Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha aktualizuje svou protikorupční strategii, projedná ji zastupitelstvo
Radní hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský. Foto: MHMP

Praha aktualizuje svou protikorupční strategii, projedná ji zastupitelstvo

Pražští radní na včerejším jednání projednali návrh Protikorupční strategie Prahy na roky 2022 až 2027. Strategie se nejvíce zaměřuje na oblast zadávání zakázek, hospodaření s majetkem a poskytování dotací a navazuje na protikorupční opatření zaváděná v tomto volebním období. Ve čtvrtek 8. září ji bude schvalovat zastupitelstvo. magistrát o tom informoval v tiskové zprávě. 

Nová Protikorupční strategie se podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) zaměřuje hlavně na oblasti s největším korupčním potenciálem, jako je zadávání zakázek, nakládání s veřejným majetkem a poskytování dotací.

Kromě opatření na úrovni města obsahuje i opatření na úrovni příspěvkových organizací, které dohromady hospodaří s miliardami korun ročně, včetně městských společností, které hospodaří s desítkami miliard korun ročně.

„Inspirovali jsme se například městem Québec. U veřejných zakázek se chceme zaměřit na pravidelný reporting a analýzu dat, která pomohou odhalit systémová rizika v nákupním systému města i jeho příspěvkových organizací. Hospodaření s majetkem Prahy chceme zprůhlednit skrze zveřejňování všech relevantních informací o městských nemovitostech včetně jejich aktuálního využití a realizovaných investic. Příspěvkové organizace by po vzoru Prahy měly nasadit aplikaci Cityvizor, aby veřejnost mohla zkoumat jejich hospodaření až do úrovně jednotlivých faktur,“ shrnul zásadní body Protikorupční strategie Zábranský. 

Městské společnosti mají dle strategie zveřejňovat data o zadávaných zakázkách a otevřeně soutěžit sektorové zakázky od hodnoty stanovené zákonem pro standardní zakázky, tedy dva miliony korun u dodávek a služeb a šest milionů korun u stavebních prací.

Nově by také jako primární mechanismus na výběr členů představenstev městských společností měla být používána otevřená výběrová řízení.


Autor: Alo
Další články
Nahoru