích mohou městské části podávat žádosti. Magistrát tyto žádosti následně kontroluje. Každá městská část může podat tři. Projednání předpokládáme na březnovém zastupitelstvu," uvedl Hofman. Zasedání je plánováno na poslední březnový čtvrtek.

Jako prioritní oblasti stanovilo město školství, zeleň a kultivaci veřejného prostoru. Radnice své projekty označí číslicemi jedna až tři podle toho, který považuje za nejdůležitější. „Pokud městská část zašle více žádostí, nadbytečné žádosti o účelové dotace budou automaticky vyřazeny," píše se v podmínkách schválených radou. Městské části nemohou peníze žádat na projekty, které jsou spolufinancovány z evropských fondů.

Peníze na investice dávalo město radnicím i v uplynulých letech. Před zhruba dvěma lety vyčlenilo město asi jednu miliardu, loni pak rezerva na projekty činila přes 700 milionů.

Radnice dostávají od města každý rok peníze na svůj chod. Letos to bude v součtu zmíněných 5,76 miliardy. Z této sumy tvoří 905 milionů příspěvek na výkon státní správy. Nejvíc peněz získají velké městské části Praha 1 až 22, a to dohromady přes čtyři miliardy. Největší a nejlidnatější Praha 4 dostane 425,2 milionu. Naopak do nejmenší městské části Nedvězí dorazí z rozpočtu 1,7 milionu korun.


Další články
Nahoru