Dnes Neděle - zatazeno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha aktualizuje svou protikorupční strategii, projedná ji zastupitelstvo
Radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský. Foto: MHMP

Praha aktualizuje svou protikorupční strategii, projedná ji zastupitelstvo

Pražští radní na včerejším jednání projednali návrh Protikorupční strategie Prahy na roky 2022 až 2027. Strategie se nejvíce zaměřuje na oblast zadávání zakázek, hospodaření s majetkem a poskytování dotací a navazuje na protikorupční opatření zaváděná v tomto volebním období. Ve čtvrtek 8. září ji bude schvalovat zastupitelstvo. magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Nová Protikorupční strategie se podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) zaměřuje hlavně na oblasti s největším korupčním potenciálem, jako je zadávání zakázek, nakládání s veřejným majetkem a poskytování dotací.

Kromě opatření na úrovni města obsahuje i opatření na úrovni příspěvkových organizací, které dohromady hospodaří s miliardami korun ročně, včetně městských společností, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně.

„Inspirovali jsme se například městem Québec. U veřejných zakázek se chceme zaměřit na pravidelný reporting a analýzu dat, která pomohou odhalit systémová rizika v nákupním systému města i jeho příspěvkových organizací. Hospodaření s majetkem Prahy chceme zprůhlednit skrze zveřejňování všech relevantních informací o městských nemovitostech včetně jejich aktuálního využití a realizovaných investic. Příspěvkové organizace by po vzoru Prahy měly nasadit aplikaci Cityvizor, aby veřejnost mohla zkoumat jejich hospodaření až do úrovně jednotlivých faktur,“ shrnul zásadní body Protikorupční strategie Zábranský. 

Městské společnosti mají dle strategie zveřejňovat data o zadávaných zakázkách a otevřeně soutěžit sektorové zakázky od hodnoty stanovené zákonem pro standardní zakázky, tedy dva miliony korun u dodávek a služeb a šest milionů korun u stavebních prací.

Nově by také jako primární mechanismus na výběr členů představenstev městských společností měla být používána otevřená výběrová řízení.


Autor: Alo

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Dnes v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

Včera ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Další články
Nahoru