Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha aktualizuje svou protikorupční strategii, projedná ji zastupitelstvo
Radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský. Foto: MHMP

Praha aktualizuje svou protikorupční strategii, projedná ji zastupitelstvo

Pražští radní na včerejším jednání projednali návrh Protikorupční strategie Prahy na roky 2022 až 2027. Strategie se nejvíce zaměřuje na oblast zadávání zakázek, hospodaření s majetkem a poskytování dotací a navazuje na protikorupční opatření zaváděná v tomto volebním období. Ve čtvrtek 8. září ji bude schvalovat zastupitelstvo. magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Nová Protikorupční strategie se podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) zaměřuje hlavně na oblasti s největším korupčním potenciálem, jako je zadávání zakázek, nakládání s veřejným majetkem a poskytování dotací.

Kromě opatření na úrovni města obsahuje i opatření na úrovni příspěvkových organizací, které dohromady hospodaří s miliardami korun ročně, včetně městských společností, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně.

„Inspirovali jsme se například městem Québec. U veřejných zakázek se chceme zaměřit na pravidelný reporting a analýzu dat, která pomohou odhalit systémová rizika v nákupním systému města i jeho příspěvkových organizací. Hospodaření s majetkem Prahy chceme zprůhlednit skrze zveřejňování všech relevantních informací o městských nemovitostech včetně jejich aktuálního využití a realizovaných investic. Příspěvkové organizace by po vzoru Prahy měly nasadit aplikaci Cityvizor, aby veřejnost mohla zkoumat jejich hospodaření až do úrovně jednotlivých faktur,“ shrnul zásadní body Protikorupční strategie Zábranský. 

Městské společnosti mají dle strategie zveřejňovat data o zadávaných zakázkách a otevřeně soutěžit sektorové zakázky od hodnoty stanovené zákonem pro standardní zakázky, tedy dva miliony korun u dodávek a služeb a šest milionů korun u stavebních prací.

Nově by také jako primární mechanismus na výběr členů představenstev městských společností měla být používána otevřená výběrová řízení.


Autor: Alo

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Zastupitelé Prahy 1 schválili rozpočet na letošní rok

2. března 2023 ve 20:06

Vyrovnaný rozpočet bez zapojení cizích zdrojů schválili na svém březnovém zasedání zastupitelé Prahy 1. Výdaje jsou naplánovány ve výši 1 088 230 000 korun. Příjmy mají činit 958 680 000 korun a nevyčerpané prostředky převáděné z roku 2022 pak jsou ve výši 129 549 600 korun. Na investice plánuje...

Další články
Nahoru